ABB, Mekanik Güç İletim bölümünü (Dodge) 2,9 milyar dolar karşılığında RBC Bearings'e devretti

  • Bu süreç ile yüksek mühendislik ürünü ve performans açısından kritik rulmanlar ve hareket kontrol bileşenleri üretiminde yeni bir lider doğuyor
  • Sürecin 2021 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor
  • Elde edilen gelir, sermaye dağılım önceliklerine göre kullanılacak

ABB, Mekanik Güç İletim bölümünü (Dodge), 2,9 milyar dolar nakit karşılığında RBC Bearings Incorporated'a (Nasdaq: ROLL) devretmek için imzayı attı. Bu süreç ile yüksek mühendislik ürünü ve performans açısından kritik rulmanlar ve hareket kontrol bileşenleri üretiminde yeni bir lider doğacak. Sürecin 2021 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Dodge, 140 yılı aşkın bir süredir monte edilmiş rulmanların, kapalı dişlilerin ve güç iletim bileşenlerinin tasarımı, üretimi ve pazarlamasına öncülük ediyor. Açık ocak madenciliği, agrega ve çimento, depolama, yiyecek ve içecek gibi sektörlere satış yapan işletme, piyasadaki en geniş mekanik güç iletim portföylerini sunuyor.

Dünya çapında yaklaşık 1.500 çalışanı bulunan Dodge, Haziran 2020-2021 döneminde yaklaşık 600 milyon dolar  gelir sağlarken, bu gelirin yüzde 90'ından fazlasını Amerika'da elde etti. FAVÖK marjı ise yaklaşık yüzde 23 oldu. ABD'de beş ve Çin'de bir tesis olmak üzere toplam altı tesiste üretim yapan işletmenin merkezi Greenville, Güney Carolina'da bulunuyor. Bölümün başkanı ise Roger Costa.

ABB CEO'su Björn Rosengren: "Dodge'un büyüleyici büyüme performansını yeni evi RBC Bearings'de sürdürecek olması bizi fazlasıyla mutlu etti. Bu işlem ile ABB'nin bilançosu daha da güçlenecek. Sermaye dağılım önceliklerimiz kapsamında işlemden elde edilen geliri öncelikle organik büyümeyi finanse etmek, hisse başına temettü ödemelerini sürdürülebilir bir şekilde artırmak ve değer katacak alımlar yapmak için kullanacağız. Zamanı geldiğinde Turboşarjın çıkışına ve E-Mobilite bölümümüzün olası satışına dair planlarımız hakkında da bilgi vereceğiz."

RBC Bearings Başkanı ve CEO'su Dr. Michael J. Hartnett: "Dodge'un alımı için ABB ve RBC Bearings arasında anlaşmaya varıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu birleşim sayesinde RBC Bearings'in kabiliyetleri, ayak izi ve müşteri erişimi güçlenirken, Dodge'un cazip nihai pazarlarını da daha yakından tanıma fırsatı bulacağız. Dodge'un getirdiği yeni ürünler ve nihai pazarlar ile de işletmelerimiz birbirlerini ideal şekilde tamamlayacak. Ortaya çıkan birleşim, Havacılık, Uzay, Savunma ve Sanayi pazarlarında cazip bir konum elde ederken, kapsamlı bir müşteri tabanını ve geniş bir coğrafi ayak izini de beraberinde getirecek. Dodge'un yetenekli ekibini RBC Bearings'de görmeyi heyecanla bekliyoruz."

ABB, Dodge'un satışından vergi öncesi yaklaşık 2,2 milyar dolarlık bir faaliyet dışı defter karı elde edeceğini öngörüyor. ABB ayrıca devir işlemine ilişkin nakit vergi çıkışının yaklaşık 400 milyon doları bulmasını bekliyor.

Süreç kapsamında mali danışmanlığı münhasıran J.P. Morgan sağlarken, ABB'nin hukuk danışmanlığını da Kirkland & Ellis LLP yapıyor.

İleriye dönük bilgiler hakkında önemli uyarı

Bu basın bülteninde ABB’nin, Mekanik Güç İletim bölümünü (Dodge) devrine dair ileriye dönük beyanlar bulunmaktadır. Bu ileriye dönük beyanlar genellikle "planlıyor”, “amaçlıyor” ve “bekliyor” gibi ifadelerle yapılmaktadır. Bu tür ileriye dönük beyanlar mevcut beklentilere dayanmakta olup, herhangi birinin gecikmesine, sapmasına veya değişmesine neden olabilecek faktörler de dahil olmak üzere birçok doğal risk ve belirsizliği beraberinde getirmektedir. Bu belirsizlikler, fiili sonuçların mevcut beklentilere kıyasla önemli ölçüde farklılık göstermesine neden olabilir. İleriye dönük hiçbir beyan garanti edilemez. Diğer risklerin yanı sıra devir işleminin tamamlanacağı, tamamlansa da bunun öngörülen süre içerisinde yapılacağı ya da devir işleminden beklenen faydaların elde edileceği de garanti edilememektedir. Basın bültenindeki ileriye dönük beyanlar, özellikle de ABB'nin Form 20-F'deki Faaliyet Raporundaki ihtiyati faktörler kısmında tanımlananlar olmak üzere ABB'nin işini etkileyebilecek birçok belirsizlik olduğu bilinciyle değerlendirilmelidir. ABB'nin yeni bilgiler, gelecekteki olaylar veya başka nedenlerden dolayı herhangi bir ileriye dönük beyanı kamuya açık olarak güncelleme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

RBC Bearings Incorporated, yüksek mühendislik ürünü hassas rulman ve bileşenlerinin uluslararası ölçekte bir üreticisi ve pazarlamacısıdır. 1919'da kurulan şirketin ana faaliyet alanı, kapsamlı sanayi, havacılık ve savunma pazarları için gelişmiş tasarım, test ve üretim gerektiren, yüksek düzeyde teknik veya denetlenmiş rulman ürün ve bileşenlerinin üretimidir. Şirketin merkezi Oxford, Connecticut'ta bulunmaktadır.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp