ABB vybuduje v Šanghaji najmodernejšiu robotickú továreň na svete

Táto významná investícia bude zaŕňať digitálne technológie, modernú kolaboratívnu robotiku a výskum umelej inteligencie, ktoré spolu povedú k vytvoreniu najsofistikovanejšej, plne automatizovanej a flexibilnej Továrne budúcnosti.

ABB do tejto továrne „napumpuje“ 150 miliónov USD, čo je pre koncern veľmi významnou investíciou. Spoločnosť ABB už teraz vyrába v Číne najviac svojich robotov a čínsky trh je takisto najväčším odberateľov robotov na svete. V roku 2017 smeroval jeden z troch vyrobených robotov práve do Číny. ABB v tejto krajine od roku 1992 preinvestovala už 2,4 miliardy USD, čo do určitej miery vyplýva aj z dlhodobej, vyše 100-ročnej prítomnosti ABB v Číne. Nová továreň by svoju prevádzku mala spustiť do konca roku 2020.

Výhody Továrne budúcnosti

Nová šanghajská továreň bude postavená na rôznych digitálnych a kolaboratívnych riešeniach, ktoré z nej urobia najmodernejšiu výrobu v priemysle robotiky. Jej súčasťou bude navyše aj výskumné centrum, ktoré sa bude špeciálne zaoberať inováciami v oblasti umelej inteligencie.  

Nová továreň bude schopná výrazne rozšíriť portfólio, či už cez ponuku rôznych typov robotov alebo ich jednotlivými variantami. Zároveň bude mať ABB lepší priestor a podmienky pre špecifické dolaďovanie robotov presne podľa požiadaviek zákazníka.  

Vďaka šanghajskej prevádzke budú mať experti v oblasti inžinieringu či servisu nový moderný nástroj na monitorovanie a prístup k prevádzkam v reálnom čase. To znamená, že zber dát a ich analýza cez platformu ABB Ability™ bude oveľa jednoduchšia, čím bude možné rýchlejšie identifikovať prípadné anomálie vedúce k finančne náročným prestojom vo výrobe. Naopak, zvýši sa tým výkonnosť, spoľahlivosť a efektívne využívanie elektrickej energie.

Lepšie využitie priestoru

Nová továreň bude mať flexibilnú pracovnú plochu založenú na navzájom prepojených ostrovčekoch namiesto stálych montážnych liniek. Výroba sa tak bude vedieť lepšie prispôsobovať zmenám na trhu bez potreby ďalšieho rozširovania kapacity výrobnej plochy. 

Vysokú flexibilitu dá novej šanghajskej výrobe aj využívanie softvéru ABB SafeMove2, vďaka ktorému môžu ľudia a roboty pracovať bezpečne aj v blízkej vzájomnej prítomnosti. Zároveň budú kolaboratívne roboty YuMi od ABB pracovať na montáži menších súčiastok potrebných k výrobe väčších priemyselných robotov ABB.

Továreň v Šanghaji sa stane významnou súčasťou globálnej výroby ABB na poli robotiky, do ktorej patrí aj nedávno modernizovaná továreň ABB vo švédskom Västerås a tiež výroba v americkom meste Auburn Hills. Tá je zároveň jedinou výrobou robotov na trhu USA spomedzi globálnych hráčov. Tieto tri prevádzky dokopy vytvoria ešte lepšie zázemie spoločnosti bližšie k lokálnym zákazníkom.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp