ABB CEO olarak Björn Rosengren'i seçti

ABB Yönetim Kurulu Björn Rosengren'i oybirliğiyle İcra Kurulu Başkanı olarak görevlendirdi. Rosengren ABB'ye 1 Şubat 2020'de katılacak ve bu görevi CEO Peter Voser'den 1 Mart 2020'de devralacak. Aynı tarihte Peter Voser daha önce olduğu gibi ABB'de sadece Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacak.

İsveç yurttaşı olan Björn Rosengren (60) yüksek deneyimli, uluslararsı bir yönetici ve sanayi işkollarında lider özelliğe sahip bulunuyor.  2015'ten bu yana ileri teknoloji üreten küresel mühendislik grubu Sandvik'in CEO'su. Bu dönemde Sandvik'de yerinden yönetimli yapının oluşturulması ve gerek kârlılık gerekse grubun mali gücünün arttırılması sürecini başarılı bir şekilde yönetti. Daha öncesinde, denizcilik ve enerji piyasaları için güç kaynağı ve başka ekipmanlar üretip servis sağlayan Wärtsilä Corporation'da CEO olarak çalışmış (2011-2015) ve, sürdürülebilir üretkenlik çözümlerinde dünya lideri olan Atlas Copco'da, çeşitli yönetici pozisyonlarında 13 yıl kadar (1998-2011) görev yapmıştı.

ABB Yönetim Kurulu Başkanı ve halen CEO görevini de sürdüren Peter Voser şöyle konuştu: "Yönetim Kurulu, değer yaratmada başarılı bir performansı bulunan Björn Rosengren'in liderliği üstlenecek olmasından memnuniyet duymaktadır. Sahip olduğu yönetsel beceriler, ABB'nin, dönüşüm sürecinin bir sonraki aşamasında tam da ihtiyaç duyduğu türdendir. Yönetim Kurulumuz titiz bir arayış sonrasında, Björn Rosengren'in bu görev için en iyi aday olduğu sonucuna varmıştır. Rosengren, yerinden yönetime dayalı organizasyon yapılarının nasıl kurulacağını, insanların nasıl yetkilendirileceğini, kurum kültürünün ortaya konup nasıl yüksek performans gösterileceğini iyi bilen bir yöneticidir. ABB'nin stratejisini güçlü yönetim kadromuzla birlikte yönlendirecek ve tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratılmasını sağlayacaktır." CEO tayin edilen Björn Rosengren ise şunları dile getiriyor: "Mevcut sorumluluklarımı tamamladıktan sonra, teknolojide gerçek bir dünya lideri olan ABB'ye katılması fırsatına sahip olmak benim için bir onurdur. İmalat sanayinin önemli süreçten geçtiği bu zamanda, ABB, küresel müşterilerine, üretkenliği arttırmak için ihtiyaç duydukları benzersiz teknolojileri ve dijital çözümleri sunmayı sürdürmek zorundadır. Dünyanın her yerinden yeni iş arkadaşlarımla birlikte çalışarak, işkollarımıza ve çalışanlarımıza tam yetki vererek, grup stratejisi üzerinden daha fazla değer yaratmayı sabırsızlıkla bekliyorum."

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), dijital endüstriler için kapsamlı sunumları olan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneği ile ABB, dünya çapında öncü ve müşteri odaklı dört iş koluyla bugün dijital endüstrilerin lideridir: Bunlar, ABB AbilityTM dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri ile Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmeleridir. ABB’nin piyasada öncü Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147,000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.  

Bu bilgiler, AB Piyasada İstismar Düzenlemesi uyarınca ABB'nin kamuoyuna açıklamak zorunda olduğu bilgilerdir. Bilgiler kamuoyuna sunulmak üzere, aşağıda iletişim bilgileri verilen irtibat sorumlusunun ajansı üzerinden 11 Ağustos 2019'da, Orta Avrupa Saat Dilimiyle (CEST) 23:30'da gönderilmiştir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp