ABB, 5 kg'a kadar olan kolaboratif işler için, daha yüksek taşıma kapasiteli olan kobotu GoFa™’yı piyasaya sürüyor

ABB, 5 kg'a kadar olan kolaboratif işler için, daha yüksek taşıma kapasiteli olan kobotu GoFa™’yı piyasaya sürüyor

Kullanımı kolay olan GoFa™ CRB 15000 kolaboratif robot, insan ve robotun yakın işbirliğini desteklemek için her bir eklemde akıllı sensörler içerir, 5 kg'a kadar yükler için sınıfında lider bir erişim ve hız sağlar.

ABB, verimliliği ve esnekliği artırmak için daha ağır yükleri taşıyabilen kolaboratif bir robota yönelik artan talebi desteklemek için, yeni 6 eksenli GoFa™ CRB (Collaborative RoBot) 15000'in piyasaya sürülmesiyle kolaboratif robot portföyünü genişletiyor.

Doğrudan ve sürekli olarak insanlarla birlikte güvenle çalışacak, kurulumu ile kullanımı çok kolay olacak şekilde tasarlanan GoFa, çalışanlara tekrarlayan ve ergonomik açıdan zorlu görevlerde yardımcı olmak için daha ağır yükler ve daha uzun mesafeler içeren süreçleri otomatikleştirmelerine yardımcı olur. 950 mm'lik sınıfının lideri erişim mesafesiyle ve saniyede 2,2 metreye kadar hız sunan GoFa, malzeme taşıma, makine besleme, komponent montajı, paketleme ve muayene / kalite kontrol * ve laboratuvar otomasyonu gibi çeşitli uygulamalar için etkili bir çözüm sunar.

GoFa, fiziksel bariyerler veya çitler ile ilişkili masraf ve alanlar olmadan, doğrudan çalışanların yanında kullanılmasına izin veren bir dizi özellik içerir. Bir robotun ve insanın aynı çalışma alanını sürekli olarak paylaşmasını ve aynı görevlerde hız ve güvenliği tehlikeye atmadan işbirliği yapmasını sağlamak, maksimum esneklik ve verimlilik sağlar.

GoFa, üstün güç ve kuvvet sınırlama performansı sunmak için altı ekleminin her birinde akıllı tork ve konum sensörleri içerir. Bu eklemler, robot kolunu milisaniyeler içinde durdurmak için robotun kolu ile bir çalışan arasındaki herhangi bir beklenmedik teması algılayarak, çalışanların yaralanma riskini ortadan kaldırır.

ABB'nin, IRB 1100 endüstriyel robotunun yeni işbirlikçi versiyonu olan GoFa ve SWIFTi™, 24 Şubat 2021'den itibaren mevcut YuMi® ve Single Arm YuMi®'ye katılarak, hep birlikte, 0,5 kg'dan 5 kg'a kadar değişen uygulamalar için, ABB'nin endüstri lideri kobot portföyünü oluşturan yeni nesil kobot'ları olacak. ABB Robotik Kolaboratif Robotlar Global Ürün Müdürü Andie Zhang "Yeni GoFa kobot'umuz, 2015 yılında YuMi'nin piyasaya sürülmesinden bu yana işletmelerin temel görevleri güvenli bir şekilde otomatikleştirmesine yardımcı olan ABB’nin YuMi ailesinin başarısı üzerine inşa ediliyor. GoFa, daha fazla yük taşıma kapasitesi ve sınıfında lider olan erişim ve hızıyla, kolaboratif robotlar için oyunun kurallarını değiştirebilecek olan bir üründür. Bir dizi yeni görevi ve uygulamayı güvenli ve doğru bir şekilde destekleyerek küresel olarak kobot potansiyelini önemli ölçüde artıracak" dedi.

"Gofa" olarak telaffuz edilen GoFa, işletmelerin robotik bir yardım eli ile "daha ileri gitmelerine ve daha fazlasını yapmalarına" yardımcı olmak için tasarlanmıştır. YuMi'den 4,5 kg daha fazla yük kapasitesi ile GoFa, derinlemesine programlama becerilerine veya önceden eğitime ihtiyaç duymadan kolay otomasyon sağlayarak, KOBİ'lerden daha büyük şirketlere kadar hem yeni hem de yerleşik kullanıcılar için fırsatlar sunar.

Kullanıcılar, yönlendirmeli programlama ve ABB’nin yeni kolay programlama Sihirbazı yazılımı aracılığıyla GoFa’yı kolayca programlayabilir. Basit grafik bloklara dayanan Sihirbaz, uzman olmayanların uygulamalarını otomatikleştirmelerini kolaylaştırır. Bloklar, robotun gerçekleştirmesi için bir dizi basit işlem oluşturmayı kolay ve sezgisel hale getiren "konuma gitme", "bir nesneyi seçme" ve "yeniden görevi gerçekleştirme" gibi eylemleri temsil eder.

Andie Zhang “Kullanım kolaylığı sağlayan dijital araçları, entegre güvenlik özellikleri ve daha yüksek yük kapasitesi ile yeni kobot'larımız insan ve robot işbirliğinin geleceğini temsil ediyor. Bu yeni nesil, daha fazla işletmenin tekrarlayan, sıradan ve tehlikeli süreçleri otomatikleştirmesine, verimlilik ve esnekliği artırmasına ve çalışanların daha fazla katma değerli faaliyetler yapmasına olanak tanıyacak,” diye ekledi. Her ABB kobot kurulumu, ABB Ability™ durum izleme ve tanılama sağlayan bir başlangıç paketi ile tüm endüstri segmentlerinde destek sunan ABB'nin uzman teknik yardımına erişmek için ilk altı ay boyunca ücretsiz bir destek hattı içerir.

Ana Özellikler

 • 5kg taşıma kapasitesi ve 950mm erişim.
 • Saniyede 2,2 metreye kadar Max Ekipman Merkez Noktası (TCP) hız (tam güvenli kolaboratif hızı, belirli uygulamaya, araçlara, yüke vb. bağlı olacağından daha düşük olabilir. Kullanıcılar bir öneri için SafeMove Configurator Uygulamasına başvurabilirler. Kullanıcılar her zaman uygulamalarının bir risk değerlendirmesini yapmalıdır).
 • Küçük ayak izi, hafif manipülatör ve herhangi bir yöne monte etme yeteneği (duvara ve zemine montaj vb.).
 • 6 eksenli çeviklik
 • 6. eksende standart flanş
 • Kobot etiketi ve beyaz / gri renk tasarımı.
 • İnsanlarla güvenli temas sağlamak için üstün güç ve kuvvet sınırlaması sağlayabilen GoFa’nın, altı ekleminin her birinde tork ve konumlandırma sensörlerine sahip entegre bağlantı tasarımı.
 • Kobot’un durumunu bildirmek için etkileşim durumu lambası- beyaz (bekleme) / yeşil (üretim çalışıyor) / sarı (programlama) / kırmızı (durdur).
 • ABB FlexPendant üzerinde SafeMove Configurator app
 • Sınıfının en iyisi hareket kontrol işlevlerine sahip OmniCore™ kontrol ünitesiyle güçlendirilmiştir.
 • Dahili PL d sertifikalı güvenlik fonksiyonları. Güvenlik sertifikalı PL d Cat 3.
 • IP54 koruma sınıfı.
 • Kullanım kolaylığı: hızlı kalibrasyon ve konfigürasyon.
 • Kullanım kolaylığı: Kolay Programlama Sihirbazı
 • Kullanım kolaylığı: Robotun herhangi bir yerini "tutarak" yönlendirmeli programlama. 
 • Kullanım kolaylığı: 6. eksende Kol Tarafı Arayüzü (ASI).

1. Tasarım ve mühendislik

Kolaboratif robotların başarılı bir şekilde uygulanmasındaki temel unsurlardan biri, kısa vadeli süreç değişikliklerini destekleyebilmek için veya bir çalışan hasta veya tatildeyken bir görevi otomatikleştirebilmek gerektiğinde kullanılabilmeleri için, konumlar arasında kolayca taşınmalarına olanak tanıyan ulaşılabilir, şık, kompakt ve hafif tasarımlarıdır.

YuMi ve Tek Kollu YuMi gibi taşınabilir 27 kg ağırlığında, yalnızca 165 mm2 ayak izine sahip ve herhangi bir yöne monte edilebilen GoFa, kullanıcılara otomasyonu nerede gerekli ise oraya götürebilme esnekliği sunan ince, kompakt ve taşınabilir bir kobot avantajı sağlar.

Diğer bir önemli özellik ise, GoFa’nın 950 mm’de diğer 5 kg kobotlardan yaklaşık yüzde 12 oranında daha iyi performans gösteren erişimi. ABB'nin YuMi tek kollu robotundan yüzde 70 daha uzun erişime sahip olan GoFa, yüklerin daha uzun mesafelerde alınmasına ve taşınmasına olanak tanıyarak, makine besleme ve malzeme taşımadan, paketleme ve ambalaj uygulamalarına kadar bir çok yerde verimli çözümler sunar. GoFa, sınıfındaki diğer robotlardan daha uzun mesafelerdeki nesneleri doğru bir şekilde alma, taşıma ve yerleştirme becerisiyle, tek bir alanda ihtiyaç duyulabilecek kobot sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Andie Zhang “GoFa'nın tasarımı, en yüksek düzeyde esneklik sağlamak için hızı ve erişimi en üst düzeye çıkarırken kapladığı alanı ve ağırlığını en aza indirmeye odaklanmıştır. Amacımız, aynı yük taşıma kapasitesi sınıfında piyasada bulunan diğer kolaboratif çözümlerle elde edilebileceklerin ötesinde bir değer katmaktır. GoFa'nın taşınabilirliği ve kullanım kolaylığı, müşterilerin kobot'larını kurulumdan birkaç dakika sonra çalıştırabilecekleri anlamına gelir, bu da ilk kez kullananların bile onu yapılandırma ve çalıştırma konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlarken, üretkenliği, verimliliği ve nihayetinde rekabet güçlerini artırmak için benzeri görülmemiş düzeyde bir işbirliği sunar.” dedi.

GoFA, ABB’nin OmniCore robot kontrol ünitesi ailesiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Yüksek düzeyde esneklik, bağlanabilirlik ve performans sunan OmniCore, sınıfının en iyisi hareket kontrolü ve yol doğruluğu ile birlikte önceki robot kontrol ünitelerine kıyasla ayak izinde yüzde 50 azalma sağlar. OmniCore, çok çeşitli fieldbus'lar, gelişmiş görüntü işleme sistemleri ve kuvvet kontrolü dahil olmak üzere en son dijital üretim teknolojileriyle kolayca entegre edilebilir.

GoFa'nın dış tasarımı, ABB'nin diğer yeni kolaboratif robotları ile aynı ayırt edici beyaz ve gri renk tasarımının yanı sıra, ABB'nin birlikte çalışan bir robot ve insan elinin stilize edilmiş bir tasvirini içeren yeni kolaboratif robot işareti simgesiyle işletmelerde de öne çıkacak.

2. Hız ve performans

GoFa, 5 kg'a kadar genişletilmiş yük kapasitesi ile ABB'nin tek ve çift kollu YuMi robotlarını tamamlarken, altı ekleminin her birindeki entegre tork ve konum sensörleri, kolaboratif tasarımının anahtarıdır. Saniyede 2,2 metreye * kadar çalışabilen GoFa, sınıfındaki diğer kobot'lardan daha hızlıdır ve belirli bir süre içinde rekabet ettiği kobot'lardan daha fazla işlem gerçekleştirmesini sağlar, bu da onu öğelerin konumlar arasında hızlı ve doğru bir şekilde aktarılması gereken montaj veya toplama ve paketleme görevleri için ideal hale getirir.

"Basit kurulum ve programlama ile birlikte yüksek hız, 5 kg yük kapasitesi, hassas performans ve küçük bir ayak izi sunan GoFa, üretim hatlarındaki boşlukları gerektiği yerde ve her zaman doldurmaya yardımcı olmak için hızlı ve kolay bir şekilde kurulabilir. Bu, KOBİ'lerden büyük şirketlere kadar her ölçekteki kullanıcıya, kısa sürede fazladan personel bulma zorunluluğundan kaynaklanan gecikmelere maruz kalmadan değişen koşullara hızla uyum sağlama ve değişen müşteri talebine anında yanıt verme esnekliği sağlıyor." diye ekledi Andie Zhang.

* tam güvenli kolaboratif hızı, belirli uygulamaya, araçlara, yüke vb. bağlı olacağından daha düşük olabilir. Kullanıcılar bir öneri için SafeMove Configurator Uygulamasına başvurabilirler. Kullanıcılar her zaman uygulamalarının bir risk değerlendirmesini yapmalıdır).

3. Tasarım gereği güvenli

Bir robotun kolaboratif olarak kabul edilebilmesi için, bir operatörün yaralanmasını önleyen gerekli güvenlik işlevlerine sahip olması gerekir. Bu, robotun hızını, robotun birleşik kütlesi ile yükünü ve robotun hızla durma yeteneğini hesaba katmak anlamına gelir. Öncü akıllı eklemleri ile GoFa, bir insan veya başka bir robotla temas halinde otomatik olarak durma noktasına gelerek bu gereksinimi karşılar. GoFa’nın plastik ve alüminyum bağlantıları ayrıca, uzuvları yakalayabilecek kıstırma noktaları olmayan yuvarlatılmış geometriye sahiptir.

Diğer bir güvenlik özelliği de GoFa’nın FlexPendant'a görsel bir güvenlik yapılandırıcısının eklenmesidir. İlk kez kullananların bile robotu güvenli bir şekilde yapılandırabilmelerini sağlamak için geliştirilen SafeMove, güvenli robot çalışmasını etkileyebilecek kenetleme gibi sorunları önlemek için kullanıcıların GoFa'yı kolayca kurmalarına olanak tanır. GoFa ayrıca, GoFa'nın çalışma durumuna bağlı olarak rengi beyaz, yeşil, sarı ve kırmızı arasında değiştiren bir etkileşim durum ışığına sahiptir. Bu ışık, kullanıcıların bekleme, programlama, çalışma veya durdurma modunda olup olmadığını anlamak için cobot'un durumunu hızlı bir şekilde tespit etmeleri için kolay bir yol sağlar.

4. Kullanım kolaylığı

GoFa, robot kullanma konusunda önceden bilgisi veya deneyimi olmayan biri tarafından bile yapılandırılmasına ve çalıştırılmasına olanak tanıyan özelliklerle tasarımında yer alan kolaylığa sahiptir. Kobot üzerinde herhangi bir yerdeki yönlendirmeli programlama sayesinde, kullanıcıların GoFa'yı çeşitli konumlara taşıyarak özelleştirilmiş bir program oluşturmasına olanak tanır. Her bir konum, GoFa'nın kullanıcı tarafından özelleştirilebilen düğmeler ve robot kolu üzerinde bulunan hafif bir halka içeren kol tarafı arabirimi (ASI) kullanılarak ayarlanır. Daha fazla kullanıcı etkileşimini teşvik etmeyi amaçlayan bu düğmeler, bir yönlendirme rutini sırasında pozisyonları ayarlamak için kullanılabilir ve operatörün GoFa'yı ellerini robotun üzerinden ayırmadan programlamasına olanak tanır.

Yönlendirmeli programlama, ABB’nin Kolay programlama sihirbazı yazılımıyla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. ABB’nin tek kollu YuMi işbirlikçi robotu ve IRB 1100 endüstriyel robotu için piyasaya sürülen ABB’nin Kolay programlama sihirbazı yazılımı, birkaç dakika içinde GoFa için bir program oluşturmak üzere kullanılabilir. Sihirbaz ile programlama süreci, ABB FlexPendant ekranındaki gerekli bloğu basitçe sürükleyip bırakmaya indirgenir, kullanıcı sonuçları hemen görebilir ve gerekirse kobot’un eylemlerini ayarlayabilir. Bu blokları birbirine bağlayarak, robot programlama dilleri bilgisine gerek kalmadan eksiksiz programlar oluşturulabilir. Daha deneyimli kullanıcılar, RAPID kodlama ile programlamaya devam edebilir ve ABB FlexPendant üzerindeki kumanda kolu (joystick) ile ilerleyebilir. "Robotların kurulması ve işletilmesi ne kadar kolay olursa, daha fazla sektör ve işletme bundan faydalanabilir. GoFa'nın kol tarafı arayüz yönlendirmeli programlama ve Sihirbaz ile sürükle ve bırak kolay programlama aracımız dahil olmak üzere kullanım kolaylığı özellikleri sayesinde müşteriler, GoFa kobot'larını, herhangi bir özel eğitim veya programlama becerisi gerekmeden, kurulumdan birkaç dakika içinde çalıştırabilecekler. Bir ipad kullanabiliyorsanız, yeni kobot'larımızdan birini kolaylıkla programlayabilirsiniz." dedi Andie. Zhang.

Daha özel programlama ihtiyaçları olan şirketler için, belirli görevleri gerçekleştirmek üzere yeni Sihirbaz blokları da oluşturulabilir. Bu, standart RAPID programlama rutinlerini Sihirbaz bloklarına dönüştürmek ve programcı olmayanlar tarafından kullanıma hazır hale getirmek için herkesin kullanabileceği ücretsiz olarak sunulan ABB'nin Skill Creator yazılımı ile elde edilir. Beceriler olarak bilinen özel bloklar, tutucuları kontrol etmek veya laboratuvar otomasyonu gibi belirli uygulamalar için eylemler oluşturmak için üretilebilir.

GoFa kullanıcıları ayrıca ABB'nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı RobotStudio® kullanabilecekler. Bu, kurulumdan önce programlama, konfigürasyon ve sanal devreye alma için sektörün önde gelen PC tabanlı çözümüdür.

GoFa'yı desteklemeye yardımcı olmak için ABB, kurulum ve programlamadan çalıştırma ve sorun gidermeye kadar bir dizi konuyu kapsayan bir dizi çevrimiçi eğitim de oluşturdu. Daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

5. Kobot portföyü

Yeni GoFa cobot, 2015 yılında dünyanın ilk gerçek işbirliğine dayalı robotu olan YuMi'nin piyasaya sürülmesinden bu yana işletmelerin temel görevleri güvenli bir şekilde otomatikleştirmesine yardımcı olan ABB'nin YuMi ailesinin başarısına dayanıyor. ABB'nin kolaboratif robot portföyü artık üç farklı aile sunuyor: YuMi, GoFa ve SWIFTI, en çeşitli kolaboratif uygulamalarını desteklemek için 0,5 kg'dan 5 kg'a kadar değişen taşıma kapasitesi seçenekleriyle.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 10.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp