Daha güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde bina üretebilmek için, ABB Robotik inşaat endüstrisi otomasyonunu geliştiriyor

Daha güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde bina üretebilmek için, ABB Robotik inşaat endüstrisi otomasyonunu geliştiriyor

Her 10 inşaat işletmesinden 9'u 2030'a kadar bir ustalık krizini öngörürken, yüzde 81'i önümüzdeki 10 yıl içinde robotları sektöre süreceğini söylerken, güvenlik ve çevre ihtiyaçları robotik yatırımlarını hızlandırmak için bir katalizör görevi görüyor.

ABB Robotik, işgücü ve ustalık eksikliğinin ortasında kalan, daha uygun maliyetli ve çevre dostu konut ihtiyacı ile inşaatın çevresel etkisini azaltmak da dahil olmak üzere temel zorlukları ele almak için yeni robotik otomasyon çözümleriyle inşaat endüstrisindeki otomasyon ihtiyacını yönlendiriyor. Robotik otomasyon, modüler evlerin ve bina bileşenlerinin sahaya gitmeden önce imalatının otomatikleştirilmesi ile şantiyelerde robotik kaynak ve malzeme işleme gibi, müşteriye özel yapılar ile hatta evlerin robotlarla 3D baskısı da dahil olmak üzere inşaat endüstrisinde üretkenliği, verimliliği ve üretim esnekliğini artırmak için büyük bir potansiyel sunar. Robotlar, endüstriyi daha güvenli ve daha uygun maliyetli hale getirmenin yanı sıra, kaliteyi artırarak ve atıkları azaltarak sürdürülebilirliği artırıyor, aynı zamanda çevresel etkiyi de azaltıyor.

ABB'nin Robotik ve İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya "Günümüzde otomasyonu kullanan çok az inşaat işletmesi olduğu için, endüstriyi robotik yoluyla dönüştürmek için büyük bir potansiyel var. Araba imal etmekten veya elektronikleri monte etmekten farklı olarak, inşaatta kullanılan birçok teknik nesiller boyunca değişmedi, bu nedenle sektördeki temel zorlukları ele almak için yeni çözümler geliştiriyoruz. Elektronik, sağlık hizmetleri, tüketim malları, lojistik ve yiyecek ve içecek gibi birden fazla sektörde artan otomasyon talebini karşılamak ve hızlı büyüyen segmentlerdeki genişlemeyi hızlandırmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası olarak, bu yeni müşteri segmenti portföyümüzü daha da genişletecektir." dedi.

ABB tarafından Avrupa, ABD ve Çin'deki 1900 büyük ve küçük inşaat işletmesini kapsayan küresel bir ankette1 , yüzde 91'i önümüzdeki 10 yıl içinde bir ustalık kriziyle karşı karşıya kaldıklarını söylerken, yüzde 44'ü inşaat işleri için işe alımlar için büyük bir mücadele verdiklerini söyledi.

Yüzde 42 için şantiyelerde sağlık ve güvenliği iyileştirmek bir öncelikken ve aynı oranda yüzde içinse, çevrenin endüstri değişikliği için kilit bir itici güç olduğunu söyledi. İnşaat işletmelerinin yüzde 81'i önümüzdeki on yıl içinde robotik ve otomasyon kullanımını başlatacaklarını veya artıracaklarını söylerken, bugün sadece bir avuç işletme robotikten yararlanıyor. Ankette, inşaat şirketlerinin sadece yüzde 55'i robot kullandığını söylerken, bu oran Otomotiv'de yüzde 84 ve İmalatta ise yüzde 79.

Küresel inşaat endüstrisinin toplam değeri için endüstri tahminleri, 20302 'ye kadar dünya çapında yüzde 85 artarak 15,5 trilyon dolara çıkacağını öngörürken, ABB Robotik'in önümüzdeki 10 yıl boyunca robotik otomasyon pazar potansiyeline ilişkin dahili analizi prefabrike ve 3D baskı dahil olmak üzere temel inşaat sektörlerindeki büyüme oranı yüksek çift haneli rakamlardadır.

Yeni bir yaklaşımı mümkün kılan robotlar

Sektörde artan çevresel düzenlemeler ve daha uygun maliyetli binalara ihtiyaç duyulduğunda, robotik otomasyon kalite ve tutarlılığı artırarak atıkları azaltır. Bu durum bir şantiyeye taşınan malzemenin dörtte birine kadarının atık3 olarak ortaya çıktığı tahmin edildiği için önemlidir. Otomasyon ve dijital çözümlerle, inşaatçılar, etkili bina tasarımı ve inşaat süreçleri aracılığıyla bir projenin başlangıcında artık atıkları da tasarlayabilir.

20204'nin 2. çeyreğinde sadece AB'de düşük ve yüksek vasıflı işçiler için 200.000'den fazla boş kadro ile, sektördeki işgücü sıkıntısı büyüyen bir sorundur ve genç insanlar bunun tehlikeli bir meslek olduğu algısıyla inşaat kariyerlerini ötelemektedir. İnşaat işçileri, işyeri yaralanmalarının yaklaşık yüzde 30'una maruz kalırken ve diğer sektörlere göre ölümcül bir kazaya karışma olasılıkları dört kat daha fazladır ve dünya genelinde her yıl tahmini 108.000 ölüm meydana gelmektedir5.

Robotlar, büyük ve ağır yükleri taşıyarak, güvenli olmayan alanlarda çalışarak ve yeni, daha güvenli inşaat yöntemlerini etkinleştirerek inşaatı daha güvenli hale getirebilir. İnsanların yapmak istemediği, tekrarlayan ve tehlikeli görevler için robotların kullanılması, otomasyonun sektördeki işgücü ve ustalık krizini desteklemeye yardımcı olabileceği ve inşaat işi kariyerlerinin artık genç insanlar için daha çekici hale getirebileceklari anlamına gelir.

Atiya, "Sağlık, güvenlik ve sürdürülebilirliğe yeni bir odaklanma, robotik yatırım için katalizör görevi görürken, azalan vasıflı işgücü havuzu, inşaat endüstrisinin kentleşme ve iklim değişikliğinin zorluklarına ayak uydurmak için robotlara ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Uzmanlığımızı ve endüstri lideri robot ve dijital araç portföyümüzü, daha hızlı, daha uygun fiyatlı ve sürdürülebilir inşaat için otomasyon çözümleri ile inşaat sektörü değer zincirinin merkezine koyuyoruz. Aynı zamanda sektörün işgücü sıkıntısını büyük ve ağır yükler, tehlikeli alanlara erişim ile desteklerken, yeni ve daha güvenli bina üretmeyi sağlayabiliriz." diye ekledi.

Yenilikler halihazırda kullanımda

Esnekliği, üretkenliği ve kaliteyi artırmak için tasarlanan pilot projeler arasında Kanada'da Autovol ile otomatikleştirilmiş ahşap çatı destekleri imalatı, Schindler Lifts ile asansörlerin robotik kurulumu ve üretim verimliliği yüzde 15 ve hız yüzde 38, israfı yüzde 30 azaltan Intelligent City'nin prefabrike modüler ev üretiminin robotik otomasyonu bulunmaktadır.

Skanska’nın robot kaynak uygulaması, sahada çelik takviye sepetlerinin imalatını otomatikleştirerek kaliteyi, çalışan verimliliğini ve güvenliğini artırdı. Bu çözüm aynı zamanda hacimli bitmiş takviye sepetlerinin şantiyeye taşınmasının maliyetini ve çevresel etkisini de azaltmıştır.

Skanska Construction Teknik Yöneticisi Ulf Håkansson, "Zor, zaman alan görevleri yerine getirecek insanları bulmak giderek daha zor hale geliyor, bu da ihtiyacımız olan işçileri bulmak için daha uzağa bakmamız gerektiği anlamına geliyor. Bu işleri robotlara yaptırmak, bu sorunu çözebilir ve çalışanlarımızı daha etkili bir şekilde görevlendirmemize olanak tanır. Otomasyon aynı zamanda teknolojiyle büyüyen ve işimizde robotları kullanmanın yeni yollarını bulmamıza yardım etmede paha biçilmez olacaktır. Bu durum yeni nesil mühendislerin deneyimlerine ve hayal gücüne de uyuyor." dedi.

ABB ayrıca, İsviçre'nin önde gelen araştırma üniversitesi ETH Zürih de dahil olmak üzere yeni otoma tikleştirilmiş inşaat teknolojilerini birlikte geliştirmek için birkaç önde gelen üniversiteyle birlikte çalışıyor. ETH'de ABB, mimarlık ve inşaatta robotik üretim alanındaki araştırmaları destekliyor ve ETH’nin Mimarlık Teknoloji Enstitüsü’nde barındırılan, mimaride dijital kolaboratif robotik üretimi için dünyanın ilk laboratuvarının kurulmasına yardımcı oldu.

Bu hafta, inşaat endüstrisi için en son büyük ölçekli, 17. Uluslararası Mimarlık - La Bienali di Venezia'da Avusturyalı mimarlık bürosu MAEID tarafından, otomasyon ve 3D baskı olanakları konusunda ilham verecek yenilikleri ve bu şekilde inşa etmeyi mümkün kılan ABB robotik 3D baskı teknolojisi , mimarları bu yeni tekniklere teşvik etmek için sergileniyor.

"Otomasyon ve İnşaat Sektörü" paneli tartışması 26 Mayıs 2021 tarihinden itibaren web sitesinde görüntülenebilecek. Daha fazla bilgi için lütfen ABB’nin web sitesini ziyaret edin.

1Mayıs 2021 ABB İnşaat Endüstrisi Anketi. 3Gem Global Market Research & Insights tarafından gerçekleştirilen ABB inşaat sektörü anketi, ABD, Kanada, Çin, İngiltere, Almanya, Avusturya, İsviçre, İsveç, Fransa ve İtalya'daki mimarlar ve tasarımcılar ile danışmanlar konut ve ticari inşaat, komponent tedarikçileri, yükleniciler ve alt yüklenicilerle 22 Nisan 2021 - 12 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 3Gem Research & Insights, endüstri standardı panel yönetim sistemlerini kullanır ve sıkı kalite kontrol prosedürlerine bağlı çalışmaktadır. Çift seçenekli, GDPR uyumlu tüketici ve B2B panelleri sunar.

2Küresel İnşaat 2030 raporu (link)

3Birleşik Krallık Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, DEFRA (link)

4EU (link)

5Uluslararası Çalışma Örgütü 2015 (link)

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp