ABB sürücüleri ile Donatılmış Tamamen Elektrikli Römorkörler: Yüksek Verimlilik ve Sıfır Emisyon

ABB sürücüleri ile Donatılmış Tamamen Elektrikli Römorkörler: Yüksek Verimlilik ve Sıfır Emisyon

ABB’nin sıvı soğutmalı sürücülerinin kullanıldığı tamamen elektrikli üç yeni liman römorkörü, yüksek enerji verimliliği, düşük işletme maliyetleri, ultra düşük gürültü seviyesi ve sıfır emisyon sağlayan özellikleri ile limanların gözdesi olacak.

Toplam uzunluğu 28,4 metre olan ve 70 tonluk çekme kuvvetine sahip ElectRa 2800, şu anda İstanbul'daki Sanmar Tersaneleri’nde yapım aşamasında olup 2022 yılında tamamlanacak.

Sanmar Ar-Ge ve Elektrik Sistemleri Direktörü Tamer Geckin, "Yeni römorkörler tam anlamıyla çevre dostu. Gemilerin limana yanaşma ve limandan ayrılma görevlerini yürüttükleri sırada batarya gücüyle çalışacak şekilde tasarlandılar ve operasyon sırasında hiçbir emisyon üretmeyecekler” dedi.

Her bir römorkör 5.288 kWh enerji depolama kapasitesine sahip olacak. Bataryalara bir kıyı bağlantısı ile hızlı şarj sağlanacak ve bu yaklaşık üç saat kadar sürecek. Ayrıca, ek güç gerektiğinde veya bakım için tersaneye gitme durumu gerektiğinde, daha uzun yolculuklara yardımcı olmak için gemide iki yedek dizel jeneratörü de bulunuyor.

Projenin sistem entegrasyonu, İstanbul merkezli ve gemi inşa sektöründe uzmanlaşmış Elkon tarafından gerçekleştiriliyor. Şirketin ABB ile uzun süredir devam eden bir ilişkisi var ve iki şirket daha önce 2013'te ilk hibrit sistemleri üzerinde birlikte çalıştı.

Elkon Genel Müdürü Ertuğ Yaşar, “Dekarbonizasyon için elektrifikasyon, şirket vizyonumuzun merkezinde yer alıyor” diyor. “Gemiler için yenilikçi elektrifikasyon teknolojisi sağlayarak denizcilik endüstrisinin karbondan arındırılmasında kendi üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Bu sıfır emisyonlu ElectRA römorkörleri, gelişmiş batarya ve sürücü teknolojileri ile bu ve bundan sonrası için neler başarılabileceğini gösteriyor” dedi.

Çok yönlü sıvı soğutmalı sürücüler

ABB, ElectRA römorkörleri için ACS880 sıvı soğutmalı sürücüler tedarik etti. Gemiler, otel yükü için gerekli AC şebeke ile birlikte DC tabanlı bir ana güç dağıtım sistemine sahip olacak. Operasyonel güvenilirliliği sağlayabilmek adına ana güç dağıtım sistemi yedekli olacak. ABB sürücüleri bu projede; batarya DC/DC dönüştürücülerinde, tahrik motorları ve yangın söndürme pompası için gerekli inverterlerde, jeneratör ve kıyı doğrultucularında ve otel yükü için şebeke oluşturmak amacıyla kullanılacaktır.

Elektrik motorları, dizel ve diğer yanmalı motorlardan daha verimli olduğu için tamamen elektrikli gemiler için yüksek enerji verimliliği sağlar. Elektrikli ekipmanlar dizel sistemlere göre daha az bakım gerektirdiğinden bakım gerek sinimleri çok daha düşüktür. Bu faktörler, işletme maliyetlerini düşük tutmaya yardımcı olur.

ABB Sistem Sürücüleri Bölümü Global Satış Müdürü Daniel Olsson, "Bu römorkörler, limanlardaki emisyonları önemli ölçüde azaltırken, aynı zamanda römorkör sahibi için OPEX'i de azaltacak. Hem kârlılık hem de gelecek nesiller açısından açıkca bir kazan-kazan durumu var” diyor. “Eşdeğer dizel motorlu gemilerle karşılaştırıldığında her bir ElectRA 2800'ün yılda yaklaşık 1.700 ton karbondioksiti ortadan kaldırması bekleniyor. Üç römorkör birlikte, 5.000 tondan fazla CO2'i ortadan kaldıracak ve bu da kabaca 1.000 otomobilin yıllık karbon emisyonuna eşit. Ayrıca, azaltılmış Sualtı Gürültü Yayılımı(URN) ile limanda dizel römorkörlerden çok daha sessiz çalışacaklar ve mürettebat konforunu daha yukarı taşımak için gemideki gürültü ve titreşimi en aza indirecekler.”

Üç ElectRA römorkörünün 2023'te hizmete girmesi bekleniyor ve HaiSea Marine tarafından, Kitimat, British Columbia, Kanada'daki yeni LNG ihracat tesisinde gemi yardım ve çekme (eskort) hizmetlerini sağlamak üzere kullanılacak. Sanmar Tersaneleri, önde gelen bir römorkör üreticisi ve operatörü olup alanında 45 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermektedir. Daha önce üç ElectRA 2300 römorkörü daha inşa etmeyi planladığını da duyurmuştu.

“ABB olarak, Türkiye'de teknolojik olarak gelişmiş sıfır emisyonlu römorkörlerin geliştirilmesi konusunda Sanmar ve Elkon gibi lider şirketlerle çalışmaktan onur duyuyoruz. Bu öncü römorkörleri HaiSea Marine için hayata geçirmek adına küçük de olsa bir rolümüz olduğu için mutluyuz," diyor Daniel Olsson.

Sanmar’dan Tamer Geckin “Ortaklarımızla birlikte, deniz elektrifikasyonunda önemli bir uzmanlığa ve güçlü bir geçmişe sahibiz. Operasyonel profilleri göz önüne alındığında, liman römorkörlerini elektrifikasyondan yararlanacak başlıca adaylar olarak görüyoruz ve önümüzdeki yıllarda elektrikli römorkörlerin üretiminin hızla artacağına inanıyoruz” diye ekliyor.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp