Accelleron – ABB Turboşarjın yeni yüzü

Accelleron – ABB Turboşarjın yeni yüzü

  • Şirketin ayrı değer yaratma yolculuğunda yeni markanın ilk adımı
  • Accelleron, “başarılı olma ve daha ileriye gitme” hedefini yansıtıyor

ABB bugün itibariyle, dizel ve benzinli motorlara yönelik ağır hizmet turboşarjında dünya lideri olan Turboşarj divizyonunun (PA) “Access – Accelerate – Excel” (Erişim – Hızlandırma – Ustalık) bileşik kelimesinden oluşan yeni markası Accelleron’u güçlü, ilham verici ve asil bir markayı temsil eden cesur ve yeni, parlak mor rengiyle kamuoyuna duyurdu.

Yeni markanın merkezinde şirketin amacı yer alıyor: Birlikte ilham veriyor, inovasyonlar gerçekleştiriyor ve beklentileri aşıyoruz; herkesin lehine olan endüstri kriterlerini belirliyoruz. Aynı zamanda, kendi sektörlerinde dünya çapında bir pazar lideri olarak gelişimini sürdürme hedefinin somutlaştırılmasıyla şirketin turboşarj alanındaki 100 yılı aşkın mirasının üzerine inşa edilmiştir ve dünyanın başarıyı yakalamasına ve daha sürdürülebilir bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. İsviçreli Alfred Büchi tarafından icat edilen turboşarjların pratikte ilk uygulaması, 1924’te Brown Boveri & Co. (şimdiki ABB) tarafından inşa edilen büyük deniz motorları için yapıldı.

Yeni marka, ilk çeyreğin sonuna doğru satış veya bölünme arasında nihai bir karar verilmesinin öncesinde, ABB’nin Turboşarj divizyonunu operasyonel olarak ayırmaya yönelik portföy yönetimi stratejisinin bir parçası. ABB’nin iş kolunu ayırmak için hangi yolu seçeceğinden bağımsız olarak süreç, 2022’nin ilk yarısında tamamlanmalı.

1 Mart 2022’de yerini Sulzer’den ayrılarak yeniden ABB’ye katılacak olan Daniel Bischofberger’e bırakacak olan CEO Oliver Riemenschneider, konuyla ilgili şunları söyledi: “Accelleron markasının ortaya çıkarılması, işletmemiz için ufuk açıcı bir anı simgeliyor. Mirasımızla gurur duyuyoruz, ancak aynı zamanda müşterilerimize en son teknoloji ve servis çözümleri sunan büyüme yönündeki bu yeni maceramız için de heyecanlıyız.” Bölünmenin tercih edilmesi durumunda Oliver’ın Accelleron’un Başkanı olması bekleniyor.

Accelleron, turboşarj teknolojileri ve 0,5 ila 80+ MW motorlar için optimizasyon çözümleri alanlarında global bir liderdir ve denizcilik, enerji, demir yolu ve yol dışı sektörlerine sürdürülebilir ve güvenilir güç sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Yaklaşık 180.000 turboşarjdan oluşan kurulumu gerçekleştirilmiş tabanı ve dünya çapında 100’den fazla servis istasyonu ağıyla yenilikçi teknolojileri ve dijital çözümleri, müşterilerine daha da ileriye gitmeleri için güç veriyor.

2021’de yaklaşık 750 milyon dolar gelir elde etti ve dünya çapında yaklaşık 800’ü İsviçre’nin Baden kentindeki genel merkezde ve global Ar-Ge merkezinde bulunan toplam 2.300’den fazla çalışanı mevcut. Sektöründe lider bir şirkettir ve 50’den fazla ülkede global servis ağıyla yaklaşık tahmini 6.000 müşterisinin ilk tercih ettiği ortağıdır.

Accelleron’un endüstrisinde piyasayı etkileyen en önemli faktörlerden biri, uluslararası ve ulusal düzenlemelerin ışığında yaygınlaşan karbonsuzlaştırma eğilimi. Örneğin, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2050 yılına kadar gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını yarıya indirme hedefi, verimli ve sürdürülebilir teknolojilere olan talebi artırıyor. Yükseltmeler ve yeni net sıfır karbonlu yakıt teknolojilerinin önümüzdeki yıllarda iş kolunun stratejik doğrultusunu desteklemesi bekleniyor. Accelleron, hidrojen, metanol ve amonyak gibi alternatif yakıtlarla teknoloji ve ticari prototip projelerinde lider konumda bulunuyor.

Turboşarjlar, motor çıkış gücünü yüzde 300’e kadar artırarak verimlilikte önemli iyileştirmeler sağlıyor ve böylece enerji verimliliğini yüzde 10’a kadar arttırıyor1. Geleneksel motorlar, turboşarj olmadan boyutlarının dört katına kadar çıkabilir2. ABB’nin turboşarjları, ideal koşullar altında büyük bir konteyner gemisi için ömür boyu 1 milyon ABD doları tutarında tasarruf3 sağlayan sektör performans göstergelerine kıyasla yüzde 2 oranında daha fazla iyileştirme vadediyor. ABB’nin turboşarjları, yalnızca denizcilik sektörü için yakıt tüketimini ve dolayısıyla CO2 emisyonlarını yılda ortalama 405.000 ton azaltırken4, örneğin veri merkezleri gibi kritik altyapılar için yedek güç sağlanmasının yanı sıra, aynı zamanda ulusal şebekelere, gelişmekte olan ekonomiler ve mikro şebekelerdeki güç genişletmelerine yönelik güç dengelemede faaliyetlerinde önemli bir rol oynuyor.

Accelleron markası hakkında daha fazla bilgiye yeni web sitesinden erişebilirsiniz. 

İleriye yönelik bilgi hakkında uyarı

Bu basın bülteni, ABB’nin başlıca pazarları olan bölgelerin ve endüstrilerin ekonomik koşulları da dahil olmak üzere, gelecekteki performansımızı etkileyebilecek faktörler hakkındaki mevcut beklentilere, tahminlere ve öngörülere dayalı ileriye dönük bilgi ve beyanlar içermektedir.  Bu beklentiler, tahminler ve öngörüler genellikle “tahmin ediliyor”, “bekleniyor”, “düşünüyor”, “öngörüyor”, “planlıyor”, “hedefliyor”, “amaçlıyor” gibi kelimeleri içeren ifadeler veya benzer tabirlerle tanımlanabilir. Ancak, birçoğu kontrolümüz dışında olan ve esas sonuçlarımız ile bu basın bülteninde verilen ileriye dönük bilgi ve beyanlar arasında önemli ölçüde bir farklılık olmasına neden olabilecek ve belirtilen hedeflerimizden herhangi birine veya tamamına ulaşma ya da beklenen işlemleri gerçekleştirme kabiliyetimizi etkileyebilecek çok sayıda risk ve belirsizlik mevcuttur. Bu tür farklılıklara neden olabilecek bazı önemli faktörler arasında, diğerlerinin yanı sıra COVID-19 pandemisi, değişken küresel ekonomik ortam ve politik koşullar, uyumluluk faaliyetleriyle ilişkili maliyetler, yeni ürün ve hizmetlerin piyasada kabul görmesi ile ilişkili ticari riskler, ABB Ltd’nin Form 20-F’deki Yıllık Raporları da dahil olmak üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyalarda zaman zaman tartışılabilecek hükümet düzenlemeleri ve döviz kurlarındaki değişiklikler ve diğer faktörler bulunmaktadır. ABB Ltd, bu tür ileriye dönük beyanlarda yansıtılan beklentilerinin makul varsayımlara dayandığını düşünmesine karşın, bu beklentilere ulaşılacağına dair hiçbir garanti veremez. Yukarıda faktörlere dair verilen liste, belirtilmeyen faktörleri hariç bırakmaz ve yalnızca yapıldığı tarih itibariyle geçerli olan öngörüler de dahil olmak üzere ileriye dönük beyanlara gereğinden fazla güvenilmemelidir.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

Son Notlar
1 Motor gücü, silindire verilen hava miktarı ile doğru orantılıdır. Hava yoğunluğunun arttırılması (turboşarj), motorun güç çıkışını arttırır. Basınç oranı 4 olduğunda motor gücü %300 artar. Matematiksel formüller: Motorun Güç Çıkışı = Dakikadaki devir sayısı x Hacim X Efektif basınç
2 Referans https://www.abb-conversations.com/2013/02/size-matters-sure-but-in-a-turbocharger-power-matters-more/
3 Ton başına $500 ortalama yakıt fiyatı esasına göre
4 ABB turboşarjlı 1 gemi yılda yaklaşık 562 ton CO2 tasarrufu sağlar. Toplam tasarruf: 562 ton CO2 x 720 birim, yılda yaklaşık 404.640 ton CO2’ye eşittir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp