ABB teknolojisi, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonasında "yayının asla kesilmemesini" sağlıyor

ABB teknolojisi, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonasında "yayının asla kesilmemesini" sağlıyor

  •  Özel ABB UPS teknolojisi, tamamen elektrikli motor yarışları serisi için güvenilir, sürdürülebilir çözümler sunuyor
  • Dünyamızı yeniden şekillendiren teknolojiler hakkında bilgi edinmek için ABB Decoded isimli yeni podcast’in lansmanı gerçekleştiriliyor

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonasının 7. Sezonu, toplam 12 takımın tamamının 28 Kasım-1 Aralık 2020 tarihleri arasında test amacıyla İspanya'nın Valencia kentindeki piste çıkmasının ardından tüm gücüyle geri döndü.

Şampiyonaya dördüncü sezonda isim ortağı olarak katılan ABB, tamamen elektrikli araçlarla gerçekleştirilen şampiyona kapsamında ABB Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) gibi önde gelen teknolojileri uygulamaya koymaya devam ediyor.

UPS, yarış serisinin TV bileşenine kuruluyor. Yarış pistinde şebekeden gelen elektriğinin kesilmesi halinde elektriğin yayıncılara ulaşmaya devam etmesini garanti altına alarak canlı yayınlanan yarışlarda yayınların asla ‘kesilmemesini' sağlıyor. Yüksek tempolu global şampiyonanın gereksinimlerini karşılayacak standart bir çözümün bulunmaması nedeniyle uzman bir ekip tarafından ABB'de ihtiyaca özel nitelikte bir ünite geliştirildi.

Ortaya çıkan UPS sistemi, kurye veya bir yolcu uçağıyla taşınabilecek ölçüde küçük ve sağlam bir pakete yerleştirildi; mobilite gözetilerek tekerlekler monte edildi ve parçaların ağırlıkları optimize edildi. Sahadaki ekip tarafından kurulmasının basitleştirilmesi maksadıyla tak ve çalıştır işlevine sahiptir ve 230/400VAC 50 Hz giriş/çıkış gerilimleriyle otonom olarak 15 dakikalık 60kVA güç sağlayabilir.

UPS, ABB'nin Sezon 9'dan itibaren kullanılmaya başlayacak olan 3. Nesil otomobiller için şarj çözümleriyle birlikte, ABB'yi şampiyona içinde ve şampiyonanın ötesinde sürdürülebilir teknoloji gelişiminin en ön saflarında tutmaya devam ediyor.

ABB Elektrifikasyon Başkanı Tarak Mehta: “ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası ile ortaklığımız geliştikçe, Formula E ile birlikte e-Mobilite ve sürdürülebilirlik alanlarında ilerlemeyi sağlayacak birçok örnek sergilemek için çalışacağız,” dedi.

"UPS ve şarj, rekabetçi bir ortamda yüksek performansın sağladığı faydaları sergileyebileceğimiz iki örnek."

ABB’de sürdürülebilir gelişme, gelecek nesiller için daha sağlıklı ve daha elverişli bir dünyaya doğru kaydedilen ilerleme anlamına geliyor. Formula E ile birlikte çalışan şirket, teknolojiler geliştirerek ve elektrikli araçların faydalarını vurgulayarak temiz mobilitenin küresel olarak daha fazla benimsenmesinin teşvik edilmesine yardımcı oluyor. ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası, yarış pistinden çıkarak dünyadaki mevcut durumlara uyarlanabilen, kaynakların korunmasına ve düşük karbonlu bir toplumun oluşturulmasına olanak sağlayan teknolojinin sınırlarını zorlayan bir platform işlevi görüyor.

Formula E CEO’su Jamie Reigle: "Formula E'de, hem isim ortağımız hem de stratejik müttefikimiz olan ABB'ye oldukça değer veriyoruz. Daha iyi bir gelecek için yarışırken, sürdürülebilir beşeri ilerlemenin hızlandırılmasına adanmış, ortak amaç ve değerleri paylaşıyoruz.

Formula E, yarış pistinden günlük hayata uyarlanabilen ABB’ye ait UPS ve benzeri teknolojiler bakımından mükemmel bir test ortamı sağlıyor. ABB teknoloji ve çözümlerini, dünyanın en ikonik şehirlerinde düzenlenen Formula E yarışları sayesinde, giderek daha da önemli hale geldikleri kentsel alanlarda sergileyebiliyoruz." şeklinde açıklamalarda bulundu.  

Yarış serisi, 7. Sezonunda FIA Dünya Şampiyonası statüsünü kazanacak ve böylece e-mobilite ve diğer sürdürülebilir teknolojilerin sergilendiği bir platform olarak, 93 milyon ilgili tüketiciden* oluşan çok daha geniş bir küresel kitleye içerisinde artan popülaritesi vurgulanmış olacak.

En yeni trendlere ve teknolojiye kulak verin  

ABB, testlerle aynı zamana denk gelecek şekilde 4 Aralık tarihinde, dünyamızı yeniden şekillendiren yeni teknolojiler hakkında ileri gelen düşünürler ve inovatörlerin konuk olacağı yepyeni bir podcast olan ABB Decoded serisini başlatıyor. ABB Küresel E-mobilite Altyapı Çözümleri Başkanı Frank Muehlon, Mobility Revolution isimli ilk bölümde, otomotiv dünyasının nasıl değiştiğine dair görüşlerini sunuyor; e-mobilitedeki trendler ve e-mobilitenin geleceği, şarj altyapısının elektrikli araçların (EA) benimsenmesinde üstleneceği rol hakkında fikirlerini paylaşıyor. Sonraki bölümlerde sürdürülebilirlik, akıllı şehirler ve karbondan giderme gibi konulara yer verilecek ve bölümler abb.com adresinde yayınlanacak.

ABB markalı içerik serisi Drivers of Progress’in en yeni bölümü ise kısa süre önce yayınlandı. Driving Efficiency isimli bölümde, Mahindra ekip patronu Dilbagh Gill ve ABB Cer Divizyon Başkanı Edgar Kellar ile ABB Formula E ve elektrikli demir yollarında rejeneratif frenlemenin paralel önemi üzerine röportajlar gerçekleştirildi. Seri, 7. Sezon süresince devam edecek ve bu adresten izlenebilecek.

Sezon yarış takvimi planları halen sürmekte olan COVID-19 salgınının ışığında geliştirilmeye devam ederken, bütün Formula E topluluğunun yanında, E-Prix kapsamındaki ev sahibi şehirlerin sakinlerinin sağlık ve güvenliği en büyük önceliğe sahip.

Sezonun çift yarışlar halinde gerçekleştirilecek iki ayrı yarışla başlaması planlanıyor: İlki, Şili, Santiago'da "kapalı kapılar ardında" gerçekleştirilecek (16-17 Ocak 2021); Suudi Arabistan'ın Diriye kentinde gerçekleştirilecek ikinci etkinliğin ise alanda izleyicilerin katılımıyla yapılması planlanıyor (26-27 Şubat 2021). Diriye'deki yarışlar, tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan düşük tüketimli LED teknolojisi sayesinde aydınlatılacak pist setiyle gerçekleştirilecek ve serinin ilk gece yarışları olacak. Daha önce Mexico City ve Çin'in Sanya kentinde gerçekleştirileceği duyurulan yarışlar yılın ilerleyen dönemlerine ertelendi.

Seyircilerin E-Prix'e katılmasının kısıtlı kalması neredeyse kaçınılmaz olduğundan, ABB, bizzat katılamasalar bile misafirlerin ve kilit müşterilerin hafta sonu yarış deneyiminin büyük kısmına tanık olmalarına imkan tanıyan sanal deneyimler geliştiriyor. ABB, etkinliğe dair haberler ve çeşitli içeriklerin yer aldığı özel bir mikro sitenin ve pist üzerindeki faaliyetlerin görüntülenmesi amacıyla sunulan bağlantının yanı sıra, serinin kendisine ve yakın ilişkili sürdürülebilirlik, mobilite ve enerji verimliliği konularına odaklanılan, ABB'nin ortaklarıyla iş birliği içerisinde gerçekleştirilen sunumlara ve çeşitli katkılara yer verilen bir multimedya deneyimi sağlayacak.

Dünya Şampiyonası, bir kez daha 24 araçlık bir pisti seyircilerle buluşturacak ve 12 takım, birkaç sürücünün değişmesine karşın, tıpkı 6. Sezonda olduğu gibi rekabet etmeyi sürdürecek. 7. Sezon, Sürücüler ve Takımlar kategorilerindeki son şampiyonlar Antonio Felix da Costa ve DS Techeetah'ın yerini alabilmek için verilen, tipik olarak yoğun bir rekabete tanık olacak.

Ayrıca ABB, bu sezona Tag Heuer Porsche Formula E takımının resmi ortağı olarak devam edecek, İsviçreli Nissan e.Dams takımından Sébastien Buemi ve Porsche’den Simona de Silvestro ise ABB elçileri olarak görev almayı sürdürecek.  

ABB, tamamen elektrikli ve tek koltuklu yarış arabaların kullanıldığı uluslararası yarış serisi olan ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonasının isim ortağıdır. ABB’nin teknolojisi, dünyanın dört bir yanındaki şehir-caddelerde gerçekleştirilen etkinlikleri destekleyebiliyor. ABB, dünya çapında 80 ülkede satılan 17.000'den fazla ünite ile hızlı şarj üniteleri alanında dünyada lider konumda.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com/tr

2021 ABB FIA Formula E Şampiyonası – Takvim (şimdiye dek onaylanan yarışlar)

Ayak Şehir Ülke Tarih
1 Santiago Şili 16 Ocak 2021
2 Santiago Şili 17 Ocak 2021
3 Diriye Suudi Arabistan 26 Şubat 2021
4 Diriye Suudi Arabistan 27 Şubat 2021

(*Global Web index)

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp