Türkiye'deki makine üreticisi, gıda endüstrisi için "uygulamaya özel" ABB sürücülerini kullanıyor

Türkiye'deki makine üreticisi, gıda endüstrisi için "uygulamaya özel" ABB sürücülerini kullanıyor

Optimak, gelişmiş ACS380 makine sürücüsünün hat sonu uygulamaları için mükemmel şekilde uygun olduğunu onaylıyor

Optimak, merkezi İstanbul'un yaklaşık 150 km doğusundaki Sakarya şehrinde bulunan lider bir Türk makine üreticisidir. Şirket 2012 yılında kuruldu ve şu anda 160'tan fazla çalışana ulaştı. Optimak’ın son yıllardaki büyümesi dikkat çekiciydi ve ciro bu dönemde %800 gibi etkileyici bir artış gösterdi.  

Optimak; konveyör, paletleme, streçleme ve anahtar teslim paketleme ve dolum çözümlerini içeren ürün yelpazesiyle, ağırlıklı olarak yiyecek ve içecek endüstrisi için hat sonu paketlenmiş gıda işleme makineleri yapımında uzmanlaşmıştır. İmal edilen makineler ayçiçek yağı, konserve ürünler, meyve suyu, şişelenmiş su, paketlenmiş makarna ve diğer benzer ürünlerin taşınması ve yüklenmesi için kullanılır. Şirketin makinelerinin yaklaşık %80'i Türkiye’de satılmakta, kalan %20'si ise ihraç edilmektedir.    

Optimak'ın kurucusu ve sahibi Sayın Tansel Cavit Kulak'a göre, “Üstün güvenilirlik, üretkenlik ve güvenlik, Optimak'ta ekipmanlarımızı tasarlarken ve üretirken odaklandığımız ana faktörlerdir. Bunu başarmak için rakiplerimizle karşılaştırıldığında en büyük farkımız, tamamı müşterilerimize en iyi teknolojiyi sunmaya çalışan 60 mühendisten oluşan Ar-Ge Departmanımızdır.”  

ABB sürücüleri bizim için ilgi çekiciydi

Optimak'ın birkaç yıl önce ilk kez kullanmaya başladığı ABB ACS380 makine sürücüsü Optimak'ın müşterileri için daima doğruyu bulma felsefesine en uygun teknolojilerden biridir. Sayın Kulak, şirket ve mühendislerin o sırada Optimak makinelerinde kullanılan mevcut sürücü markasından nispeten memnun olmalarına rağmen, ABB'nin bazı önemli faydalar sağlayan yeni sürücü teknolojisini göz ardı etmediklerini belirtiyor.

Sayın Kulak, “Böylece 2019'da bizi birkaç kez ziyaret edip çözümlerini tanıttıklarında ABB sürücüleriyle tanıştık” diye açıklıyor. “Mevcut ürünlerle olan memnuniyetimiz ve müşteri şartnameleri ABB  gerektirmediği için otomasyon sistemlerimizi değiştirmeyi düşünmüyorduk. Ancak, Ar-Ge tesisimizdeki bazı değerlendirmelerden ve pilot denemelerden sonra, geniş haberleşme yelpazesi ve adaptif programlama gibi özellikler nedeniyle önemli faydaların olabileceğini fark ettik.”

Optimak'ın kurucusu ve sahibi Sayın Tansel Cavit Kulağ, ekibinin Gıda endüstrisindeki müşterilerinden ABB sürücüleri ile ilgili aldığı olumlu geri bildirimlerden memnun.
Optimak'ın kurucusu ve sahibi Sayın Tansel Cavit Kulağ, ekibinin Gıda endüstrisindeki müşterilerinden ABB sürücüleri ile ilgili aldığı olumlu geri bildirimlerden memnun.
center

Görüşlerini almak için Optimak devreye alma ekibiyle daha fazla görüşme yapıldı. ABB ACS380 sürücülerini uygulama fikrini onlar da beğendiler. "Devreye alma ekibi, kullanımını kolay ve kullandığımız önceki ekipmandan geçiş yapmak basitti. Bu sürücüleri kurmaya başladığımızdan beri her şey yolunda gitti, bu yüzden onları bize tanıttıkları için ABB ekibine çok müteşekkiriz. Müşterilerimiz açısından da onlardan aldığımız olumlu geri bildirimlerden oldukça memnunuz.”

Tam uyumlu sürücü ailesinin yeni üyesi ACS380  

ABB'nin Türkiye'deki satış uzmanı Samet Zengin, değişiklik hakkında bazı ek bilgiler sunuyor. "Daha önce kullandıkları değişken hızlı sürücü (VSD) teknolojisiyle karşılaştırıldığında, ABB ACS380 makine sürücüleri amaca daha uygun. Diğer sürücü, bu tür bir uygulama için fazla mühendislik gerektiriyor. Kompakt ACS380, çok önemli olan mükemmel dikey eksen performansına sahiptir ve güvenlik tasarımı standartlarını karşılamaya yardımcı olmak için mekanik fren kontrolü ve Güvenli Tork Kapatma (STO) dahil olmak üzere tam olarak gereken dahili uygulama işlevlerine sahiptir. Ayrıca Modbus RTU, Profinet veya Profibus üzerinden gıda endüstrisi müşterilerinin sahalarındaki otomasyon sistemlerine sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor.”

Gıda endüstrisinde hat sonu uygulamalarında kullanılan motorların hızını ve torkunu kontrol eden ABB ACS380 makine sürücüleri
Gıda endüstrisinde hat sonu uygulamalarında kullanılan motorların hızını ve torkunu kontrol eden ABB ACS380 makine sürücüleri
center

ABB Kanal Partneri ADS Mühendislik, Optimak'a, ACS380 makine sürücülerinin panolanmasını ve ilgili tüm elektrifikasyon çözümlerini içeren anahtar teslim çözümler sunmaktadır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr  

ABB Motion, her gün sağladığı enerji tasarrufu ile dünyanın dönmesini sağlıyor. Müşteriler, endüstriler ve toplumlar için düşük karbonlu bir gelecek sağlamak adına teknolojinin sınırlarını zorluyor ve yenilikler yapıyoruz. Dijital olarak etkinleştirilen sürücülerimiz, motorlarımız ve hizmetlerimizle müşterilerimiz ve ortaklarımız daha iyi performans, güvenlik ve güvenilirlik elde ediyor. Tüm endüstriyel segmentlerde çeşitli uygulamalar için optimum sürücü ve motor çözümünü sunmak üzere teknolojiyi ve uzmanlığımızı bir araya getiriyoruz. Küresel varlığımız sayesinde müşterilerimize her zaman hizmet vermeye hazırız. Elektrikli güç aktarma mekanizmalarında 130 yılı aşkın deneyimimizi arkamıza alarak her gün öğreniyor ve gelişiyoruz.  

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp