ABB Technology Ventures’tan yeni bir yatırım daha

ABB Technology Ventures’tan yeni bir yatırım daha

  • ABB, enerji dönüşümünü hızlandırmak için Doğru Akım mikro şebeke girişimi Direct Energy Partners'a yatırım yapma kararı aldı.
  • Doğru Akım (DC) enerji şebekeleri enerji dönüşümünde kilit rol oynayacak.
  • Direct Energy Partner'ın yazılım platformu DC mikro şebeke tasarım ve tedarik süreçlerini otomatikleştirecek.
  • Ortaklık, ABB'nin gelecekteki önemli büyüme pazarında teknoloji liderliğini güçlendiriyor.

ABB, Doğru Akım (DC) mikro şebekelerinin benimsenmesini hızlandırmak için dijital teknolojiyi kullanan bir girişim olan Direct Energy Partners (DEP) ile stratejik bir ortaklığa giriyor. Ortaklık, ABB'nin girişim sermayesi birimi ABB Technology Ventures (ATV) aracılığıyla Direct Energy Partners'a azınlık yatırımı yapılmasını içeriyor. Yatırımın finansal detayları açıklanmadı.

DEP, müşterilerin operasyonel bağımsızlığını artırırken tüm enerji ve işletme maliyetlerini azaltan ölçeklenebilir DC mikro şebekeleri ile yerel enerji üretimi ve dağıtımına odaklanıyor. Bu sistemler, endüstri standardına göre yüzde 10 daha verimli ve yüzde 30 daha düşük toplam sahip olma maliyetine sahip. DEP'in DCIDE yazılım platformu, alçak gerilim DC mikro şebekelerin tasarım ve uygulamasını kolaylaştırıyor; dijital geliştirme ortamı, tasarımları dijital pazarda bulunan gerçek dünya ürünleriyle otomatik olarak eşleştirerek kullanıcıları işe yarayan çözümlere yönlendiriyor.

Megawatt ölçekli, alçak gerilim DC enerji şebekeleri enerji dönüşümünde kilit bir rol oynayacak. Elektrikli araçlar, güneş enerjisi üretimi, rüzgar tarlaları, batarya depolama, hidrojen yakıt hücreleri, LED aydınlatma, bilgi işlem ve tüketici elektroniği, DC güç üretmekte veya tüketmektedir. DC mikro şebeke kullanarak enerjiyi fabrikalara, büyük binalara ve tesislere dağıtmak, daha yüksek enerji verimliliği, daha fazla operasyonel güvenilirlik ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti sağlamak için güç dönüştürme adımlarının sayısını en aza indirecek.

ABB Akıllı Güç Bölümü Başkanı Giampiero Frisio, "ABB, sürdürülebilir enerji dağıtım sistemlerinin bu değişime hazır olmasını sağlıyor" dedi. "DC mikro şebekeler yenilenebilir enerji kaynaklarını, hidrojeni ve enerji depolamayı elektrikli araç şarjına ve elektronik tüketicilere mümkün olan en verimli şekilde bağlayacak. SACE Infinitus DC devre kesici ile ABB, müşteri deneyimlemelerinde DC mikro şebekeler için yeni nesil donanım çözümlerine hali hazırda sahip durumda. DEP ile yeni stratejik ortaklığımız, enerji profesyonellerinin DC mikro şebekeleri güvenle tasarlamalarını ve sunmalarını sağlayan dijital bir platform sunmamızı sağlayacaktır."

Direct Energy Partners CTO'su ve Kurucu Ortağı Giel Van den Broeck şunları söyledi: "ABB ile stratejik ortaklığımız, DC mikro şebekelerin benimsenmesini hızlandırma misyonumuzda bizi bir sonraki aşamaya taşıyor. Gelecek elektrifikasyon olurken, merkezi olmayan ve güç elektroniği tarafından yönetilen bir gelecek olacak. DC teknolojisi, önümüzdeki 30 yıl içinde devreye girmesi beklenen milyarlarca dağıtık varlıkla birlikte enerji dönüşümünde kilit bir rol oynayacağına inanıyoruz."

Direct Energy Partners CEO'su ve Kurucu Ortağı Dusan Brhlik, "DC mikro şebekelerin tasarımı, mühendisliği ve uygulanmasıyla ilgili maliyetleri azaltıyoruz" dedi. "DCIDE, DC mikro şebekelerin mühendislik sürecini kolaylaştıran ve kullanıcıların akıllı, ticari olarak uygulanabilir kararlar almasına yardımcı olan güçlü bir yazılım platformudur. DCIDE, DC mikro şebekelerin daha hızlı ve daha ucuza uygulanabilmesi için çok ihtiyaç duyulan uzmanlığı sağlıyor."

DEP'in Charlotte, Kuzey Carolina, ABD ve Aarschot, Belçika'da ofisleri bulunuyor. Ortaklık, ABB'nin Doğru Akım uygulamaları için dijital enerji hizmetleri ekosistemini genişletme stratejisinde yeni bir adım niteliği taşıyor. Bu adım, şirketin Ağustos 2022'de sektörde bir ilk olan ve doğru akım güç sistemleri için önemli bir olanak sağlayan SACE Infinitus solid state devre kesiciyi tanıtmasının ardından geldi.

ATV, ABB'nin girişim sermayesi birimidir. ATV, kurulduğu 2009 yılından bu yana elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyü ile sinerjik olan girişimlere yaklaşık 300 milyon dolar yatırım yapmıştır.

DEP'in DCIDE platformu, Doğru Akım mikro şebekeleri için mühendislik sürecini kolaylaştırarak enerji dönüşümünü hızlandırmaya yardımcı olacak
DEP'in DCIDE platformu, Doğru Akım mikro şebekeleri için mühendislik sürecini kolaylaştırarak enerji dönüşümünü hızlandırmaya yardımcı olacak
center

ABB, daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin 105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com

Direct Energy Partners (DEP), her büyüklükteki işletme için erişilebilir ve uygun fiyatlı sürdürülebilir bir geleceğe öncülük etmektedir. Şirketin yerel enerji üretimine, doğru akım (DC) altyapısına ve DC yüklere odaklanmasıyla, gezegendeki diğer tüm sistemlerden daha esnek, güvenilir ve enerji verimli sistemler üretilmektedir. Daha fazla bilgi için: www.directenergypartners.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp