IONITY, Avrupa şarj ağının genişletilmesinin ikinci aşaması için ABB’yi tercih etti

ABB, IONITY’den 324 adet ek 350 kW’lık yüksek güçlü elektrikli araç (EA) şarj ünitesi siparişi aldı. Şarj üniteleri, 2020 yılının sonuna kadar şarj ağının genişletilmesinin ikinci aşaması kapsamında 24 ülkede kurulumları gerçekleştirilecek. Sipariş ile ilgili finansal detaylara ise yer verilmedi.

ABB, 2018 yılında IONITY ile 340 adet yüksek güçlü şarj ünitesi teslim anlaşması imzalamıştı ve Avrupa’da sıvı soğutmalı kablolar içeren 350 kW’lık üniteleri pazara süren ilk şirket olmuştu. Bu denli yüksek bir güç sayesinde, 200 kilometre gibi bir yol için gerekli şarj miktarına 8 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabiliyor.

Audi ve Porsche’nin de yer aldığı Volkswagen Grubu’nun yanı sıra Daimler AG, Ford Motor Company ve BMW Grubu’na ait bir ortak girişim olan IONITY, bugüne dek Avrupa’da 18 farklı yerinde 202 adet şarj istasyonu açtı. IONITY geçtiğimiz günlerde İsviçre, Lully’de ABB’nin son teknoloji yüksek güçlü, özel olarak uyarlanmış IONITY şarj ünitelerini de içeren 200. şarj istasyonunun açılışını kutladı.

IONITY İdari Müdürü Michae Hajesch: “ABB, yüksek güçlü şarj üniteleri denildiğinde tüm Avrupa dahilinde tercih ettiğimiz teknoloji ortaklarımızdan birisidir. IONITY ile piyasaya sürülen yeni, özel olarak geliştirilmiş tasarımlarıyla pazarı genişletmeye devam ediyorlar. Yeni IONITY tasarımımız için ayak izi bakımından çok az yer kaplayan bir şarj ünitesi geliştirdiler.

ABB’nin IONITY için ürettiği özel olarak uyarlanmış şarj üniteleri, ABB’nin bugüne dek yaptığı en ince tasarım olmakla beraber, IONITY tarafından talep edilen ihtiyaçları karşılıyor. Ayrıca yeni şarj üniteleri, daha sessiz çalışma, özel olarak tasarlanmış görünüm ve tüm araçlar için şarj bağlantı noktasına ulaşmayı kolaylaştıran ve kabloları daima yukarıda tutan ve kirlenmesini önleyen entegre edilmiş kablo düzenlemesi geri çekme sistemine sahip daha uzun kablolar gibi daha ileri seviye tasarım özelliklerinden de faydalanıyor.

ABB’nin dünya çapındaki Emobilite Altyapı Çözümleri işletmesinin Başkanı Frank Muehlon: “IONITY ile sürdürdüğümüz iş birliği, hepimiz için daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerleme konusunda kararlı olan, benzer zihniyetteki iki kuruluşun bir araya gelmesini temsil ediyor. IONITY muhteşem bir ortak çünkü geliştirilmesi istenen özel çözümler ürünlerin piyasaya sürülmesinin ardından da ürünlere uygulanabiliyor.”

“IONITY’e EA şarj ağının kullanıma açılmasının ilk aşamasında destek vermiş olmaktan gurur duyuyoruz ve birlikte Avrupa’nın tamamına uzanan kapsamlı bir yüksek güçlü şarj ağı inşa etme çalışmalarımızı sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.” Muehlon, “IONITY’nin hedefi, Avrupa’da elektrikli araçlarla yapılan uzun mesafeli seyahatleri, fosil yakıtlı araçlarla yapılanlar kadar kolay ve uygulanabilir kılmak; tedarik anlaşmamızın uzatılması yönündeki son gelişmeler sayesinde bu misyonu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık.” diyerek sözlerine devam etti.

Yakıt ekonomisi kapsamında gittikçe sıkılaşan düzenlemeler ve yerli otomobil üreticilerinin* her geçen gün büyüyen kararlılığına bağlı olarak ortaya çıkan, 2020’li yıllarda EA pazarında halihazırda iki numara konumunda bulunan Avrupa’nın ABD’yi hızla geride bırakacağına yönelik tahminler ışığında, Avrupa’daki şarjlı araç satışları 2018 yılında, bir önceki yıla göre** yüzde 33 oranında artarak 408.000 üniteye ulaştı.

130 yıllık tarihi boyunca elektrikli ulaşım alanında büyük atılım denince akla ilk gelen isim olan ABB, elektrikli araçlar için bağlı DC hızlı şarj sistemleri alanında dünya çapında öncü bir şirket haline geldi. ABB, an itibariyle dünya çapında 80’i aşan sayıda ülkede 13,000'den fazla DC hızlı şarj ünitesi sattı. ABB, geçtiğimiz günlerde sürdürülebilir ulaşım çözümlerinin dünya çapında benimsenmesine yönelik destekleri ve üstlendiği rol sayesinde 2019 Yılı Global Emobilite Lideri ödülüne layık görüldü.

* Bloomberg NEF Elektrikli Araçlara Genel Bakış 2019
** EVvolumes.com

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle ABB, dünya çapında müşteri odaklı dört öncü işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp