ABB, yenilikçi manyetik kaldırma taşıyıcı sistemi ile esnek üretim portföyünü genişletiyor

Planar Motors Inc. (PMI) ile yapılan stratejik ortaklık sayesinde, PMI’nın yeni üretim teknolojisini açık şekilde adaptif üretimle bütünleştirerek B&R’nin adaptif makine teklifini geliştirmesinde yeni bir kilometre taşı oluyor.

ABB, makine otomasyonu tekliflerini genişletmek için Kanada’lı PMI ile iş ortaklığı yapıyor: PMI’nın manyetik kaldırma teknolojisinin, şirketin Makine Otomasyon Bölümü (B&R) portföyüne entegrasyonu ile endüstrinin katı dogrusal olan üretimden açık, adaptif bir üretim alanına geçişini hızlandıracak. Bu, parti büyüklüğünde bir üretime ve daha kısa ürün yaşam döngülerine yönelik temel geçiş talebine bir yanıt olarak oldukça esnek ve hassas üretime geçiş aşamasında B&R müşterilerini destekleyecektir. Ayrıca ABB, anlaşmanın bir parçası olarak PMI'da önemli bir hisse sahibi oldu.

2017 yılında bir girişim olarak kurulan PMI, Vancouver, Kanada'da bulunuyor. Manyetik olarak kaldırılan düzlemsel motorlarda, akıllı taşıma robotu sistemleri tasarlayan ve üreten dünya lideridir. PMI’nın akıllı taşıyıcı sistemi teknolojisi B&R’nin portföyüne entegre edildi ve bugün ACOPOS 6D ürün adı altında piyasaya sürüldü. B&R, artık müşterilerine üretim, montaj ve ambalajlamada en yüksek esnekliği sunacak.

ACOPOS 6D, katı, sıralı bir üretim akışına bağlı kalmadan istasyonlar arasında bağımsız olarak hareket eden akıllı taşıyıcılara sahip, raysız bir ürün taşıma sistemidir. ACOPOS 6D taşıyıcıları temassız, gürültüsüz ve hassastır, bir yüzeyin üzerinde serbestçe kayar, altı derecelik boşluk sayesinde her yönde hızlanabilir ve manevra yapabilir - duvarlarda dikey olarak bile hareket edebilirler.

Sonuç olarak otomasyonu hızlandıran, mevcut pandeminin hızlandırdığı hızlı geçişler ve teknolojiye özellikle zamanında üretimde mekanik sürtünme veya kirlenme olmayan sistemlere gıda ve içecek, sağlık hizmetleri ve ilaç gibi endüstrilerde steril bir ortama artık daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Otomatik yönlendirmeli araç sistemlerine (AGV'ler) benzer şekilde, müşteriler birkaç makine içinde veya arasında taşınan nesnelerin hareket özgürlüğünden yararlanır. ACOPOS 6D ile makineler, aynı anda farklı ürün varyantlarını ve hatta tamamen farklı ürünleri üretebilir; her bir taşıyıcı, diğer taşıyıcı grubu arasında üretim sürecinde kendi yolunu izleyebilir ve özelleştirilmiş üretim ihtiyaçları için kendi ürününü istasyonlara farklı bir yoldan götürebilir.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu Başkanı Sami Atiya “ACOPOS 6D ile güçlü iş ortağı ağımızdan yararlanarak bir kez daha teknolojinin sınırlarını zorluyoruz. ACOPOS 6D'nin kapasitesi, sağlık hizmetleri ve ilaç gibi sektörlerin esnek üretim çözümlerimizden yararlanmasına olanak tanıyan çok çeşitli sektörler için benzeri görülmemiş bir esneklik sunuyor. Ortaklığımız sayesinde, endüstri lideri robotik ve makine otomasyonu portföyümüzü tamamlıyor. Makine üreticilerine ve endüstriyel müşterilere tüm entegre donanım ve yazılım çözümlerini tek bir kaynaktan sunabilen tek şirket olarak konumumuzu güçlendiriyoruz. ”dedi.

PMI Başkanı ve kurucu ortağı Xiaodong Lu, “ABB ile ortaklık, teknolojimizi daha da geliştirebilmemizi ve endüstriyel üretimde devrim yapmamızı sağlayacak. Teknolojimiz, ABB’nin makine otomasyon çözümleriyle sorunsuz çalışarak müşterilerin rakipsiz esneklik, hassasiyet ve zekadan yararlanmasına olanak tanıyacak. Teknolojimizin başarı öyküsünü ABB’nin küresel varlığı ve alan uzmanlığıyla birlikte sürdürmekten heyecan duyuyoruz. "

B&R, ABB’nin Robotik ve İmalat Otomasyon iş kolunun bir birimi ve makine otomasyonunda küresel bir teknoloji lideridir. Neredeyse her sektördeki müşterilere makine ve fabrika otomasyonu, hareket kontrolü, HMI ve entegre güvenlik teknolojisi konularında eksiksiz çözümler sunmak için en son teknolojiyi gelişmiş mühendislikle birleştirir.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 400.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 10.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp