ABB ve Zume, tek kullanımlık plastiklerden vazgeçişi hızlandıracak

ABB ve Zume, tek kullanımlık plastiklerden vazgeçişi hızlandıracak

  • Bitki bazlı tarım malzemelerinden yapılan yüzde 100 kompostlanabilir ambalaj üretilmesi için anlaşma
  • ABB robotları, Zume'un ambalajını tek kullanımlık plastiklere karşı daha uygun maliyetli bir alternatif haline getirmek için gereken ölçeği ve hızı sağlayarak üretimini otomatikleştirecek
  • Dünyada her yıl üretilen 380 milyon ton plastiğin yüzde 10'dan1 daha azı geri dönüştürülmektedir. Bitki bazlı paketleme, plastiğin çöp sahalarına ve okyanuslarımıza gidişini önemli ölçüde azaltabilir

ABB Robotik, yenilikçi, kompostlanabilir ambalajların küresel sağlayıcısı olan Kaliforniya merkezli Zume ile işbirliği yapmak için bir anlaşma imzaladı. ABB, Zume'un küresel ölçekte sürdürülebilir ambalaj üretimine olanak tanıyacak ve tek kullanımlık plastiklere olan bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olacak robotik hücreler tedarik edecek.

ABB, önümüzdeki beş yıl içinde Zume müşterilerinin dünya çapındaki tesislerinde 2.000'e kadar robot dahil olmak üzere 1.000'den fazla kalıplı fiber üretim hücresini (MFC) entegre edecek ve kuracak. ABB, her yıl milyonlarca adette sürdürülebilir ambalaj üretme potansiyeline sahip çözümleri sunmak için gereken ölçek, modülerlik ve hızı sağlayabilecek olan Küresel Çözüm Merkezleri ağındaki program yönetimi yeteneklerinden ve otomasyon uzmanlarından yararlanacak. Finansal detaylar henüz belli değildir.

Üreticiler, tek kullanımlık plastik ambalajlara alternatifler bulmak için tüketicilerden ve politika yapıcılardan artan baskıyla karşı karşıya. Yeni ambalajın sürdürülebilir olması, kalıplanması kolay ve plastik kadar uygun maliyetli olması gerekir. Zume'un ambalaj malzemesi, bambu, buğday ve saman da dahil olmak üzere tarımsal üretimden kalan sürdürülebilir şekilde hasat edilmiş bitki malzemelerinden yapılıyor. Bitki materyali, plastik ambalajların üretimi ve bertarafına kıyasla önemli ölçüde daha az su ve enerji kullanır ve CO₂ emisyonlarını azaltır. Plastiğin aksine, bitki bazlı malzeme yüzde 100 biyolojik olarak kullanımdan sonra kolayca parçalanır.

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu Başkanı Sami Atiya ‘’Zume'nin sürdürülebilir ambalajının ABB robotlarıyla otomatikleştirilmesi, bunu hem ekonomik hem de tek kullanımlık plastiklere alternatif olarak uygulanabilir hale getiriyor. Zume ile küresel pazardan trilyonlarca plastiği çıkarma, kıt kaynakları koruma ve düşük karbonlu bir dünyayı destekleme potansiyeline sahibiz. Bugün robotik otomasyon, olanakları genişletiyor ve enerji kullanımını, emisyonları ve üretim atıklarını azaltan daha verimli üretim yoluyla dünyayı daha sürdürülebilir hale getiriyor. İşbirliğimiz, düşük karbonlu bir toplum peşinde koşmaya kendini adamış kuruluşlar birlikte çalıştığında nelerin mümkün olduğunu gösteriyor.” dedi.

Zume, gıda ve perakendeden, kozmetik ve tüketim ürünlerine kadar her şey için kompostlanabilir ambalajlar yapmak için yenilikçi bir üretim süreci geliştirdi ve patentini aldı. Kaplar, Zume'un iki ABB IRB 6700 robotu ile entegre edilmiş kalıplı fiber hücreleri tarafından bitki materyalinden kalıplanır ve her hücre her gün iki tona kadar tarım materyali işleyerek 80.000 parça sürdürülebilir ambalaj üretebilir. ABB ile birlikte çalışan Zume, fabrikaları her biri 100'e kadar robotik hücreyle donatmayı bekliyor. MFC tarafından sağlanan otomasyon, hız ve ölçeklenebilirlik ile her tesis, yılda 71.000 ton tarım malzemesini işleme potansiyeline sahip olacak ve potansiyel olarak her yıl iki milyar adede kadar ambalaj üretebilecek.

Zume Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Alex Garden, "2050 yılına kadar, dünya okyanuslarının balıktan daha fazla plastiğe sahip olacağını tahmin ediyoruz, bu nedenle herkesi tek kullanımlık plastiklerden uzaklaştırmamız kritik önem taşıyor. Müşterilerimiz için otomasyon çözümleri geliştirmek ve entegre etmek için ABB'nin küresel otomasyon uzmanlarını kullanmak, ambalajlamada devrim yaratacak ve sürdürülebilir üretimin nasıl görünebileceğini gösterecek. ABB robotlarının esnekliği ve ölçeklenebilirliği, verimli bir otomatikleştirilmiş üretim süreci sağlar. Bu, plastiğe uygulanabilir, uygun maliyetli, doğaya geri dönebilen bir alternatif sunabileceğimiz ve üreticilerin daha çevre dostu olmalarına yardımcı olabileceğimiz anlamına geliyor.” dedi.

Zume ve ABB tarafından Hindistan'ın en büyük ahşap ve tarıma dayalı kağıt üreticilerinden biri olan Satia Industries Limited'de, 10 üretim hücresinden oluşan bir pilot projede kurulan tesis, günlük 20 ton buğday samanı işleyecek ve çeşitli endüstriler için yüzde 100 kompostlanabilir ambalaj üretecek.

CMD Satia Industries'den Dr. Ajay Satia, "Zume ve ABB ile olan çalışmamız, Satia Industries'in müşterilerimizin yüksek performanslı, uygun fiyatlı ve güvenilir, sürdürülebilir bir şekilde üretilen ve kolayca kompostlaştırılan ürünlere yönelik beklentilerini karşılamasını ve aşmasını sağlıyor. Şirkete önemli bir değer katmanın yanı sıra, müşterilerimizin bugün kullandıklarına kıyasla daha modern, güvenilir ve özelleştirilmiş ürünlere geçişlerine yardımcı olmak için sürdürülebilir çözümler sunarak gezegeni destekleyebiliyoruz." dedi.

Planlanan diğer pilot kurulumlar arasında, yine Hindistan merkezli lider bir küresel kağıt hamuru ve kağıt makinesi tedarikçisi olan Parason Group ve Teksas, ABD merkezli ilk yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışan doğaya döndürülebilen ambalaj fabrikası olan Jefferson Enterprise Energy yer alıyor.

1Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP)

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

Zume Hakkında: 2015 yılında kurulan ve merkezi Camarillo, Kaliforniya'da bulunan Zume, plastik ambalajın ekonomik olarak uygun ikameleriyle dünyanın plastik atıklarını aktif olarak azaltıyor. Dünyanın en gelişmiş kalıplı elyaf üretim sisteminin sahibi olarak Zume, küresel bir sürdürülebilirlik çözümleri sağlayıcısıdır. Yiyecek, içecek, sağlık ve CPG kategorilerinde büyüyen bir dizi sürdürülebilir üretilmiş çözümler ve hizmetler sunar. Daha fazla bilgi için https://www.zume.com/ adresini ziyaret edin.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp