İşgücü Sıkıntısı Otomotiv Üreticileri İçin Endişe Kaynağı

  • Küresel ABB Otomotiv İmalatına Genel Bakış Araştırması, artan işçilik maliyetleri ve işgücü eksikliğinin endüstrinin önemli sorunlarından biri olduğunu ortaya koyuyor.
  • Yeni işgücü beceri ihtiyaçları ve gereksinimlerdeki eksiklikler katılımcıların yarısından fazlası tarafından dile getirildi.
  • Daha önce istihdam edilmiş olan çalışanlardan yeni çalışanlara kadar her düzeyde eğitim ve beceri kazandırabilme sektördeki zorlukların üstesinden  gelebilmenin anahtarı.

ABB Robotik tarafından yaptırılan ve önde gelen endüstri yayını Automotive Manufacturing Solutions ile ortaklaşa hazırlanan ankete göre, artan işçilik maliyetleri ve iş gücü eksiklikleri, otomotiv üretimi için büyüyen küresel bir endişe kaynağı. Tüm yanıt verenlerin yaklaşık üçte biri (%31) işgücü eksikliklerini en önemli üç zorluk arasında listelerken, %35'i artan maliyetler söz konusu olduğunda işçiliği en çok endişelendiren alan olarak sıraladı.  

En önemlisi, anket bu endişelerin yalnızca genel eksikliklerle sınırlı olmadığını ortaya koydu. Ankete katılanların yarısından fazlası (%56) karşılaştıkları zorluklardan işgücü ve yeni beceriler arasında seçim yapmaları istendiğinde özel yeni becerilere sahip iş gücüne sahip olmayı ilk sıraya koydu. Hızla değişen otomotiv sektörü için yeni becerilerin gerekli olduğu görüşünü ifade eden katılımcıların %48’i insanları bu sektöre çekmek için daha fazlasının yapılmasının gerekli olduğunu öne sürdü.

ABB Robotik Otomotiv İş Kolu Genel Müdürü Joerg Reger, "Modası geçmiş algılar genellikle otomotiv üretimini olumsuz bir şekilde değerlendiriyor, ancak akıllı otomasyon, yapay zeka ve artan sanallaştırma kullanımıyla sektörümüz artık çalışılacak en heyecan verici ve en ileri teknolojiye sahip yerlerden biri. Katılımcıların %58'i eğitim, beceri kazandırma ve eğitimin değişen işgücünün zorluklarını ele almasının anahtarı olarak, açık ara en büyük tek önlem olduğunu belirtti. Bu nedenle, öğrencilere otomasyon ve yazılım becerilerini öğretmek için dünyanın dört bir yanındaki okullar ve üniversitelerle iş birliği içinde programlar geliştirdik." dedi.
"Erken yaşlardan itibaren başlattığımız sosyal yardım programlarımız, zorluklarla mücadele ve oyunlar yoluyla robotlarla etkileşim kurma fırsatı sunarak, yakında geleceğin akıllı üretim çözümleriyle çalışan bir kariyere yol açabilecek bir ilgi uyandırıyor. ABB'nin çığır açan PixelPaint sistemi, Norveç'teki Stavanger Üniversitesi'ndeki bir öğrencinin yardımıyla geliştirildi,” diye devam etti Reger.              

Anket aynı zamanda sektördeki bölgesel farklılıkları da ortaya çıkarıyor; genel işgücü eksiklikleri Asya (%37) ve Avrupa'ya (%34) kıyasla Kuzey Amerika'da (%56) daha büyük bir endişe kaynağı. Tersine, Kuzey Amerika'da sadece %37 ve Avrupa'da %48'in aksine, yeni beceriler Asya'da (%57) çok daha fazla talep görüyor. OEM'ler ve 2. Kademe tedarikçiler de bu endişeyi yüksek oranda derecelendirdi.

ABB anketi, 600'e yakın küresel endüstri uzmanı ile otomotiv dünyasının her seviyesindeki malzeme üreticilerini içeren yönetim, mühendislik ve diğer kilit profesyonellerini kapsıyor.  

Daha fazlası ve ABB & AMS Otomotiv İmalatına Genel Bakış Anketi ile bilgi grafiklerini buradan indirebilirsiniz -- https://new.abb.com/products/robotics/initiatives/abb-ams-automotive- manufacturing-outlook-survey

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin ~105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor.  

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, değer katan yazılımımız tarafından tasarlanan ve yönetilen robotlar, Otonom Mobil Robotlar ve makine otomasyon çözümlerini kapsayan kapsamlı ve entegre bir portföye sahip tek şirkettir. Otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar her büyüklükteki ve sektördeki şirketin daha dirençli, esnek ve verimli olmasına yardımcı oluyoruz. ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, müşterileri geleceğin bağlantılı ve işbirliğine dayalı fabrikasına geçişte destekler. İş alanı, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp