ABB tahrik sistemleri teknolojisi, Deutsche Bahn'ın ICE 1 yüksek hızlı trenlerinin verimliliğini arttırıyor

ABB tahrik sistemleri teknolojisi, Deutsche Bahn'ın ICE 1 yüksek hızlı trenlerinin verimliliğini arttırıyor

  • 76 adet birinci nesil yüksek hızlı InterCity Express lokomotifin, yenilenmesi için ABB tahrik sistemleri dönüştürücüleri seçildi
  • ABB teknolojisi sayesinde enerji verimliliği ve güvenilirlik artarken bakım daha da kolaylaşacak

ABB, ilk amiral gemisi olma özelliğini taşıyan InterCity Express (ICE 1) yüksek hızlı tren serisinin modernizasyonu için Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn'dan büyük bir sipariş aldı. Sözleşme, bir yenileme programının parçası olup 76 adet yüksek hızlı lokomotifin ABB'nin yüksek enerji verimliliğine sahip IGBT (Yalıtımlı Kapı Bipolar Transistör) tahrik sistemi dönüştürücüleri ile yenilenmesini içeriyor. 1990'lardan kalma mevcut güç elektroniğinin, en gelişmiş tahrik sistemleri teknolojisiyle değiştirilmesi, ICE 1 filosunun çalışma ömrünü önemli ölçüde uzatmaya yardımcı olacak ve onu en az on yıl daha hizmete uygun hale getirecek.

Tahrik sistemi dönüştürücüsü , tahrik motorlarını çalıştırmak için havai güç hattından gelen elektrik enerjisini doğru akıma ve uygun frekansa dönüştürüyor. Seçilen tahrik sistemi dönüştürücüleri ABB'nin üç seviyeli yüksek güçlü elektronik platformuna dayanıyor ve bu da minimum enerji kaybı, mevcut tahrik motorlarında daha az mekanik stres ve daha az gürültü sağlıyor.

IGBT teknolojisinin yenilenmesi trenlerin tahrik sisteminin, güvenilirlik, enerji verimliliği ve bakım kolaylığı açısından modern trenlerin seviyesine yükselten verimli ve ekonomik bir çözüm olma özelliğini taşıyor. Bunun sonucu olarak en az yüzde sekiz enerji tasarrufu bekleniyor ve bu da 5.000 hanenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer.

Deutsche Bahn'da DB Fernverkehr Üretim Direktörü Dr. Philipp Nagl, “Özelleştirilmiş tahrik çözümlerinde kanıtlanmış uzmanlığa sahip yetkin bir ortak olan ABB ile ortaklığımızı sürdürmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi. 2010 yılında 40 adet modernize edilmiş ICE 1 yüksek hızlı lokomotiften oluşan ilk partiye ABB tahrik sistemi dönüştürücüleri, başarılı bir şekilde kuruldu. Bu değişim, önemli ölçüde enerji tasarrufu sunarken işletme maliyetlerinde beklenenden daha yüksek bir azalma sağladı. Enerji verimli yeni vagonlara ve yeni bakım tesislerine yaptığımız yatırımlarla birlikte bu proje, iklim dostu ulaşım şekli olarak konumumuzu güçlendirmek adına yeni bir kilometre taşı olma özelliğini taşıyor.”

ABB'nin Tahrik Sistemleri Bölümü Başkanı Edgar Keller, “ICE tren filosu, Almanya'nın yüksek hızlı tren ağının bel kemiği olup teknolojimize duydukları güven için Deutsche Bahn'a minnettarız” dedi. “Daha verimli, çevre dostu ve güvenilir demiryolu seyahatine olan ihtiyaç ve talep artacak. Onlarca yıllık demiryolu deneyimi ve en geniş tahrik sistemi portföyü ile ABB, demiryolu operatörlerinin mevcut sistemlerinden en iyi verimi ve değeri elde etmelerine yardımcı olmak için iyi bir konumda.”

DB kısa süre önce Eisenbahn-Bundesamt'tan dönüştürücü modernizasyonuna izin veren işletme izni aldı. İzin, iki yenilenmiş pilot lokomotifin yoğun testinden sonra verildi ve bu dönüm noktası bir projenin başlangıcını işaret ediyor. ABB tahrik sistemi dönüştürücüleriile yapılan renovasyonla, iki ICE 1 lokomotifinin dönüşümünün kabacaiki haftada tamamlanması sağlanırken, 2021 üçüncü çeyreğinde hayata geçen tüm yenileme projesinin 2023'ün üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

ABB, ulaşım için yenilikçi tahrik sistemi teknolojilerinin lider sağlayıcısı olup yeni araçlar ve güçlendirmeler için eksiksiz bir ana tahrik sistemi dönüştürücüsü , yardımcı tahrik sistemi dönüştürücüsüve enerji depolama sistemi çözümü yelpazesi sunuyor.Böylece, sistem operatörleri optimum performans, enerji verimliliği ve minimum işletme maliyeti için tasarlanıp özelleştirilmiş tahrik sistemi dönüştürme çözümlerinden yararlanıyor.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp