ABB YuMi kobot'ları alüminyum tedarikçisinin iş gücü sıkıntılarını hafifletiyor

ABB YuMi kobot'ları alüminyum tedarikçisinin iş gücü sıkıntılarını hafifletiyor

  • ABB'nin sanal ortama taşıma yazılımı RobotStudio® kullanılarak geliştirilen otomatik bir çözüm.
  • Bir dizi YuMi çift kollu kolaboratif robottan oluşan bu çözüm, montaj süresini kısalttı, verimliliği yüzde 20 artırdı ve talepteki dalgalanmalara yanıt olarak çok ihtiyaç duyulan esnekliği sağladı.
  • ABB'nin YuMi® kolaboratif robotları, SUS Corporation'ın yeniden yerli üretime dönmesini ve iş gücü eksikliklerini gidermesine yardımcı oluyor.

ABB'nin YuMi® kobot'ları, otomotiv ve diğer imalat endüstrileri için önemli bir alüminyum çerçeve ve döküm alüminyum komponentleri tedarikçisi olan SUS Corporation için, üretimin yeniden desteklenebilmesine olanak tanıyor ve iş gücü eksikliğinin ortaya çıkardığı zorlukların aşılmasına yardımcı oluyor.

ABB Robotik Otomotiv İş Kolu Genel Müdürü Joerg Reger, "Yeniden ülkeye dönme, tedarik zincirlerinin ve belirsizliğin getirdiği zorlukların üstesinden gelmenin giderek daha fazla bir yolu olarak görülüyor, ancak bu durum kendine has karmaşıklıkları da beraberinde getirebilir. Esnek otomasyon çözümleri yelpazemiz bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir ve SUS'un önemli ölçüde zaman tasarrufu, gelişmiş üretim verimliliği ve değişen tedarik senaryolarına hızla uyum sağlama yeteneğinden yararlandığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, otomasyonun artık yalnızca büyük OEM'lerin elinde olmadığını gösteriyor." dedi.

Son yıllarda küresel tedarik zincirlerinde yaşanan önemli kesintilerin ardından SUS Corporation, teslim sürelerini daha iyi yönetebilmek ve daha fazla esneklik sağlamak için Japonya'nın Shizuoka kentinde yerli üretime dönmeyi seçti. Ancak üretim sürecinin manuel ve tekrarlayan doğası, artan işgücü sıkıntısıyla birleştiğinde, şirketin gerekli üretim hacimlerini elde etmek için yeterli işçi alımı ve istidamı korumasını zorlaştırdı.

Bir dizi YuMi çift kollu kolaboratif robottan oluşan çözüm, montaj süresini kısalttı, verimliliği yüzde 20 artırdı ve talepteki dalgalanmalara yanıt olarak çok ihtiyaç duyulan esnekliği sağladı. Şirket, bu yatırımının karşılığını iki yıl içinde alabilmeyi bekliyor.  

Otomatik çözüm, gerçek dünyada kullanıma alınmadan önce sanal alanda operasyonu tasarlamak ve optimize etmek için ABB'nin RobotStudio® simülasyon yazılımı kullanılarak geliştirildi. Simülasyon, YuMi'nin kol başına yedi eksenli hareketinin, montaj işlemi sırasında ihtiyaç duyulan karmaşık bükme eylemlerini kopyalayabildiğini doğruladı. RobotStudio'nun ulaşılabilir üretim hacimlerine yönelik doğru hesaplamaları, SUS'un yatırımları konusunda bilinçli kararlar almasını da kolaylaştırdı. Şirket şu anda diğer ürünler için daha fazla hücre eklemeyi ve diğer süreçleri de otomatikleştirebilmeyi araştırıyor.

SUS Corporation'ın Shizuoka Tesisi Basınçlı Döküm Ekip Yöneticisi Akihiro Taki."Robotlar monoton, tekrarlayan işleri üstlenerek çalışanların operasyon yönetimi gibi daha değerli görevlere yeniden atanabilmelerini sağladı. Yeni sistem aynı zamanda geceleri daha az işçiyle çalışabilmeyi de mümkün kıldı ve operasyondaki özel montaj makinelerinin sayısı 11'den beşe düştü" dedi.  

ABB'nin yakın zamanda gerçekleştirdiği Otomotiv Üretimine Genel Bakış Araştırması, anketine katılanların neredeyse üçte birinin (%31) en önemli üç zorluk arasında işgücü eksikliğini sıraladığını, %35'inin ise artan maliyetler söz konusu olduğunda en fazla endişe duydukları alan olarak işgücünü sıraladığını ortaya çıkarmıştı.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin ~105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com  

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, değer katan yazılımımız tarafından tasarlanan ve yönetilen robotlar, Otonom Mobil Robotlar ve makine otomasyon çözümlerini kapsayan kapsamlı ve entegre bir portföye sahip tek şirkettir. Otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar her büyüklükteki ve sektördeki şirketin daha dirençli, esnek ve verimli olmasına yardımcı oluyoruz. ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, müşterileri geleceğin bağlantılı ve işbirliğine dayalı fabrikasına geçişte destekler. İş alanı, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

1992'den beri SUS Corporation, alüminyumun potansiyelini tam olarak benimseyen ve otomobil, yarı iletken ve gıda işlemeden lojistiğe kadar çeşitli endüstrilerde otomasyonu ve iş gücü tasarrufunu destekleyen alüminyum ürünler geliştirip sağlayarak olanaklarını genişleten lider bir alüminyum profil üreticisidir. Son yıllarda SUS, yalnızca alüminyum çerçeveler ve üretim ekipmanlarında kullanılan komponentler gibi bireysel ürünler sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda işyerlerini IoT’ye dönüşüm için elektriklendirebilmeyi kolay ve ucuz hale getiren özel kontrolörler de dahil olmak üzere çözümler sunarak müşterilerin sorunlarını çözmelerine yardımcı oluyor. SUS, çok yönlü ve mükemmel bir malzeme olan alüminyumu kullanarak parça ve malzeme sağlamaya devam edecek ve aynı zamanda alüminyum malzemelerin sunduğu çeşitli olanaklardan yararlanarak hizmet sağlanmasına ve bölgesel sanayilerin tanıtımına da katkıda bulunacaktır. global.sus.co.jp

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp