“Teknoloji sayesinde daha iyi bir miras bırakacağız” – Lucas di Grassi ile sürdürülebilir kalkınma üzerine

  • ABB'nin yeni elçisi, ABB Decoded’ın yeni bölümünde daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusundaki ortak sorumluluğumuzdan bahsediyor.
  • Di Grassi, ilham verici bir platform olarak motor sporlarının sürüş teknolojisindeki rolü hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.
  • Gen3 ABB Formula E arabası gibi en son teknolojik gelişmelerle geleceğe yönelik iyimserliğini anlatıyor.

ABB Decoded podcast'in 2022 yılındaki ilk bölümüne Brezilyalı yarış pilotu Lucas di Grassi katılıyor. ABB'nin 8. Sezon için yeni elçisi olan di Grassi, iklim sorunuyla mücadelede sürdürülebilir teknolojinin faydaları hakkındaki görüşlerini paylaşarak yarış başarılarından daha fazlasını anlatıyor.

Sporun, toplumsal sorunlara dikkat çekebilme gücü olduğunu düşünen di Grassi, kokpitinin sınırlarının ötesinde bir vizyona sahip olduğunu ve insanlığın iyiliği için işbirliği içinde çalışmanın gerekliliğine inanıyor.

E-mobilitenin ilerlemesi

En başından beri Formula E'ye dahil olan di Grassi, hem pistte hem de pist dışında kaydedilen inanılmaz ilerlemeyi ve e-mobilite ortamındaki büyük değişimi bizzat deneyimledi.

“2012'de, Formula E başladığında, çok az insan EA'lardan bahsediyordu ve satılan elektrikli araç miktarı toplam satışlar içinde oldukça düşük  bir orana sahipti. Geçen 10 yılda devrim niteliğinde değişimlere tanıklık ettik. Artık herkes elektrikli arabalardan bahsediyor ve şu an toplam araç  satışlarının yaklaşık %10'unu temsil ediyor; hatta tüm büyük üreticiler beş ila 10 yıllık bir zaman dilimi içinde sadece EA üretmeye kararlı.” 

center
ABB elçisi Lucas di Grassi şöyle diyor: "Formula E'de başarılı olmak ve Formula E'nin de başarılı olduğunu görmek yaşam hedefim haline geldi.”

Pist aksiyonundan daha fazlası olarak motor sporları

"Motor sporlarını her zaman pistten çok daha fazlası olarak gördüm. Onu işletmeler için bir platform, herkes için bir eğlence ve ilham kaynağı olarak görüyorum.

"Formula E ortaya çıktığında geleceğin elektrikli olacağını ve sıfır emisyonlu yaşamın  insanların yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyeceğini anlamaya başladım; A noktasından B noktasına gitmek herkes için daha ucuz olacağı için daha demokratik bir mobiliteye imkan verecek ve bu aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadeleye de yardımcı olacak bir devrimdi. Bu yüzden hayattaki amacıma ve tutkuma tam anlamıyla uyuyor. Ve benim için Formula E'de başarılı olmak ve Formula E'nin de başarılı olduğunu görmek yaşam hedefim haline geldi.”

Kolektif sorumluluk

Di Grassi için, çevre sorunlarına dikkat çekme konusundaki bağlılığı, sahip olduğu etik ve ahlak duygusundan geliyor.

“Hayattaki temel başarılarınıza ulaştıktan sonra - ki bu yaşayacak bir yeriniz, yeterli yiyeceğiniz, eğitiminiz ve sağlığınız olduğu anlamına gelir - buna ulaşamayan diğer insanlar için bu temeli yaratmak, toplumu iyileştirmeye çalışmak ve insanları ileriye taşımak gerektiğine inanıyorum. Ve benim için dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin yolu da aynı yarışlarda yaptığımız gibi teknoloji ve bilgi birikimini kullanmaktan geçiyor.”

Geleceğe dönük iyimserlik

Di Grassi'nin gelecek hakkında iyimser hissetmesini sağlayan şey, teknoloji ve altyapıdaki gelişmeler; bunun bir örneği de Sezon 9'dan itibaren yeni nesil Formula E otomobiliyle pistte sürüşlere başlangıç verecek olması.

"Gen 3 otomobille, insanlara teknolojinin ne kadar geliştiğini mükemmel bir şekilde gösterirken onların duygularına da hitap ediyorsunuz. Normalin iki katından fazla güce sahip, 100 kilo daha hafif ve dört çekişli. Bu zaten oyunu tamamen değiştiriyor – araba tam bir canavar olacak.”

Di Grassi’nin dediğine göre, e-mobiliteyi teşvik etmek üzerine kurulu bir yarış serisinin artan başarısının yanı sıra dünya çapında devam eden ilham verici sürdürülebilirlik projeleri de ona umut verdi.

“Bu gelişmelere ulaşmanın tek yolu teknolojidir. Dolayısıyla, ABB gibi altyapı tarafını anlayarak Formula E’ye dahil olan şirketler, araçların etrafını saran teknoloji, şarj, araçlarda kullanılan enerji, bazı bileşenlerin geri dönüştürülebilirliği – bunların hepsi bana çok umut veriyor. Ve kesinlikle teknoloji sayesinde gelecek nesillere daha iyi bir miras ve daha iyi bir dünya bırakacağız.”

ABB Decoded'ın bu bölümü, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası'nın 8. Sezonunun başlamasından bir hafta önce yayına girecek. Yarışlar, 28 ve 29 Ocak 2022'de Suudi Arabistan'ın Diriyah kentinde başlayacak ve burada sürücüler bir kez daha geceleri tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan ve düşük tüketimli LED teknolojisiyle aydınlatılan bir pistte yarışacak. 21 virajlı, 2,495 km'lik Diriyah Pisti, UNESCO Dünya Mirası listesindeki tarihi şehir duvarlarının etrafından dolanıyor ve turun sonuna kadar enerji tükettiren uzun bir yarış çizgisine sahip; bu da onu gerçek bir strateji testi yapmak adına ideal kılıyor.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp