ABB, yeni nesil Otonom Mobil Robotlar ile esnek otomasyonu yönetmek için ASTI Mobile Robotics Group'u satın alıyor

  • ASTI, geniş araç ve yazılım portföyü ile yüksek bir şekilde büyümekte olan Otonom Mobil Robot (AMR) pazarında dünya lideridir.
  • Satın alma, Robotik ve Makine Otomasyonu çözümleriyle yeni endüstri segmentlerine daha da genişlemek ve benzersiz otomasyon portföyü sunmak için katkıda bulunuyor.
  • AMR işinin genel merkezi Burgos, İspanya'da olacak ve ASTI CEO'su Veronica Pascual Boé tarafından yönetilecek. Tam değer zinciri ve üretim dahil olmak üzere yeni Asya AMR merkezi, Şanghay'daki ABB Robotik fabrikasında açılacak

ABB bugün, şirketin yazılım paketi tarafından etkinleştirilen tüm önemli uygulamalarda geniş bir portföye sahip lider bir küresel otonom mobil robot (AMR) üreticisi olan ASTI Mobile Robotics Group'u (ASTI) satın alacağını duyurdu. Bu, ABB'nin robotik ve otomasyon teklifini genişletecek ve onu yeni nesil esnek otomasyon için eksiksiz bir portföy sunan tek şirket haline getirecek.

ABB'nin dış büyüme stratejisinin önemli bir parçası olan satın alma işlemi, 19 Temmuz'da imzalandı ve 2021 yazının ortasında tamamlanması bekleniyor. Her iki taraf da satın alma fiyatıyla ilgili herhangi bir ayrıntı açıklamamayı kabul etti.

1982 yılında kurulan ASTI'nin merkezi Burgos, İspanya'dadır. İspanya, Fransa ve Almanya'da 300'den fazla çalışana sahiptir. Çoğunluğu, aynı zamanda CEO olan Veronica Pascual Boé'ye aittir. Diğer hissedarlar arasında Avrupa Büyüme Satın Alma yatırımcısı Keensight Capital bulunmaktadır. Bugün otomotiv, lojistik, yiyecek-içecek ve ilaç sektörlerinde Avrupa'nın en büyük kurulu AMR filolarından birini desteklerken aynı zamanda 20 ülkede geniş bir müşteri tabanına sahiptir. 2015'ten bu yana şirket, yıllık bazda yüzde 30'a yakın bir büyüme kaydetti ve 2021'de yaklaşık 50 milyon dolar gelir hedefliyor.

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya, “Sektör lideri portföyü, kapsamlı yazılım paketi ve büyüme segmentlerindeki derin alan uzmanlığı ile ASTI, müşterilerimizi artık yeni nesil esnek otomasyon çözümüyle de desteklediğimiz için bizim için mükemmel bir seçim. Bu satın alma ile ABB, üretimden lojistiğe ve tüketim noktasına kadar AMR'ler, robotlar ve makine otomasyon çözümlerinden oluşan eksiksiz bir otomasyon portföyü sunan tek şirket olacak. Bu, kişiye özel talepleri olan tüketiciye uyum sağlayan ve tüketici talebindeki önemli değişikliklerin sunduğu fırsatları yakalayan müşterilerimiz için bir oyun değiştiricidir.”

AMR'ler, üretim, lojistik, intralojistik ve sipariş tedarik etmeden perakende ve sağlık ortamlarına kadar benzeri görülmemiş bir esnekliği destekleyecektir. Bu, ABB'nin ve ASTI'nin ortak vizyonunun, müşterilerin bugünün lineer üretim hatlarını, akıllı AMR'lerin fabrikalarda, lojistik merkezlerde, laboratuvarlarda, mağazalarda veya hastanelerde akıllı bağlantılı iş istasyonları arasında malzemeleri, parçaları ve bitmiş ürünleri özerk bir şekilde yönlendirdiği tamamen esnek ağlarla değiştirmesine yardımcı olacak.

ASTI CEO'su Veronica Pascual Boé şunları söyledi: “ABB'nin vizyonu bizim için mükemmel bir eşleşme, çünkü iş yerinde otomasyonu hızlandırarak hem müşterilerimizin esnekliğini hem de rekabet gücünü destekliyoruz. Bu, yolculuğumuzun bir sonraki heyecan verici aşaması ve birlikte inovasyon planlarımızı hızlandıracak, küresel müşteri hizmetlerimizi, ortak ağımızı, üretim ve uygulama kapasitemizi genişletecek. ABB'nin küresel ve özellikle Çin'deki pazar erişiminden yararlanacağız. Genişletilmiş Robotik yönetim ekibine katılmaktan ve bu iddialı büyüme planını gerçekleştirmek için AMR işine liderlik etmekten mutluluk duyuyorum.”

ASTI'nin sektör lideri AMR portföyü, otonom çekici araçlar, maldan kişiye çözümler, ünite ve kutu taşıyıcıların yanı sıra araç navigasyonu ve kontrolü, filo ve sipariş yönetimi ile bulut tabanlı izlenebilirlik sistemlerine kadar kapsamlı bir yazılım teklifini içerir.

Bunlar ABB'nin robot portföyü, makine otomasyonu, modüler çözümler ve RobotStudio® ile ABB Robotik'in simülasyon ve programlama aracı dahil yazılım paketi ile entegre edilerek, tüm ABB müşterileri için benzersiz ve kapsamlı bir otomasyon portföyü oluşturulacak.

ABB ve ASTI, otomotiv, yiyecek ve içecek ile ambalajlı tüketim malları dahil olmak üzere imalat sektörlerinde ve ayrıca lojistik, e-ticaret, perakende ve sağlık dahil olmak üzere yeni büyüme segmentlerinde derin bir etki alanı uzmanlığı sunmaktadır.

Küresel AMR satışlarının 2025 yılına kadar yaklaşık yüzde 20'lik1 bir CAGR ( Birleşik Yıllık Büyüme Hızı) ile yaklaşık 14 milyar dolara ulaşması beklendiğinden, ABB, AMR satışlarını ve servis desteğini dünya çapında 53 ülkeye genişletmeyi planlıyor.

ASTI'nin İspanya'nın Burgos kentindeki genel merkezi, ASTI tesislerinde devam eden Ar-Ge, mühendislik, ürün ve proje değer zinciri de dahil olmak üzere temel işlevleri ile Pascual Boé liderliğinde ABB'nin AMR iş merkezi olacak. ABB, Avrupa ve Amerika'da planlanan satış genişlemesini desteklemek için bu AMR iş merkezindeki üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracak. Çin ve Asya'daki AMR'lerin büyüme potansiyelini kolaylaştırmak için ABB, 2022'de Şanghay'da açılacak olan yeni robotik fabrikasında tam değer zinciri ve üretim dahil bir Asya AMR merkezi kuracak. Dünyanın en büyük robot pazarı olan Çin’de, 2025 yılına kadar yıllık 1.8 milyar dolarlık AMR satışını oluşturması bekleniyor.

ABB Robotik'in bu Satın alması, şirketin yeni GoFa™ ve SWIFTI™ işbirlikçi robot ailelerinin lansmanı ve inşaat sektöründe otomasyonu ilerleteceğini duyurması dahil olmak üzere, yeni sektörler ve ilk kez sahip olacaklar için robotik otomasyonunu genişletme duyurularından kısa bir süre sonra gerçekleşti.

ABB'nin soru-cevap oturumu da dahil olmak üzere bugün 20 Temmuz 2021 Salı günü saat 10:30'da (CEST) ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya ve ASTI CEO'su Veronica Pascual Boé'nin yer aldığı basın toplantısına kaydolmak için buraya tıklayın .

1 ABB’nin kendi analizlerine göre

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

Keensight Capital, Avrupa'nın önde gelen Büyüme Satın Alma şirketlerinden biri olup, girişimcileri büyüme stratejilerini uygularken desteklemeye kendini adamıştır. 20 yıldır, Keensight Capital'in deneyimli profesyonellerden oluşan ekibi, yüksek büyüme potansiyeline ve 10 milyon ila 300 milyon Euro aralığında gelire sahip karlı şirketlere uzun vadeli yatırım yapmak için yatırım ve büyüme sektörleri hakkındaki bil gilerinden yararlanmaktadır. Teknoloji ve Sağlık sektörlerindeki uzmanlığından yararlanan Keensight, Avrupa'daki en iyi yatırım fırsatlarını belirler, stratejik vizyonlarını geliştirmek ve elde etmek için yönetim ekipleriyle yakın bir şekilde çalışır. www.keensightcapital.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp