ABB, yeni nesil otonom mobil robotları yönetmek için yeni kurulan Sevensense ile ortaklık kuruyor

ABB, yeni nesil otonom mobil robotları yönetmek için yeni kurulan Sevensense ile ortaklık kuruyor

  • ABB, önde gelen yapay zeka (AI) ve 3D görsel teknoloji sağlayıcısı olan İsviçreli ve ETH Zurich bünyesindeki start-up girişimi olan Sevensense Robotik'e (Sevensense) yatırım yapıyor
  • Sevensense AI ve navigasyon teknolojisinin entegrasyonu ile , geleceğin otonom mobil robotlarının (AMR) daha dinamik, yapılandırılmamış ortamlarda da çalışabilmesini sağlayacaktır.

ABB, yeni otonom mobil robotik (AMR) portföyünü yapay zeka (AI) ve 3D görüntü haritalama teknolojisi ile geliştirmek için 2018'de ETH Zürih bünyesinde kurulan İsviçre merkezli start-up Sevensense ile stratejik bir ortaklığa giriyor. Mobil robotlar, insanlara yakın karmaşık, dinamik iç ve dış ortamlarda otonom olarak gezinebileceğinden, bu teknoloji müşterilere benzeri görülmemiş düzeyde esneklik sunacak.

Ortaklık, ABB'nin Temmuz 2021'de duyurulan küresel lider bir AMR üreticisi olan ASTI Mobile Robotics'i satın almasının ardından yeni nesil esnek otomasyonu yönlendirme ve ABB'nin robotik ve otomasyon portföyünü genişletme stratejisinde önemli bir adımdır. Ortaklık, ABB'nin girişim sermayesi birimi ABB Technology Ventures aracılığıyla Sevensense'de, Kasım 2021'in sonunda kapanması beklenen bir azınlık yatırımını içermektedir.

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu Başkanı Sami Atiya, "Bu yılın başlarında ASTI Mobile Robotics'i satın almamızı temel alan Sevensense ile ortaklığımız, müşterilerimiz için esnek otomasyonun kilidini tamamen açma çabalarımızda bir başka kilometre taşıdır. Sevensense'in AI ve 3D haritalama teknolojisini AMR portföyümüzle entegre etmek, günümüzün lineer üretim hatlarının tamamen esnek ağlarla değiştirilmesini hızlandırmaya yardımcı olacak. Geleceğin iş yeri vizyonumuz, AMR'lerin malzemeleri, parçaları ve bitmiş ürünleri akıllı iş istasyonları ile giderek artan oranda yapılandırılmamış, dinamik çalışma ortamları arasında hareket ettirdiği bir iş yeri vizyonudur . Sevensense ile ortaklığımız bu vizyonu gerçekleştirmede önemli bir adımdır.” dedi.

Sevensense navigasyon teknolojisi, günümüzün 2D çözümlerinden daha doğru olan bir 3D harita oluşturmak için gelişmiş bilgisayarlı görüntü işleme ve AI algoritmalarını kullanır, bu da daha üstün bir navigasyon yeteneğine ve lazer tarayıcı tabanlı navigasyona göre daha uygun maliyetli çözümlere yol açar. 3D Eşzamanlı Konumlandırma ve Haritalama (SLAM) teknolojisiyle donatılmış bir AMR, çevresini doğru bir şekilde yorumlayabilecek, bir kişiyi, bir paleti veya başka bir robotu tanımlayabilecek ve bu engellerin etrafında gezinmek için özerk kararlar verebilecek. Bu zeka düzeyi, daha güvenli insan-makine etkileşimlerini mümkün kılacak, maksimum esneklik ve üretkenlik için fabrikalar ve depolar etrafındaki malzeme akışlarının güvenli ve verimli olmasını sağlayacaktır.

Sevensense Robotics CEO'su Gregory Hitz şunları söyledi: “Bu bizim için doğru zamanda gelen harika bir adım. ABB ile ortaklık, bir işletme olarak tam bağımsızlığımızı korurken uzun vadeli bir işbirliğinin temelini oluşturuyor. Uzmanlığımızdan karşılıklı olarak yararlanmamızı ve uzun vadede tüm müşterilerimiz için en iyi ürünü oluşturabilmemizi sağlar. Aynı zamanda ABB'nin yatırımı bize planlama güvenliği sağlıyor. Teknolojimizi küresel bir ölçeğe taşımayı ve Sevensense'i dünya çapında yapay zeka destekli vizyon ve navigasyon şirketlerinin zirvesine yerleştirmeyi dört gözle bekliyoruz."

ABB, 2022'de planlanan pilot müşteri projeleri ile Sevensense'in yazılım ve donanım teknolojisini ABB'nin AMR portföyü içerisine entegre edecek.

Sevensense, birden fazla küresel teknoloji işletmesinin yer aldığı bir dizi Görsel SLAM çözümünün performansını değerlendiren 2021 ABB Robotics Innovation Challenge'a katıldıktan sonra ABB Robotik ile ortak olmak üzere seçildi.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

Sevensense Robotics, 2018 yılında ETH Zurich'in bünyesindeki bir girişim olarak kuruldu ve Wyss Zurich'ten erken destek aldı. Merkezi Zürih ve ETHZ Vakfı, İsviçre'de bulunan Sevensense, 25 kişiyi istihdam ediyor ve forkliftlerden profesyonel temizlik makinelerine kadar her türlü otonom hizmet makinesi için endüstri sınıfı 3D SLAM tabanlı yerlileştirme ve navigasyon çözümleri sunuyor. www.sevensense.ai

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp