Q1 2023 sonuçları

Q1 2023 sonuçları

Yıla güçlü bir başlangıç

Madde uyarınca özel duyuru. 53 SIX İsviçre Borsası Kotasyon Kuralları

Q1 2023

  • Siparişler 9.450 milyon $, +%1; karşılaştırılabilir1 +%9
  • Gelirler 7.859 milyon $, +%13; karşılaştırılabilir +%22
  • Faaliyetlerden elde edilen gelir 1.198 milyon $; marj %15,2
  • Operasyonel FAVÖK1277 milyon $; marj1 %16,3
  • Temel EPS 0,56 $; +%782
  • İşletme faaliyetlerinden elde edilen nakit akışı4 282 milyon $
center

GAAP dışı ölçülerin mutabakatı için, ekteki Q1 2023 Finansal Bilgilerinde yer alan "ek mutabakatlar ve tanımlar" bölümüne bakınız.
2 EPS büyüme oranları yuvarlanmamış tutarlar kullanılarak hesaplanmıştır.
3 Sabit para birimi (portföy değişikliklerine göre ayarlanmamıştır).
4 Tutar hem devam eden hem de durdurulan faaliyetler için toplamı temsil etmektedir.

"ABB yıla güçlü bir başlangıç yaptı ve nakit akışı da dahil olmak üzere çoğu ölçümde olumlu bir gelişme kaydetti. Bu bize 2023 beklentilerimizi yükseltmek için güven veriyor."

Björn Rosengren, CEO

CEO özeti

İlk çeyrekte müşteri faaliyetleri güçlüydü. Geçen yıla göre çok yüksek bir karşılaştırılabilir seviyeye rağmen, dört iş alanından üçünde olumlu bir gelişme ile sipariş alımını %1 (karşılaştırılabilir %9) artırdık. Robotik ve Ayrık Otomasyon, siparişleri sıralı olarak iyileştirirken, önemli bileşen eksikliklerinin olduğu bir dönemde ön alımlardan yararlanan geçen yılın yüksek seviyesinden geriledi. Proses Otomasyonunda özellikle güçlü bir ivme kaydedildi ve siparişler yakın tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Her üç bölgede de temelde olumlu bir ivme kaydedildi.

Tıpkı bir önceki çeyrekte olduğu gibi, tedarik zincirinde önemli kısıtlamalarla karşılaşmadık, dolayısıyla birikmiş işleri müşteri teslimatlarına dönüştürdük. Tüm iş alanlarında çift haneli karşılaştırılabilir artışlarla %13 (karşılaştırılabilir %22) oranında güçlü bir gelir büyümesi oldu. Hem fiyatlandırma hem de hacimlerdeki güçlü gelişimin etkileri, döviz kurlarındaki değişikliklerden kaynaklanan kayda değer olumsuz etkiyi fazlasıyla telafi etti. Güçlü gelir artışına rağmen sipariş birikimimiz %120'ye ulaştı.

Artan gelirlerin operasyonel uygulamasından memnuniyet duydum. Operasyonel FAVÖK'ü %28 oranında artırarak 1.277 milyon dolara çıkardık ve marjı 200 baz puan artırarak %16,3'e yükselttik. Bu, uzun yıllardır elde ettiğimiz en güçlü ilk çeyrek sonucudur.

Güçlü operasyonel performansın yanı sıra, net gelir, esas olarak Enerji Şebekeleri işinin elden çıkarılmasıyla ilgili olan önceki yıla ait bazı vergi meselelerinin olumlu bir şekilde çözülmesiyle bağlantılı olarak yaklaşık 200 milyon dolarlık net pozitif vergi etkileriyle de desteklenmiştir.

Nakit akışımızın beklentilerimiz doğrultusunda geçen yıla göre 855 milyon dolar arttığını görmek güzeldi. İşletme faaliyetlerinden elde edilen 282 milyon dolarlık nakit akışı, ilk çeyrek için güçlü bir rakamdı ve bu yıl iyi bir nakit akışı sağlayacağımızı umduğum sağlam bir başlangıç yapmamızı sağladı. Bilançomuzun hem organik hem de satın alma yoluyla büyümeyi, zaman içinde hisse başına artan, sürdürülebilir bir temettüyü ve hissedarlarımıza fazla nakit geri dönüşü için bir araç olarak hisse geri alımlarını destekleyecek kadar güçlü olacağından eminim. Nisan ayı başında, Mart 2024'e kadar sürecek olan 1 milyar dolara kadar yeni hisse geri alım programımızı başlattık.

Şubat ayında, 2030 hedeflerimize doğru sağlam bir ilerleme gösteren 2022 sürdürülebilirlik raporumuzu da içeren ilk entegre raporumuzu yayınladık. Bahsetmemiz gereken önemli bir nokta, kendi sera gazı emisyonlarımızı %43 oranında azaltarak 2019 referans değerine göre toplamda %65 azaltmış olmamızdır.

Ayrıca, tedarik zincirimiz için, satın alma harcamalarımızın %70'ini oluşturan tedarikçileri kapsayan yeni bir emisyon azaltma hedefi belirledik. Tasarımdan kullanım ömrünün sonuna kadar ürün yaşam döngüsünün her aşaması için net temel performans göstergeleri tanımlayarak ABB'nin döngüsellik yaklaşımını güçlendirmek için çalışmalarımıza devam ettik. Yaratabileceğimiz en büyük olumlu çevresel etki, müşterilerimize kaynakları verimli kullanan ürünler sunmaktır ve temiz enerji ve verimliliğe olan talep geniş ve uzun vadelidir.

2001'den bu yana New York Borsası'nda (NYSE) kote olduktan sonra, kottan çıkmaya karar verdik ve sonunda SEC'e kaydımızı sildirmeyi planlıyoruz. Bunun başlıca nedeni, kote olmamızdan bu yana birden fazla platformda dijital ticaret yoluyla uluslararası hisse senedi piyasalarına erişimin artmasıdır. Sonuç olarak, artık üç kadar sermaye piyasasında kote olmaya gerek görmüyoruz. Amerikan Depo Sertifikalarımızı (ADR'ler) 23 Mayıs 2023 tarihinde veya civarında kottan çıkarmayı planlıyoruz ve kottan çıkarma tarihinden itibaren ABB ADR'leri bunun yerine sponsorlu Seviye I programına dönüştürülecek. Bu sayede ABD'li yatırımcılar ABB'ye ADR'ler aracılığıyla yatırım yapmaya devam edebilecekler. ABB hisseleri, şirketin mirası nedeniyle SIX İsviçre Borsası ve İsveç Nasdaq borsasında işlem görmeye devam edecektir.

ABD'deki borsa kotundan çıkma ve planlanan kayıt silme işlemi, ABB'de daha fazla sadeleştirme ve verimliliğe yönelik bir başka adım olacaktır.

2022'de gelirlerimizin %24'ünü temsil eden ABD pazarına olan bağlılığımızın devam ettiğini vurgulamak isterim. Amerika Birleşik Devletleri ABB'nin başarısı için kritik öneme sahiptir ve ABB'nin ABD'deki satışlarının yaklaşık %85'i yerel olarak üretilen ürünlerden elde edilmektedir. Gelecekteki başarımızı desteklemek amacıyla, temiz enerji ve otomasyona yönelik artan talebi karşılamak için şu anda ABD'deki tesislerimize yaklaşık 170 milyon dolar yatırım yapıyoruz.

Björn Rosengren, CEO
Björn Rosengren, CEO
center

Görünüm

2023'ün ikinci çeyreğinde çift haneli karşılaştırılabilir gelir büyümesinin Operasyonel FAVÖK marjında bir önceki yıla göre iyileşmeyi destekleyeceğini öngörüyoruz.

2023 yılının tamamında, mevcut piyasa belirsizliğine rağmen, karşılaştırılabilir gelir büyümesinin en az %10 olmasını ve Operasyonel FAVÖK marjının bir önceki yıla göre iyileşmesini bekliyoruz.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp