Daha çok yarış, yeni takımlar, eklenen lokasyonlar: ABB FIA Formula E Serisi'nde 6. Sezon

On iki büyük dünya kentinde on dört yarış halinde yapılan ve 6. Sezonu 22-23 Kasım tarihlerinde kadim Suudi kenti Diriye'ye dönüşle açılan ABB FIA Formula E Şampiyonası'nda heyecan tırmanıyor. Hızla büyüyen Formula E izleyici kitlesinin ve elektriğe dayalı mobilitenin küresel çapta benimsenişinin de kazandırdığı ivmeyle, yeni sezon çarpıcı manşetlere konu olacak bir aşamaya vardı.

En çok konuşulan konulardan biri Güney Kore Seul ve Endonezya Cakarta'da yapılacak ek yarışlar. Yeni sezonda ayrıca Londra'nın, şampiyona heyecanının 25-26 Temmuz haftasındaki çift yarışla sona ereceği 2019-2020 programına dönüşü de gerçekleşecek. Bu raundlardaki yarışlar daha önce eşi benzeri görülmemiş bir biçimde, Royal Docks'daki Thames rıhtımı boyunca ilerleyen ve ExCel London fuar merkezinin içinden geçen dahili/harici bir rotayı izleyecek.

ABB Formula E'nin hayran kitlesi genişliyor; 5. Sezonda kent içi yarışları izlemeye 400.000'inden fazla insan geldi, 411 milyon kişi de (4. Sezondan yüzde 24 fazla) televizyondan takip etti. Bu sayılar, yenilenebilir enerji ve elektrikli mobiliteye olan ilginin açık göstergesidir. Yarışların ard arda geldiği heyecanlı rota, gençlere ve sosyal medya meraklılarına EV (Elektrikli Araç) performasının sergilendiği bir sahne oldu.

Motor sporu hayranları ve teknolojiye düşkün olanlar, motor sporlarının ünlü rakipleri Mercedes-Benz ve Porsche'den gelen ve 24 arabalık bir ağ oluşturan ilk fabrikasyon girişlerin bu sezonu nasıl bitireceğini merakla bekliyorlar. Bu iki premium kalite Alman katılımcı, şirketlerinin, EV'nin dünya çapında benimsenmesine katkı yapacak olan motor, akü ve şarj teknolojileri çapraz tozlaşması sağlayan tam-elektrikli yol araçlarını lanse etmesiyle bir araya geldiler.

Geçen Temmuz'da New York'ta yapılan 5. Sezonun sonuçlanmasından sonra, takımlar geçtiğimiz ay İspanla Valencia'daki Ricardo Tormo pistinde sezon öncesi test için üç günlüğüne tekrar bir araya geldiler, yeni bileşenler için rota testi yaptılar ve yeni sürücüleri tanıttılar. Bunların arasında yeni ilişkiler başlatan, bu sezon Porsche'yi test edecek ve aracın yedek sürücülüğünü İsviçreli ABB Elçisi Simona De Silvestro yapacak.

 Sezonda rekabeti kızıştıran faktörler sadece iddialı takımların ve 2019 Formula 2'nin Mercedes'teki yüksek itibarlı şampiyonu Nick de Vries gibi en üst düzeyde yarışçıların eklenmesi değil. Ayrıca kurallarda da rekabeti artıran birtakım değişiklikler var. Amaç artık hem hızları arttırmak, hem de enerji yönetimini ödüllendirmek. Takviye Modu işletimde olduğunda kullanılabilir güç düzeyi 235 kilovata (320 beygirgücü) kadar yükseliyor ve şu anda sadece yeşil bayraklı yarış koşullarında etkinleştirilebiliyor (uyarı periyodlarında ise erişim yapılamıyor).

Kurallarda, rekabeti sıkı tutmak ve ikinci nesil Formula E araçlarındaki güç iletiminin avantajlarını göstermek için değişiklik yapıldı. Şampiyona puanları artık, yarış başlamadan bile sıralama turlarının en hızlı sürücüsüne, yüksek-performans özendirmesi olarak eklenebiliyor. Güvenlik aracı durumu veya tüm pist uyarı bayrağı sırasında araçların düşük hızda çalışmasına yol açan bir aksilik olsa dahi 45 dakikalık her yarışın son anlarındaki mücadelenin düşmemesi için, yedek enerji rezervlerinin akülerden alınmasına imkan sağlayan yeni bir kural geldi.

Yarışlar, 5. ve 6. Sezon sürücüler şampiyonasında ard arda zaferler kazanan Jean-Éric Vergne’in üstünlüğü ile başlıyor. Kendisine bu yıl DS Techeetah takımına katılan tecrübeli pilot Antonio Felix da Costa eşlik edecek.

Geçen sezonun başlangıcında çok zorlu bir rekabet vardı– ilk sekiz yarışta sekiz farklı kazanan pilot çıkmıştı – Bu rekabet, Brandon Hartley (Geox Dragon'a) ve Neel Jani (Tag Heuer Porsche) gibi spor araba şampiyonlarının ve birkaç büyük rakibin gelişiyle daha da artıcağa benziyor.

ABB Formula E etkinlikleri, Jaguar I-PACE electrikli SUV'un yarış modelleri destek serisi Jaguar I-PACE eTROPHY'nin ikinci sezonu olma özelliğini taşıyacak. Sekiz kentte on raundluk bir rotada mücadele eden Jaguar I-PACE eTROPHY serisi ile, Jaguar'ın akü ile çalışan Elektrikli Araç (EV) ürünündeki performansını ve sağlamlığını sergiliyor. ABB, serinin resmi şarj ortağı olarak 6. Sezon boyunca takımlara yine özel olarak modifiye edilmiş Terra 53 DC şarj cihazları desteği sağlayacak.

ABB, tam-elektrikli tek koltuklu yarış arabalarının uluslararası yarış serisi olan ABB FIA Formula E Şampiyonasının isim ortağıdır. Teknolojisiyle dünya genelindeki kent içi geçici yarış rotalarına destek vermektedir. ABB, dünyanın 77 ülkesine sattığı 11.500'den fazla ünite ile, hızlı şarj kurulumunda dünya lideridir.

6. Sezon Yarış Takvimi

Tur Şehir
Ülke Tarih
1 Diriyah Suudi Arabistan 22 Aralık 2019
2 Diriyah Suudi Arabistan 23 Aralık 2019
3 Santiago Şili 18 Ocak 2020
4 Mexico City Meksika 15 Şubat 2020
5 Marrakesh Fas 29 Şubat 2020
6 Sanya Çin 21 Mart 2020
7 Roma İtalya 4 Nisan 2020
8 Paris Fransa 18 Nisan 2020
9 Seul Güney Kore 3 Mayıs 2020
10 Jakarta Endonezya 6 Haziran 2020
11 Berlin Almanya 2 Haziran 2020
12 New York  Amerika Birleşik Devletleri 11 Temmuz 2020
13 Londra İngiltere 25 Temmuz 2020
14 Londra İngiltere 26 Temmuz 2020

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp