ABB, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonasında yarışan 3. nesil araçlara şarj teknolojisi desteği sunacak

ABB, dünyanın ilk tamamen elektrikli araçlarla gerçekleştirilen şampiyonası ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonasında yarışan 3. nesil araçlara şarj teknolojisi alanında destek olacağını açıklamaktan gurur duyar.

ABB, 4. sezondan itibaren şampiyonanın isim ortağı olmayı sürdürüyor. Daha hafif, daha hızlı ve enerji bakımından daha tasarruflu 3. Nesil araçlar 9. Sezondan (2022-2023) itibaren yarışmaya başlayacak.

center

Anlaşma, ABB Elektrifikasyon Başkanı Tarak Mehta, ABB Formula E Ortaklık Başkanı Daniela Lužanin, Formula E Kurucusu ve Başkanı Alejandro Agag ve Formula E İcra Kurulu Başkanı Jamie Reigle arasında sanal ortamda gerçekleştirilen bir etkinlikte hayata geçirildi.

ABB Elektrifikasyon ekipleri, motor sporları yönetim kurulu FIA ve Formula E’nin mühendisleri ile birlikte, an itibariyle 3. nesil araçların aynı anda iki aracı şarj edebilen taşınabilir şarj üniteleri yoluyla şarj edilmesi için inovatif ve güvenli bir çözüm geliştirilmesi için gerekli olan şart ve koşulları belirlemek üzere çalışıyor.

ABB, dünya çapında 80’den fazla ülkede kurulumu tamamlanan 14.000’den fazla DC hızlı şarj ünitesiyle, 3. nesil araçlara yönelik olarak bu şarj ünitelerine uygulanacak ve yarış ortamına özel ihtiyaçları karşılamak amacıyla uyarlanacak olan, teknoloji ve deneyim alanında üstünlüğü kanıtlanmış bir birikime sahiptir.

Mehta bu konuda, “ABB FIA Formula E Şampiyonası bir yarıştan daha fazlası – yaşanan gelişmelerin elektrikli araçların üretim hattına taşınmasını sağlayan ve nihayetinde hepimiz için daha temiz bir çevrenin yaratılmasına katkıda bulunan şampiyona, inovatif elektromobilite teknolojilerimiz için bir test alanı.” diyor. “Formula E ile birlikte anılmaktan dolayı gurur duyuyoruz ve FIA’nın 7. sezonda yarışları Dünya Şampiyonası statüsüne yükseltme kararı Formula E’nin gittikçe artan etkisini yansıtıyor.”

Agag ise “4. sezonda FIA Formula E Şampiyonasının isim ortağı olarak aramıza katıldığından beri, ABB, seriyi ‘yarıştan yola’ aktarılacak ve kuruluş amacımız olan, küresel ısınmanın karşısında elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırma hedefimizi ön plana çıkaracak teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir alan haline getirmek için bizimle çok yakın bir şekilde çalıştı. Uzun süreli ortaklığımız süresince birlikte neleri başarabileceğimizi görmek için sabırsızlanıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Reigle, konuya ilişkin olarak “Formula E, ABB ile ortaklığımızın başarılı olduğu ilk döneminin üzerine inşa edilmeye devam ederken, ilişkimizi 3. nesil ile daha derin bir entegrasyon sağlama yoluyla ilerletmekten memnuniyet duyuyoruz. ABB, yarışların ürün potansiyelini arttıracak ve elektrikli araçların arttırılmış şarj imkanlarının sunduğu potansiyeli sergileyecek önemli bir şarj teknolojisi ile destek olacak.” sözlerini söyledi.

ABB, Yüksek Güçlü DC hızlı şarj üniteleriyle tedarikçisi olduğu Electrify America, IONITY, Fastned ve daha birçok etkili proje sayesinde ve kurulumunu yaptığı elektrikli araçlara yönelik DC hızlı şarj üniteleri alanında dünya çapında bir lider haline geldi. ABB, ayrıca TAG Heuer Porsche Formula E takımının resmi ortaklarından birisi.

ABB FIA Formula E Şampiyonası'nın global anlamda genişleyen kapsamı, 5 Ağustos'tan itibaren Berlin Tempelhof Havalimanı'nda gerçekleştirilecek altı yarışla geri dönecek olan bu sürdürülebilir motor sporu biçiminin başarısının anahtarı olan inovatif teknolojiyi vitrine koyuyor.

Ayrıca bugün, ABB’nin yeni Formula E medya sitesi hayata geçiriliyor, siteye buradan erişebilirsiniz- https://new.abb.com/media/abbformulae. Burada, ABB’nin Formula E ile ortaklığını ve ABB FIA Formula E Şampiyonasına gösterilecek katılımın, e-mobilite alanındaki ilerlemenin hızlandırılmasına ve daha iyi, daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlenmesine nasıl yardımcı olabileceğinin altını çizen bir dizi içerik bulunuyor. Bunun yanı sıra hem pistte hem de pist dışında gerçekleşen E-Prix gelişmelerine dair görseller, videolar ve bilgiler de yer alıyor.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

ABB FIA Formula E Şampiyonası Hakkında: ABB FIA Formula E Şampiyonası, dünyanın en ikonik şehir merkezlerinde gerçekleştirilen, sonucunun tahmin edilmesi güç olan ve heyecan uyandıran elektrikli araba yarışlarıyla, motor sporlarındaki en sürükleyici ve rekabetin en yoğun olduğu kategoridir.

Formula E, motor sporlarındaki en hızlı büyüyen kategoridir ve ünlü yol otomobili üreticilerini ve otomotiv markalarını puanlar, pozisyon ve en büyük ödül olan şampiyonluk mücadelesinde karşı karşıya getiren en iyi yarış kadrolarına sahiptir.

Pistte gerçekleşen bir yarıştan daha fazlası olarak, Formula E aynı zamanda daha büyük bir amaca sahip bir test alanı ve platformudur - yeni teknolojilerin test edilmesi, yaşanan gelişmelerin üretim hattına aktarılmasıyla daha fazla elektrikli araç kullanımına olanak tanınması gibi.

Sporun görselliğinden faydalanan ABB FIA Formula E Şampiyonası, iklim değişikliğine karşı koymak ve hava kirliliğinin yıkıcı etkilerine dikkat çekmek üzere, tamamen elektriğe geçilmesini hızlandırmak maksadıyla güçlü bir mesaj ortaya koyuyor.

ABB FIA Formula E Şampiyonasını takip edin: Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve YouTube. @FIAFormulaE #ABBFormulaE

www.FIAFormulaE.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp