ABB Robotik Londra'daki Selfridges'de, geri kazanılmış deniz plastiği kullanan perakende sektörünün geleceğini sergiliyor

  • İkonik Londra mağazası, robotiğin tüketim noktasında gelecekteki rolünü sergiliyor
  • ABB robot 3D eklemeli baskı sistemi tasarımcı öğeleri yelpazesi oluşturabilmek için, ileri dönüşümlü Parley Ocean Plastic® kullanacak
  • Kişiselleştirilmiş ürünler müşteriler tarafından satın almaya hazır şekilde yerinde sipariş edilebilir ve üretilebilir

Perakendenin geleceği, Londra'nın Oxford Caddesin’deki önde gelen alışveriş merkezlerinden biri olan Selfridges'de bir ABB robotunun yer aldığı heyecan verici bir 3D baskı gösterimi ile vurgulanıyor. Nisan ayı boyunca, gösteri bir vitrinde gösterilecek ve alışveriş yapanlar, bir ABB robotunun Parley Ocean Plastic®'ten, yani Parley'in Global Cleanup ağından toplanarak ele geçirilen deniz plastiği kalıntıları ile, çeşitli kişiselleştirilmiş tasarım nesnelerini bastığını görebilecekler.

3D baskı gösterisi, tüketicileri satın aldıkları malların nasıl üretildiğini ve bu üretimin çevre üzerindeki etkisini düşünmeye zorlayan Selfridges'in SUPERMARKET konseptinin bir parçasıdır.

ABB'nin Robotik Bölüm Başkanı Marc Segura, "Genişletilmiş seçenekler tüketiciler için harika olsa da, ürünler ve ambalajlar genellikle nereye varacakları veya geri dönüştürülüp dönüştürülmeyecekleri hakkında çok az düşünülerek atıldığından çevreye de bir maliyet getiriyor. Dünya okyanuslarından gelen plastiği tasarımcı nesnelerini basmak için yeniden kullanarak, döngüsel bir ekonominin merkezinde yer alan sürdürülebilir üretim süreçlerini ortaya çaıkarmada robotların önemli katkısını vurgulamaya yardımcı oluyoruz." diyor.

Çevre örgütü ve küresel ağ, Parley for the Oceans ve yenilikçi tasarım markası Nagami ile ortaklaşa geliştirilen bu gösteri, Parley Ocean Plastic®'ten yapılmıştır Parley Ocean Plastic®'ten yapılan çeşitli basılı mobilya, ev eşyaları ve diğer nesneleri oluşturmak için ABB'nin simülasyon yazılımı RobotStudio® ve bir IRB 6700 robotunu kullanacak. Robot, müşteriler tarafından bir ekranda seçilebilecek ve tesiste sipariş üzerine yapılabilecek nesneleri basmak için Nagami'nin benzersiz plastik ekstrüderi ile çalışacak.

Parley'in kurucusu ve CEO'su Cyrill Gutsch, “Parley Ocean Plastic®, denizlerdeki plastik kirliliğine ve okyanuslarımızın yok olmasına tepki olarak değişimi hızlandırmak için icat edildi. İki sektör lideri ABB ve Nagami ile birlikte çalışarak, artık bir sorunu çözüme dönüştürmek için dünyanın herhangi bir yerinde talep üzerine baskı alabiliyoruz. Doğrudan Selfridges gibi perakende satış yerlerinde baskı yaparak, dünya çapında yerel toplulukları güçlendirecek teknolojiyi, atıkları azaltma konusundaki büyük potansiyelin ötesine taşıyarak bunu kullanmak istiyoruz.Biz onlara yerel plastik kirliliğini iş fırsatlarına ve okyanuslar, iklim ve yaşam için faydalı nesnelere dönüştürmek için araçlar sağlıyoruz.

Perakende deneyiminin robotik dönüşümü

Bu sunum sayesinde, eko-inovasyonun öneminin altını çizmenin yanı sıra, perakendecilerin müşterileri mağazalarına çekmesine yardımcı olmada robotik otomasyonun daha geniş potansiyelini vurgulamaya da yardımcı olacak. Araştırma kuruluşu Coherent Market Insights1 , 2028 yılına kadar perakendede robot alımında yüzde 30'luk bir büyüme tahmin ediyor.

Segura, "Robotlar, müşterileri ana caddelere çekmek için giderek daha fazla kullanılıyor. Gelecekteki adaptasyon süreci, siparişlerin yerine getirilmesini ve teslimatını sağlamak için mağaza içinde robotların kullanıldığı mikro teslimat dahil olmak üzere üç ana eğilimden etkileneceğine inanıyoruz. Bir robotun müşterinin özel gereksinimlerine göre bir ürün yaptığı kişiye özel üretim, yeni seçenekler sunmak için önceki satın alma alışkanlıklarına ilişkin verilerin kullanıldığı ek otomatik kişiselleştirme seçeneği ve robotun müşterileri bilgilendirmek veya eğlendirmek için etkileşimli bir ekran veya gösterinin parçası olarak kullanıldığı "perakende eğlence" diyor. “

Bir örnek, ABB'nin Alman moda perakendecisi Solebox'ın Berlin'deki mağazasında, müşteriler tarafından bir ekran kullanılarak seçilen ayakkabıların seçildiği robot demosu. Ayakkabı uymazsa veya müşteri başka bir şey denemek isterse, robot onu çekmeceden alır ve rafa geri koyar. Çin'de, Çinli mobil iletişim şirketi Huawei tarafından ABB ile birlikte geliştirilen bir perakende kiosk, müşterilerin akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere çeşitli cihazları seçebilmesine olanak tanıyor. Cadde konumlarında yer alacak şekilde tasarlanan kiosk, çevrimiçi sipariş edilen veya yerinde satın alınan cihazları seçmek için ABB'nin FlexBuffer sistemini kullanır. Seçildikten sonra ürünler, müşterinin alması için bir satın alınan ürün çekmecesine yerleştirilir.

Marc Segura, "Robotları mağazalarına hem tezgahın arkasında hem de önünde yerleştirme yeteneği, perakendeciler için heyecan verici fırsatlar sunuyor. Mağaza içi küçük gerçekleştirme operasyonlarını yürütmek için robotları kullanarak, personelin insanlarla yüz yüze olan roller üstlenmesi ve artık müşte rilere daha iyi ve çok yönlü bir deneyim sunmaya daha fazla odaklanmalarına izin verebilir.’’ diyerek sözlerini sonlandırıyor.

“Selfridges'deki kurulumun gösterdiği gibi, robotlar, ürünlerin tüketim noktasında kişiselleştirilmiş üretim sağlamak ve perakende deneyimine yepyeni bir boyut katmak için atölyede de kullanılabilir.”

Bu yeni müşteri segmenti, yeni ve yüksek büyüme gösteren segmentlere genişlemeyi hızlandırmak için daha geniş bir stratejinin parçası olarak ABB'nin lojistik, sağlık ve inşaat dahil olmak üzere portföyünü genişletiyor.

1https://www.coherentmarketinsights.com/market-insight/retail-robots-market-4535

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotic

Okyanuslar İçin Parley Hakkında
Okyanuslar için Parley , yaratıcı endüstrilerden, markalardan, hükümetlerden ve çevre gruplarından yaratıcıların, düşünürlerin ve liderlerin, okyanusların güzelliği ve kırılganlığı konusunda farkındalık yaratmak ve okyanusların yok olmasına son verebilecek projeler üzerinde işbirliği yapmak için bir araya geldiği küresel ağdır. Organizasyon kapsayan işbirlikçileri gibi, adidas, Anheuser Busch InBev (Corona), American Express, Maldivler Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve bilim, sanat, moda, tasarım, eğlence, spor, uzay ve okyanus keşfi dünyasından büyük ortaklarla ittifaklar kurdu. Daha fazla bilgi edinin ve bu harekete katılım için izleyin. www.parley.tv

Parley Ocean Plastic® Hakkında
Ocean Plastic®, Parley'in Küresel Temizleme Ağı ve ortaklarımız tarafından uzak adalardan, kıyı topluluklarından ve kıyı şeritlerinde bulunan deniz plastik enkazından ve olta takımlarından oluşturulan, geri dönüştürülmüş Parley'nin birinci sınıf malzeme yelpazesidir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp