Bilime Dayalı Hedefler girişimi (SBTi) ABB'nin 2030 ve 2050 emisyon azaltım hedeflerini onayladı

Bilime Dayalı Hedefler girişimi (SBTi) ABB'nin 2030 ve 2050 emisyon azaltım hedeflerini onayladı

  • ABB'nin düşük karbonlu bir toplumu mümkün kılma çabalarının bir parçası olarak şirket, SBTi Net-Sıfır Standardı ile uyumlu bilimsel temelli net-sıfır hedefleri belirledi.
  • SBTi doğrulaması, ABB'nin CO2e emisyon hedeflerinin bilime dayalı ve en son iklim bilimi ve Paris Anlaşması ile uyumlu olduğunu teyit ediyor.

ABB, emisyon azaltım hedeflerinin Bilim Dayalı Hedefler girişimi (SBTi) tarafından onaylanmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyor. Şirketin düşük karbonlu bir toplumu mümkün kılma çabalarının bir parçası olarak ABB, SBTi'ye 2030 ve 2050 için güncellenmiş kapsam 1, 2 ve 3 hedeflerini sundu. ABB'nin bilime dayalı hedeflerinin SBTi tarafından onaylanması, ABB'nin yaklaşımının Paris Anlaşması'na uygun olarak bilime dayalı olduğunu teyit ediyor.

SBTi aşağıdaki ABB hedeflerini onayladı:

Kısa vadeli hedefler

  • Mutlak Kapsam 1 ve 2 CO2e emisyonlarını 2030'a kadar 2019 referans değerine göre yüzde 80 azaltmak.
  • Mutlak Kapsam 3 emisyonlarını 2022 referans değerine göre 2030'a kadar yüzde 25 azaltmak.

Uzun vadeli hedefler

  • Kapsam 1 ve 2 CO2e emisyonlarını 2050 yılına kadar 2019 referans değerine göre yüzde 100 azaltmak.
  • Mutlak Kapsam 3 emisyonlarını 2022 referans değerine göre 2050 yılına kadar yüzde 90 azaltmak.
  • 2050'ye kadar değer zinciri genelinde net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmak.

ABB Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Anke Hampel şunları söyledi: "Elektrifikasyon ve otomasyon alanında bir teknoloji lideri olarak ABB, enerji dönüşümünü hızlandırmanın merkezinde yer almaktadır. Kapsam 1 ve 2 emisyonlarımızı 2030'a kadar yüzde 80 ve 2050'ye kadar yüzde 100 azaltmayı taahhüt ediyoruz ve halihazırda 2019 referans değerimize kıyasla yüzde 76'lık bir azalma elde ettik. Yeni Kapsam 3 hedeflerimizle, müşterilerimize yenilenebilir enerji kaynaklarını ölçeklendirmelerini, enerji verimliliğini artırmalarını, süreçleri elektrikli hale getirmelerini ve emisyonları azaltmalarını sağlayacak ürün ve çözümler sunarken, değer zinciri ortaklarımızla karbonsuzlaştırma konusundaki katılımımızı artıracağız. Güncellenmiş hedeflerimizin Bilime Dayalı Hedefler girişimi tarafından onaylanması, hedeflerimizin ve metodolojimizin en son iklim bilimi ile uyumlu olduğunu göstermektedir."

Şirketin stratejisi ve sürdürülebilirlik performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ABB'nin 2023 Entegre ve Sürdürülebilirlik raporlarına buradan erişilebilir ve indirilebilir: go.abb/reports

SBTi Net-Sıfır Standardı, iklim bilimi doğrultusunda kurumsal net-sıfır hedef belirlemeye yönelik dünyadaki tek girişimdir. Şirketlerin bilime dayalı net sıfır hedefleri belirlemeleri için ihtiyaç duydukları rehberlik ve araçları sağlar.

ABB, daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp