ABB’nin yeni SWIFTI™ kobotu, endüstriyel hızlarda kolaboratif çalışır

ABB’nin yeni SWIFTI™ kobotu, endüstriyel hızlarda kolaboratif çalışır

Saniyede beş metrelik hızlar sunan SWIFTI™, kolaboratif ve endüstriyel robotlar arasındaki boşluğu doldurmak için tasarlanmış, 4 kg'a kadar yükler için hızlı ve doğru bir kolaboratif endüstriyel robottur.

ABB, kolaboratif robot ailesini, gelişmiş kolaboratif güvenlik önlemlerini ve kullanım kolaylığını endüstriyel bir robotun hızı, sağlamlığı ve hassasiyetiyle birleştiren yeni bir endüstriyel robotla geliştiriyor.

ABB'nin, sınıfının en iyi hız ve doğruluğunu sunan ve sınıfının lideri IRB 1100 endüstriyel robotu ile aynı platformu kullanan CRB (Collaborative Robot) 1100 SWIFTI, 4 kg'lık bir taşıma kapasitesi ve 580 mm'ye kadar erişim mesafesini, güvenli kolaboratif çalışma ve kolay kullanım avantajlarıyla birleştirir. Bu, üretimden lojistiğe ve daha ötesine geniş bir uygulama yelpazesinde gelişmiş verimlilik için yeni olanaklar açacak ve daha fazla işletmenin otomasyonu benimsemesini sağlayacaktır.

SWIFTI, sınıfındaki diğer kobot'lardan beş kat daha yüksek ve endüstriyel robotlarla karşılaştırılabilen, saniyede beş metreden fazla maksimum Ekipman Merkez Noktası (TCP) hızı sunar. İnsan ve robot arasındaki aralıklı işbirliğini desteklemek üzere tasarlanan SWIFTI, bir çalışanın kobot'a yaklaşması gerektiğinde, güvenliği hiç bir şekilde tehlikeye atmadan maksimum verimlilik için yüksek hızlarda hareket edebilir.

SWIFTI, parçaların denetlenmesi ve yeniden konumlandırılması gibi görevleri yerine getirmek için operatörlerin bulunması gereken montaj ve polisaj gibi görevleri hedeflemektedir. Bu tür uygulamalar geleneksel olarak, insanların yüksek hızlarda hareket eden robotlarla temas etme riskini en aza indirmek için kurulumun maliyeti ve boyutunun arttırılmasının gerektiği çit gibi kapsamlı fiziksel güvenlik önlemleri kullanılmıştır. Bu durumda ise robotlar durdurulmalıdır ki, bir operatör çalışma alanına girebilsin. Sonucunda ise hat hızı ve verimliliği etkilenmektedir.

Bir güvenlik lazer tarayıcısını ABB’nin SafeMove Kolaboratif güvenlik yazılımıyla entegre eden SWIFTI, hareket eden bir robot ile bir çalışan arasında temasın oluşmamasını sağlayarak yaralanmaları önler. Birlikte çalışan teknolojiler, hareket halindeyken robotun çalışma alanı içinde bir operatörün bulunmamasını sağlayarak, fiziksel çitlere gerek kalmadan güvenli bir işbirliğine olanak sağlar.

SWIFTI’nin çalışma alanında bir operatör tespit edilirse, kobot’un hareketleri operatörün güvenli bir şekilde yaklaşmasına izin vermek için otomatik olarak yavaşlayacak veya tamamen duracaktır. Çalışan uzaklaştıkça, kobot, çalışma alanının tamamen açık olduğunu algıladığında tam verimlilik için tam hıza ve harekete geri dönerek yeniden başlayacaktır. Ek bir koruma olarak, SWIFTI, operatör kobot’un çalışma alanında olduğunda kobot’un durumunun görsel bir göstergesini sağlayan bir etkileşim durum ikaz lambası da içerir.

ABB Robotik Kolaboratif Robotlar Global Ürün Müdürü Andie Zhang, “SWIFTI, hız ve ayırma izleme özelliğiyle daha yüksek hızlarda güvenli kolaboratif çalışmayı mümkün kılarak, kolaboratif ve endüstriyel robotlar arasındaki boşluğu dolduruyor. Şirketler, SWIFTI gibi yeni nesil kobot'ların sunduğu genişletilmiş yetenekleri kullanarak, tekrarlayan, sıradan ve tehlikeli süreçleri otomatikleştirerek verimliliklerini dönüştürebilecek ve çalışanlarını daha ödüllendirici faaliyetler gerçekleştirme konusunda özgür bırakacak.” dedi.

SWIFTI’nin kolaboratif tasarımının bir başka yönü de kullanım ve kurulum kolaylığıdır. Robotun güvenli çalışma bölgeleri, ABB FlexPendant'daki SafeMove Configurator Uygulaması da dahil olmak üzere SafeMove’un kullanımı kolay hızlı kurulum araçları kullanılarak ayarlanabilir.

Robotun kendisini programlamak söz konusu olduğunda SWIFTI, hem kullanıcılara programlama cihazı aracılığıyla yönlendirme programlaması, hem de ABB’nin yeni Kolay programlama sihirbazı yazılımı seçeneği sunar. Basit grafik bloklara dayanan Kolay Programlama Sihirbazı, uzman olmayanların uygulamalarını otomatikleştirmelerini kolaylaştırır. Bloklar, robotun gerçekleştirmesi için bir dizi basit işlem oluşturmayı kolay ve sezgisel hale getiren "konuma gitme", "bir nesneyi tutma" ve "hareketleri tekrarlama" gibi eylemleri temsil eder. Ayrıca, yeni başlayan programcıların çarpışmalar gibi hataları çözmesine olanak tanıyan hata işleme işlevleri de vardır.

Operatörlerin karmaşık programlama dillerini öğrenme ihtiyacını ortadan kaldıran bu özellikler, birçok şirketi, özellikle de KOBİ'leri robotik otomasyona yatırım yapmaktan caydıran hata yapma süresini, çabayı ve kapsamını büyük ölçüde azaltır.

Her ABB kobot kurulumu, ABB Ability ™ durum izleme ve tanılama sağlayan bir başlangıç paketi ve tüm endüstri segmentlerinde destek sunan ABB'nin uzman teknik yardımına erişmek için ilk altı ay boyunca ücretsiz bir destek hattı içerir.

SWIFTI ve yeni GoFa ™ CRB 15000 kobot, YuMi® ve Single Arm YuMi®'ye katılarak 0,5 ila 5 kg arasında değişen uygulamalar için, ABB'nin yeni nesil kobot'ları olacak ve endüstri lideri bir kobot portföyü oluşturmak için 24 Şubat 2021'den itibaren satışa sunulacaktır.

CRB 1100’nin ana özellikleri

 • 4kg taşıma kapasitesi ve 475mm veya 580mm erişim mesafesi 
 • Hızlı performans - saniyede 5 metreye kadar endüstriyel robot hızı (tam güvenli kolaboratif hızı, belirli uygulamaya, ekipmanlara, yüke vb. bağlı olacağından daha düşük olabilir. Kullanıcılar, bir öneri almak için SafeMove Configurator Uygulamasına başvurabilir. Kullanıcılar her zaman uygulamalarının bir risk değerlendirmesini yapmalıdır).
 • 10 mikronluk doğruluk / pozisyon tekrarlanabilirliği.
 • Küçük ayak izi, hafif manipülatör ve her yöne monte etme yeteneği.
 • OmniCore™ kontrol ünitesi ve FlexPendant tarafından desteklenmektedir.
 • Dört entegre hava kaynağı.
 • Takımların kolay montajı için ISO flanşı.
 • CRB 1100 ve IRB 1100'ü ayırt etmek için Kobot etiketi ve beyaz / gri renk tasarımı.
 • Güvenlik lazer tarayıcı ve SafeMove Collaborative yazılımı (lazer tarayıcı ile bağlantı için bir güvenlik PLC'si gerekebilir)
 • Kobot durumunu bildirmek için etkileşim durumu ikaz lambası
 • ABB FlexPendant'da SafeMove Configurator Uygulaması.
 • Güvenlik sertifikalı PL d Cat 3.
 • IP40 koruma sınıfı
 • Kullanım kolaylığı: hızlı kalibrasyon ve konfigürasyon.
 • Kullanım kolaylığı: Sihirbaz Kolay Programlama Sihirbazı.
 • Kullanım kolaylığı: Yönlendirmeli programlama cihazı.

1. Tasarım ve Mühendislik

SWIFTI, kolaboratif ve endüstriyel robotlar arasındaki boşluğu kapatmak için özel olarak tasarlanmıştır. Hız, doğruluk ve sağlamlık açısından endüstriyel performans gerektiren uygulamalarda tamamen güvenli kolaboratif çalışmayı mümkün kılar.

Andie Zhang, "Kolaboratif bir robotun yeteneklerini endüstriyel bir robotun daha yüksek hızı, doğruluğu ve sağlamlığıyla birleştirmek, birçok şirketin robotik otomasyonun potansiyel faydalarını tam olarak anlamasını engelleyen birçok engelin aşılmasına yardımcı oluyor. SWIFTI, IRB 1100 endüstriyel robotun yüksek hızı, hassasiyeti, performansı ve kompakt tasarımı ile kolaboratif bir robotun güvenlik özelliklerini, kullanım kolaylığını ve kurulumunu birleştirerek her iki dünyanın da en iyisini sağlıyor.

Kolaboratif güvenlik, yüksek hız ve doğruluk oranı, endüstriyel bir robotla aynı seviyede olduğundan, çok çeşitli uygulamalarda robot ve çalışanlar arasında daha fazla işbirliği sağlayarak şirketlerin verimliliklerini dönüştürmelerine yardımcı olacak. "dedi.

ABB'nin sınıf lideri IRB 1100 endüstriyel robotu ile aynı platformu kullanan SWIFTI, çalışanların aralıklı olarak bir robotla aynı çalışma alanında çalışmasının yanı sıra kit oluşturma, malzeme taşıma, yükleme ve boşaltma veya montaj, vidalamadan malzeme yerleştirmeye ve cilalama görevleri de dahil benzer tüm uygulamalar için ideal çözümü sağlar.

SWIFTI, ABB’nin OmniCore robot kontrol ünitesi ailesiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Yüksek düzeyde esneklik, bağlanabilirlik ve performans sunan OmniCore, sınıfının en iyisi hareket kontrolü ve yol doğruluğu ile birlikte önceki robot kontrol ünitelerine kıyasla ayak izinde yüzde 50 azalma sağlar. OmniCore, çok çeşitli fieldbus'lar ve gelişmiş görüntü işleme sistemleri de dahil olmak üzere en son dijital üretim teknolojileriyle kolayca entegre edilebilir.

SWIFTI'nin dış tasarımı, ABB'nin diğer yeni kolaboratif robotları ile aynı ayırt edici beyaz ve gri renk tasarımının yanı sıra, ABB'nin birlikte çalışan bir robot ve insan elinin stilize edilmiş bir tasvirini içeren yeni kolaboratif robot işareti simgesiyle öne çıkacak.

2. Hız ve performans

IRB 1100 endüstriyel robotun kolaboratif versiyonu olan SWIFTI, aynı sınıf lideri hız ve tekrarlanabilirliği sunar. Saniyede beş metreye varan hızla hareket eden SWIFTI, diğer 4 kg yük taşıma kapasiteli kolaboratif robotlardan beş kat daha hızlıdır. Kullanıcıların kolaboratif çalışmanın avantajları ile büyük ölçüde artırılmış verimliliği tek bir robotla birleştirebilmelerini sağlar.

Hem diğer kobot'ları hem de endüstriyel robotları aşan sınıfının en iyisi 10 mikron tekrarlanabilirliği ile SWIFTI, yükleri her seferinde doğru bir şekilde yakalamak, transfer etmek ve yerleştirmek için güvenilebilir.

Bu üstün performans, SWIFTI’nin entegre güvenlik önlemleriyle hareket eden robotla kazara temas riskine karşı insan çalışanlarının tamamen korunmasıyla, aşağıda özetlenen hız ve güvenlik ayırma konseptiyle elde edilir.

SWIFTI’nin hız ve ayırma güvenliği konseptinin bir başka yararı da özel kolaboratif ekipmanlarına olan ihtiyacın ortadan kalkmasıdır. SWIFTI hareket ederken çalışanlar arasında temas potansiyeli olmadığından, standart bir IRB 1100 endüstriyel robotla aynı aletle kullanılabilir, potansiyel maliyet tasarrufu için önceden gönderilen kapsam ve iki ayrı ekipman seti tutma ihtiyacını ortadan kaldırır . Bir örnek, vakum yöntemiyle birden çok öğenin aynı anda toplanmasını sağlamak için kullanılabilen dört entegre hava kaynağına sahip bir vakumlu paketin dahil edilmesidir. Normalde ABB’nin IRB 1100 endüstriyel robotlarında kullanılan aynı vakum paketi, herhangi bir modifikasyona gerek kalmadan aynı işlevselliği sunmak için SWIFTI’ye takılabilir.

3. Tasarımı gereği güvenli

SWIFTI, hedefin insan ve robot arasında potansiyel olarak yaralanmaya neden olabilecek olan, herhangi bir teması önlemek olduğu bir hız ve ayırma güvenliği konsepti oluşturmak için, doğrudan kobot kontrol ünitesine entegre edilmiş olan ABB'nin SafeMove güvenlik sertifikalı robot güvenlik yazılımının kanıtlanmış performansını bir güvenlik lazer tarayıcısı ile birleştirir.

Bu, çit gibi çevreleme önlemlerine gerek kalmadan daha yüksek hızlarda ve yüklerde güvenli bir işbirliği sağlar. Bu, SWIFTI'yi, çalışma alanının seyrek paylaşıldığı, aralıklı olarak yapılan işbirliği ile karakterize edilen uygulamalar için ideal hale getirir.

Robot, 'yeşil, sarı, kırmızı' bölge yaklaşımını kullanarak, bir çalışanın bulunduğu bölgeye göre tepki verir. Çalışan yeşil bölgede tespit edilirse, robot tam hız ve hareket aralığında çalışmaya devam edecektir. Sarı bölgeye girilirse, robot hareketini ve hızını güvenli bir sınırla kısıtlar. Kırmızı bölgeye giriş, robotu tamamen durdurarak, çalışanın robota yükleme veya boşaltma gibi bir görevi yerine getirmesi için güvenli bir şekilde yaklaşmasına olanak tanır.

Robot, kırmızı bölge temizlenene kadar durdurulacak ve yalnızca çalışan yeşil güvenlik bölgesine geri döndüğünde tam harekete ve hıza dönecektir.

SWIFTI’nin tasarımı, kullanıcının yakınlığına göre ikaz lambası ışığının rengi yeşilden sarıya kırmızıya değiştirerek, kullanıcıların robotun durumunu kolayca görmelerini sağlayan bir etkileşim durum ikaz lambası da içerir.

“Çitler gibi ek güvenlik önlemlerine daha az harcama yaparak bir kurulumun toplam maliyetini düşürmeye yardımcı olmanın yanı sıra, insanlar ve robotlar arasındaki fiziksel ayrımı kaldırabilmek, yerden tasarruf sağlıyor ve daha açık çalışma alanları yaratıyor. Bu, insanların görevlerini serbestçe yerine getirmelerine yardımcı olur, bu da operatörlerin bir sorun durumunda sorunları çözmek için bir hücreye girmesine izin vermek için robotu durdurmak zorunda kalmanın neden olduğu üretim süreçlerinin olası kesintisini en aza indirir, ”diye ekledi Andie Zhang.

4. Kullanım kolaylığı

Kullanıcıların uzman programlama becerilerini öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmış ABB’nin en son kolay programlama teknolojileri ile SWIFTI’yi olabildiğince kolay hale getirmek için her türlü çaba gösterildi.

Başlangıçta ABB’nin tek kollu YuMi işbirliği robotu için 2020 yılında geliştirilen ve piyasaya sürülen ABB’nin Kolay programlama sihirbazı yazılımı, SWIFTI’yi dakikalar içinde kurmak için kullanılabilir. Sihirbaz ile programlama süreci, ABB FlexPendant'ın ekranında gerekli bloğu basitçe sürükleyip bırakmaya indirgenir, kullanıcı sonuçları hemen görebilir ve gerekirse kobot’un tüm eylemlerini ayarlayabilir. Bu blokları birbirine bağlayarak, robot programlama dilleri bilgisine gerek kalmadan makine besleme veya montaj gibi uygulamalar için eksiksiz programlar oluşturulabilir.

Andie Zhang, "Robotların programlanma zamanını ve karmaşıklığını azaltmak, özellikle KOBİ düzeyinde robotik otomasyonun büyümesini sağlamak için en önemli fırsat alanlarından biridir. İnsanlar akıllı tele fonlardaki ve diğer tüketici teknolojilerindeki kolay kullanıcı arayüzlerine alıştı. Kolay Programlama Sihir bazı aracımız, endüstriyel robotları programlama çabasını ortadan kaldırmak için bu konsepti kullanıyor ve bu sayede bizi herkesin robotlarını kullanabilmesini sağlamayabilmemize önemli şekilde bir adım daha yaklaştırıyor. " dedi.

Daha özel programlama ihtiyaçları olan şirketlere özel, belirli görevleri gerçekleştirmek için yeni bloklar da oluşturulabilir. Bu, ABB’nin, standart RAPID programlama rutinlerini Sihirbaz bloklarına dönüştürmek ve programcı olmayanlar tarafından kullanıma hazır hale getirmek için herkesin kullanabileceği ücretsiz olarak sunulan Beceri Oluşturucu yazılımı aracılığıyla elde edilir. Beceriler olarak bilinen özel bloklar, tutucuları kontrol etmek veya vidalama ve polisaj gibi özel uygulamalar için aksiyonlar oluşturmak için üretilebilir.

Kullanıcılar ayrıca SWIFTI'yi yönlendirme yoluyla da programlayabilir. Robotun uç efektörüne takılabilen klipsli bir kılavuz cihaz, kullanıcıların robot kolunu gerekli konumlara hareket ettirmesine olanak tanır ve bu daha sonra FlexPendant kullanılarak ayarlanabilir. Konumlar ayarlandıktan sonra, cihaz çıkarılabilir ve diğer SWIFTI robotlarını programlamak için yeniden kullanılabilir.

SWIFTI kullanıcıları, aynı zamanda ABB'nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı olan RobotStudio®'yu da kullanabilecekler. Bu, kurulumdan önce programlama, yapılandırma ve sanal devreye alma için sektörün önde gelen PC tabanlı çözümüdür.

SWIFTI'yi desteklemeye yardımcı olmak için, ABB ayrıca kurulum ve programlamadan çalıştırma ve sorun gidermeye kadar bir dizi konuyu kapsayan bir dizi çevrimiçi eğitim oluşturmuştur. Daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

5. Kobot portföyü

Yeni SWIFTI cobot, 2015 yılında dünyanın ilk gerçek işbirliğine dayalı robotu olan YuMi'nin piyasaya sürülmesinden bu yana işletmelerin temel görevleri güvenli bir şekilde otomatikleştirmesine yardımcı olan ABB'nin YuMi ailesinin başarısına dayanıyor. ABB'nin kolaboratif robot portföyü artık üç farklı aile sunuyor: YuMi, GoFa ve SWIFTI, çok çeşitli kolaboratif uygulamaları desteklemek için 0,5 kg'dan 5 kg'a kadar değişen taşıma kapasitesi seçenekleriyle.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 10.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp