Kuzey Buz Denizinde bulunan dünyanın ilk su altı balık çiftliği ABB teknolojileri kullanacak

Norveç'te üretilen somona talep giderek atarken, bu yeni konsept çiftliklerde yüksek kalite ve gıda güvenliği standartlarını güvence altına alıyor

Dijital teknoloji lideri ABB, Arctic Offshore Farming firması ile Kuzey Buz Denizinde dünyanın ilk uzatan kontrol edilen su altı somon çiftliğinin teknolojik altyapısını geliştirmek üzere sözleşme imzaladı. ABB'ye ait elektrik, otomasyon, enstrümantasyon ve telekom teknolojilerinden oluşan kapsamlı bir paket ile firma maksimum verimlilik elde etmeyi, aynı zamanda çevre etkisini en aza indirmeyi hedefliyor.

Research and Markets tarafından 2018 yılında hazırlanan rapora göre 2023 yılında global somon pazarının hacmi 4,5 milyon tona yükselecek. Arctic Offshore Farming projesi balık çifliklerindeki üretimi daha sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. Son yıllarda dünyanın en büyük somon ihracatçısı Norveç'in somon üretimi deniz bitlerine bağlı olarak düşüş gösterdi. Balık ağıllarının deniz seviyesinin altındaki olmasının onları bu soruna daha dayanıklı hale getirdiği biliniyor. Kuzey Buz Denizinin bir bölümü olan Norveç Denizinde, Troms açıklarındaki balık çiftliğinin çevresel ayak izi daha düşük olacak.

Bu bölge, diğer balık çifliklerinin yer aldığı fiyortların iç kısımlarına göre şiddetli hava şartlarına ve dalgalara daha açık bir konumda. Bu sorunu dengelemek üzere ABB, balık ağıllarının sert Norveç Denizinde sabit halde durmasını sağlayacak ağırlıklı duba sistemleri temin edecek. ABB ayrıca sensörlerden ve otomasyon teknolojisinden oluşan ve ağılları uzaktan yönetebilen komple bir kumanda ve izleme sistemi tasarlayacak. Geliştirilecek bu çözüm 2020 yılının üçüncü çeyreğinde hizmete girecek.

Çiftlik meteorolojik şartlar, okyanus akımları, oksijen seviyeleri ve deniz sıcaklığı başta olmak üzere ortamdan veri toplayacak olan ABB Ability™ çoklu platform sistemi ile bağlantılı olacak. Sistem ayrıca farklı derinliklerdeki pH seviyesini izleyecek ve kafeslerdeki biyolojik madde birikimini takip edecek.

ABB Energy Industries Genel Müdürü Kevin Kosiko proje hakkında şu bilgileri verdi: "Bu benzersiz platform ABB'nin sürdürülebilir ve verimli bir akuakültür sektörü oluşturma vizyonunu sergileyeceği ideal platform. Üzerinde insan bulunmayan balık ağılları, 400 metre uzakta duracak yem mavnasından kumanda edilecek. Bu da insan müdahalesi ihtiyacını azaltarak yakıt ve elektrik tüketimininin azalmasıyla sonuçlanacak. Sistem ayrıca açık deniz ve kıyı çiftlikleri için balık sağlığı, izlenebilirlik ve gıda güvenliği alanlarında yeni çözümlerin önünü de açacak."

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), dijital endüstriler için kapsamlı sunumları olan öncü bir teknoloji lideridir.  130 yılı aşan inovasyon geleneği ile ABB, dünya çapında öncü ve müşteri odaklı dört iş koluyla bugün dijital endüstrilerin lideridir: Bunlar, ABB AbilityTM dijital platformuyla birlikte desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, ile Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmeleridir.  ABB’nin piyasada öncü Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp