Frøy yeni hibrit canlı balık taşıma gemisi için ABB güç sistemlerini seçti

Frøy yeni hibrit canlı balık taşıma gemisi için ABB güç sistemlerini seçti

  • Frøy yeni canlı balık taşıma gemisi projesinde, özel tasarım DC güç dağıtım çözümü için, yine ABB’yi sistem entegratörü olarak seçti.
  • ABB’nin tedarik edeceği Onboard DC Grid™ ve Güç ve Enerji Yönetim Sistemi (PEMS™) gemideki enerji kullanımını geminin ana makina gücü, enerji depolama veya her ikisinin birleşimiyle optimize edecek.
  • Gemi, kardeşi Gåsø Odin’den sonra canlı balık taşıyıcıları için özellikle tasarlanmış bu yenilikçi dağıtım çözümüne sahip dünyadaki ikinci gemi olacak.

ABB, Sefine Tersanesi’nden gelen ikinci siparişle kapsamlı bir güç ve tahrik sistemini ikinci Frøy canlı balık taşıma gemisine sağlıyor olacak. Sistem ABB’nin  Onboard DC Grid™ ve balık işleme ve belirli bir amaç için üretilmiş diğer ekipmanların entegrasyonu için özellikle tasarlanmış bir dağıtım çözümünden oluşmakta.

Çözüm, gerektiğinde geminin dört makinesinden  veya enerji depolama sisteminden veya her ikisinin birleşiminden yararlanarak gemideki enerji kullanımını optimize edecek. Güç kurulumu, geminin toplam güç kaynaklarının optimum kullanımını sağlayacak olan ABB'nin entegre Güç ve Enerji Yönetim Sistemi (PEMS™) tarafından yönetilecek.

Frøy Yeni İnşaa Sorumlusu Einride Wingan, “Frøy, daha sürdürülebilir su ürünleri endüstrisine katkıda bulunan hizmetlerin geliştirilmesinde lider olmayı hedefliyor. Operasyonlarımızın verimliliğini ve balıkların refahını artırmanın yollarını sürekli arıyoruz. ABB teknolojisi ile gemilerimiz, bugün ve gelecekte balık yetiştiricilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için sınıfının en iyisi çözümlerle donatılmıştır.” dedi.

Sefine Tersanesi İş Geliştirme ve Teknik Tedarik Direktörü Selçuk Bakanoğlu, “Frøy için son teknoloji ürünü bir hibrit gemi daha teslim etmek üzere ABB ile işbirliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz. ABB'nin kendini kanıtlamış prestijli güç sistemi Onboard DC Grid™ ve canlı balık taşıyıcıları için özel olarak tasarlanmış yenilikçi bir DC dağıtım çözümüne sahip olan her iki gemi de önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinin ön saflarında yer alacak." diyor.

Balık işleme sistemlerinde geleneksel olarak AC çözümleri kullanılırken, ABB'nin Onboard DC Grid™'i bir DC kurulumuna olanak tanır. Bu, daha az bileşen, filtre ve diğer ekipmanları gerektirir ve frekans dönüştürücü çözümünün konfigürasyonunu basitleştirir. Onboard DC Grid™, yüksek kaliteli bileşenler ve otonom alt sistem tasarım felsefesi kullanan, daha güvenli ve daha verimli operasyonlar sağlayan, hataya oldukça dayanıklı bir güç sistemi platformudur. AC'ye kıyasla DC'nin ek bir avantajı, harmonik bozulmaya daha az maruz kalması, ayrıca yerleşik alan tasarrufu, bakım kolaylığı ve gelişmiş bir operasyonel genel bakış olmasıdır.

ABB Deniz Sistemleri, İş Kolu Müdürü Rune Braastad, "Gåsø Odin'deki çözüme ilişkin olumlu deneyimlerine dayanarak, Frøy ve Sefine Tersanesi, başka bir ileriye dönük canlı balık gemisi için kapsamlı bir güç ve tahrik sistemi sağlamak için tekrar ABB'ye güvenmeyi seçti. Kardeş gemisi gibi, yeni gemi de güvenlik, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik açısından en yüksek standartları sergileyecek." dedi.

Dijital ve siber güvenlikli şekilde bağlantı sağlayan ABB Ability™ Uzaktan Teşhis Sistemini de içeren eksiksiz ABB paketi ile Frøy, geminin operasyonel güvenliğinde ve performansında daha fazla iyileştirmenin yanı sıra hızlı arıza tespiti ve düzeltme desteğinden faydalanacak. Geminin yüksek güçlü balık işleme sistemi, ilave operasyonel verimlilik ve tasarruf sağlamak için Onboard DC Grid™ işlevselliği ile sorunsuz bir şekilde entegre olan ABB'nin ACS880 çoklu sürücüleri ve tekli sürücülerinin bir kombinasyonunu içerecek.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB'nin Proses Otomasyonu İş Kolu, proses ve hibrit endüstriler için otomasyon, elektrifikasyon ve dijitalizasyonda liderdir. Müşterilerimize 1 numaralı dağıtılmış kontrol sistemimiz, yazılım ve yaşam döngüsü hizmetlerimiz, sektöre özel ürünlerimizin yanı sıra ölçüm ve analitik, denizcilik ve turboşarj ürün ve hizmetlerimiz dahil olmak üzere geniş bir ürün, sistem ve uçtan uca çözüm portföyü ile hizmet veriyoruz. Pazardaki küresel sıralamada 2. olarak, derin etki alanı uzmanlığımızı, çeşitli ekibimizi ve küresel ayak izimizi geliştiriyoruz ve kendimizi müşterilerimizin rekabet gücünü artırmalarına, yatırım getirilerini iyileştirmelerine ve güvenli, akıllı ve sürdürülebilir operasyonlar yürütmelerine yardımcı olmaya adadık. go.abb/processautomation

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp