ABB, ABD'deki Robotik fabrikasını genişletiyor

  • 20 milyon $'lık yatırım, mevcut Auburn Hills tesisindeki üretimi artıracak ve ABB'nin ABD'deki liderliğini güçlendirecek.
  • Yeni genişletilmiş ve yüksek oranda otomatikleştirilmiş tesis, Michigan eyaletinde yeni iş imkanları sunacak.
  • En son gelişmiş otomasyon ve üretim süreçlerini içeren bu genişleme Kasım 2023'te açılacak.

ABB, en büyük müşteri pazarlarından biri olan ABD'ye yönelik taahhüdünü, Kuzey Amerika'daki mevcut robotik genel merkezi ve Auburn Hills, Michigan'daki üretim tesisini büyütme kararı ile güçlendirdi. Projenin Kasım 2023'te tamamlanması bekleniyor ve 20 milyon dolarlık bir yatırımı temsil ediyor. 450 bin $'lık Michigan İş Geliştirme Programı performansa dayalı hibesi ile desteklenen bu genişletme, bölgede 72 yüksek vasıflı yeni iş imkanı sunacak.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu Başkanı Sami Atiya, "Yatırımımız, ABB Robotik'in Amerika kıtası için ABD'de son teknoloji robotik çözümler geliştirme ve üretme konusundaki küresel liderliğini hızlandırmada önemli bir adım. İşgücü kıtlığı, belirsizlik, üretime yakınlaşma ve yeniden yapılanma gibi küresel mega trendler ve daha sürdürülebilir bir şekilde faaliyet gösterme arzusu hızlandıkça, daha fazla işletme dayanıklılık oluştururken verimliliği ve esnekliği artırmak için otomasyona yöneliyor. Genişletilmiş tesisimiz, ABD'deki ve Amerika kıtasındaki müşterilerimize daha iyi hizmet vermemize yardımcı olacak ve onların yenilikçi otomasyon çözümlerine erişmelerini sağlayacak." dedi.

ABB'nin 2010'dan bu yana ABD'de yaptığı 14 milyar dolarlık yatırıma ek olarak, Robotik Genel Merkezi ve fabrikasına yaptığı bu son yatırım, özellikle elektrikli araçlar, sağlık hizmetleri, paketleme ve lojistik dahil olmak üzere büyümekte olan sektörlerdeki Amerika'daki müşterilere fayda sağlayacak. ABB Robotik'in, Haziran 2022’de ABD ve Avrupa'da 1.610 yöneticiyle yaptığı anketin ortaya koyduğu gibi, fabrikanın üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracak olan genişleme ABD işletmelerinin yüzde 70'inden gelen artan otomasyon talebine yanıt veriyor.

Michigan Valisi Gretchen Whitmer, "ABB'nin 72 kişilik yeni istihdam sunan 20 milyon dolarlık bu yatırımı, ekonomik ivmemizi artıracak, robotik ve otomasyonun geleceğine liderlik etmeye devam etmemize yardımcı olacak. ABB Robotik gibi şirketler ve yerel ortaklarımızın desteği sayesinde, eyaletimizin her bölgesine iş ve yatırım getirmeye, toplulukları canlandırmaya ve geleceğin ekonomisini inşa etmeye devam edebiliriz." dedi.

ABB Robotik, 1993 yılında 538 bin metrekarelik binaya taşındı ve 2015 yılında üretim tesisini açarak Kuzey Amerika robotik üretim ayak izini tamamen taahhüt eden ilk küresel endüstriyel robotik şirketi oldu. Fabrikada otomasyonun genişletilmesi ve artan kullanımı, ABB'nin Atlanta, Georgia'daki Robotik Paketleme ve Lojistik Genel Merkezini ve Houston Teksas'taki Texas Tıp Merkezi'nde bulunan Robotik Yaşam Bilimleri ve Sağlık Merkezini destekleyen yeni iş imkanları da sunacak. ABB'nin halihazırda Auburn Hills'te yaklaşık 350 çalışanı bulunmakta.

ABB'nin ABD'deki ayak izi ise, ulusal çapta 40'tan fazla tesiste 20 bin'den fazla çalışandır.

ABB Amerika Birleşik Devletleri Robotik Bölüm Başkanı John Bubnikovich, "Genişletilmiş olan bu tesis, son teknoloji ürünü müşteri çözümlerinin üretimini destekleyen Yapay Zeka (AI) özellikli robotlar ve akıllı dijital üretim sistemleri ile mevcut en ileri teknolojiyi içerecek. Tesis neredeyse her yönü ile, otomasyonda dünya liderine yakışır bir ABD üretim merkezi ve genel merkezi oluştururken, en iyi otomasyon yeteneklerini çekme, elde tutma ve geliştirme çabalarımızı zenginleştirmek için iyileştirilecektir." dedi.

Bu yatırım ile ABD'de, Amerika kıtası için yeni nesil robotlar üretmek üzere uygulanan en son dijital ve otomasyon teknolojileri yanında teslimat sürecini kolaylaştıracak ve teslimat sürelerini azaltacaktır. ABD, Kanada, Meksika ve Güney Amerika'daki müşterilere teslim edilen robotların yüzde 90'a yakını yakında Auburn Hills'te üretilecek. Tesis, dijital olarak birbirine ve bir ağa bağlı olan ve akıllı otonom mobil robotlar tarafından hizmet verilen esnek, modüler üretim hücrelerini kullanacak. Yapay zeka destekli robotik sistemler, vidalama, montaj ve malzeme taşıma gibi görevleri üstlenerek insanları bu görevlerden kurtaracak ve daha ödüllendirici iş imkanları sağlayacaktır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin 105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com.tr

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp