ABB, akıllı ev otomasyonunu güçlendirecek açık API Platformunu tanıtıyor

ABB, dünya çapında 40’dan fazla ülkede kurulu olan ve kendi içinde bağlantılı ABB-free@home® sisteminin yaklaşık 5 milyon bileşeni ile yıllardır akıllı ev teknolojisindeki ilerlemenin hız kazanması konusunda öncü olmuştur.

Akıllı ev otomasyonuna olan talebin çift haneli oranlarda artış göstermesiyle, ABB bugün profesyonel akıllı ev sektöründeki geliştiricilere ve ortaklara tamamen elektrikli cihaz entegrasyonu sunacak ilk gerçek açık API platformunu tanıttı.

ABB’nin “Smarter Home Developer” programı ile yaşadığı deneyim, ABB ile geliştiriciler arasında daha verimli bir işbirliği ve iletişim yöntemine ihtiyaç duyulduğunu kanıtlamaktadır. Sonuç itibariyle ABB, üçüncü taraf uygulamaların gelecekteki entegrasyonu için API platformuna açık erişim sağlamaya yönelik bir sonraki adımı attı.

ABB, sektör içerisinde önceden kurulu olan ve kanıtlanmış işbirlikleri ile birlikte, bu duyuruyla son kullanıcıların faydalanması için geniş kapsamlı ortaklıklar kurma deneyimini inşa etmektedir. Şirket, halihazırda ABB-free@home® ve ABB i-bus® KNX sistemlerine uygulamaları entegre etmek için Sonos, Signify ve Amazon Alexa'nın API'lerinden faydalanmaktadır.

İlk olarak, ABB i-bus® KNX Busch-ControlTouch® aracılığıyla Sonos ile KNX entegrasyonu için ABB resmi olarak onaylanacaktır. Ayrıca geçtiğimiz yıl açıklandığı üzere, ABB, Philips Hue anahtarlarıyla ortam aydınlatmalarını kontrol etmek üzere Signify ile yakın bir şekilde çalışmaktadır. 2019'un sonunda Miele ürünlerinin ve B/S/H cihazlarının ABB-free@home® API'sı ile entegrasyonu beklenebilir.

API'yı açma kararı, başarılı sonuçlar almak amacıyla entegrasyonu kullanan son zamanlardaki birkaç yüksek profilli kurulumun başarısını devam ettirir. ABB, ABB-free@home® entegrasyonu aracılığıyla kişiselleştirilmiş bir otel odası hizmeti uygulaması geliştirmek için otelcilik sektöründe Betterspace ile ortaklık kurdu.

Betterspace, konaklama sektöründe 360° otel bulutu olarak adlandırılan lobiden otel odasına kadar dijital çözümler sunmaktadır. Misafirler, ABB-free@home® sistemi verilerinin ve otel odasında yer alan diğer uygulamaların kişiselleştirilmiş bir tablet arayüzüne entegre edilmesiyle, aydınlatmadan kahve makinesine veya oda servisine kadar otele ait tüm imkânları tek bir basit cihazdan kolayca kontrol edebilir.

Çevre Destekli Yaşam (AAL-Ambient Assisted Living) alanındaki bir diğer kurulum, ileri yaştaki insanlara yönelik akıllı teknolojinin kullanımını kolaylaştıracak ABB-free@home® ile entegre edilen sanal bir asistan avatarın geliştirilmesidir. Deneme, etkileşimli çözümler kullanarak ileri yaştaki insanların refahını artırmak üzere Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi'ne ait iHomeLab ile işbirliği içerisinde tasarlandı.

“My Life, My Way (Benim Hayatım, Benim Yolum)” projesi, destekli yaşam ortamlarında sosyal ve klinik bakım hizmetlerinin temel unsurlarına alternatif bir bütünsel bakım ve sanal destek sağlamak üzere ABB’nin yeni açık API’sını kullanan türünün ilk örneğidir.

Sesle kontrol veya tablet ile insanlarla etkileşime geçen sanal asistan, görüntülü aramaların da dahil olduğu etkileşime yönelik yeni uygulamalarla birlikte perdelerin açılması ve kapanması gibi standart otomasyon fonksiyonlarının kullanıcılar tarafından kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır. Deneme o kadar başarılıydı ki, katılımcıların üçte ikisi bağımsızlıklarını ve yaşam kalitelerini arttırdıklarını düşündükleri için denemenin sonunda çözümü elde etmek istedi.

ABB’nin Akıllı Binalar iş kolu Genel Müdürü Oliver Iltisberger, gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Açık API platformumuzla, endüstrideki diğer sektör oyuncuları ve ortaklarıyla birlikte tüketicinin yararına yönelik teknolojimizi tamamen açık tutan ilk biziz. Bu adım, ihtiyaçlarımızı karşılamada yaşam alanlarımızı daha da destekleyici hale getirecek, bu alanları daha rahat, misafirperver, çevre dostu ve gelecek için güvenli kılacak.”

ABB’nin bulut tabanlı dijital platformu ABB Ability™ tarafından desteklenen MyBuildings portalı üzerinden API platformuna erişim mümkündür.

“ABB, yenilikçi teknolojinin daha akıllı yaşam alanları oluşturabileceği konusunda her zaman net bir vizyona sahipti. API'mızın açılması, akıllı ev teknolojisini bir sonraki seviyeye taşıyacak ve ev sahipleri için daha iyi bir deneyim sunacak olan potansiyelini açığa çıkarma konusundaki ABB’ye ait taahhüdün bir başka örneğidir.” diye ekledi Iltisberger.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle, müşteri odaklı ve dünya çapında öncü dört işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işkolu 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp