ABB Formula E, 6. Sezon için hızlanıyor

Gösteride geleceğin e-mobilite teknolojisi ve akıllı kentleri de var

Gelişmiş elektrikli yarış arabalarının İspanya Valencia’da bu hafta yapılan sezon öncesi testleri, ABB FIA Formula E Şampiyonasının 6. Sezon açılışını da işaret ediyor. ABB, organizasyonun isim ortağı olarak üçüncü yılında, dünya genelindeki yarış alanlarında, e-mobilitenin ve akıllı kentlerin yolunu gösteren inovasyon ürünlerini ve servislerini sergileyecek.

14 yarışlık takvim 22-23 Kasım‘da Suudi Arabistan’da arka arkaya yarışlarla başlıyor; final Temmuz 2020‘de Londra‘da gerçekleşecek. Buluşma mekanlarına iki yeni kent daha eklendi: Jakarta, Endonezya ve Seul, Güney Kore. Organizasyona, otomobil dünyasının iki efsane ismi Porsche ve Mercedes de katılarak 22 takımlık kadroda yerlerini alacaklar.

ABB e-mobilite toplam değer zincirinde merkezi bir rol oynuyor. Bu süreç montaj hatlarındaki robotlarla başlıyor, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik dağıtımına kadar uzanıyor. ABB ayrıca, dijital enerji yönetim sistemiyle desteklenen akü depolama sistemlerinde de aktif. Ve elbette, hızlı şarj teknolojisinin pazar lideri olarak e-mobilitenin gelişiminde en büyük itici güç.

Örneğin, güç kaynağı sağladığı yüksek enerjili DC hızlı şarj istasyonları, Electrify America, IONITY, Fastned ve daha pek çok ortak kanalıyla, 100 km aralığında yeterli olan enerjiyi sadece 4 dakikada tedarik edebiliyor.  

ABB bir süredir binalarda enerji verimliliği yönetimi için geniş bir çözüm yelpazesi sunmakta. Bu amaçla geliştirdiği çeşitli ürünler, yine kendi buluşu olan free@home ürünü yoluyla, enerjinin depolanmasını, dağıtımını ve yönetimini kontrol ediyor. ABB’nin akıllı ev çözümlerinde 5 milyon kadar bileşen bulunuyor. Dünyada 40 ülkede kurulu kontrol panelleri, sensörler ve yazılım bu bileşenlerden bazıları.

ABB, ulaşım ve taşımacılık sektörlerine de çözümler getiriyor. Araba, otobüs, kamyon gibi araçlara enerji besleyen şarj noktalarına şebeke dağıtımı yaptığı gibi, gemi, tren, tramvay ve teleferiklere de elektrifikasyon sağlıyor. ABB, dünyanın 76 ülkesine sattığı 11.000 DC hızlı şarj istasyonu ile, alanında teknoloji lideri.  

ABB, Formula E’nin destek yarış serisi olan Jaguar I-PACE eTROPHY’nin resmi şarj ortağı olmaya devam edecek. ABB Terra 53 DC şarj istasyonları yarış haftası boyunca I-PACE SUV yarış arabalarına enerji yükleyecek.  

Valencia’daki testin yol kenarı haber ve resimleri için lütfen bizi izleyin: Twitter’da @abbgroupnews; LinkedIn’de ABB; Instagram’da ‘abbgroup’ ve Facebook sayfamız.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle, müşteri odaklı ve dünya çapında öncü dört işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com.tr

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp