Küresel gübre şirketi, ABB motorları ve sürücüleri ile enerji verimliliğini artırıyor

Küresel gübre şirketi, ABB motorları ve sürücüleri ile enerji verimliliğini artırıyor

  • Yara, en büyük uluslararası üretim tesislerinden birini yüksek verimli teknolojiyle yeniliyor.
  • Yaklaşık 1.000 motor, daha verimli motorlara yükseltildi, ikinci aşamada ise yaklaşık 2.500 motor IE5 Senkron relüktans motorları ve sürücüler ile değiştirilecek.
  • Yıllık, yaklaşık 40 GWs ve 19 kt CO2 emisyon tasarrufu öngörülüyor.

ABB, dünyanın önde gelen nitrojen temelli kompleks gübre üreticisi Yara'nın Norveç Porsgrunn'daki ana üretim tesisinde enerji verimliliğini artırmasını sağlamak için yüksek verimli motorlar ve sürücüler tedarik ediyor. Uzun vadeli yükseltme projesi, yıllık 32-40 gigawatt saat (GWs) enerji tasarrufu sağlayacak ve CO2 emisyonlarını yaklaşık 14 bin standart otomobilin ürettiği emisyona eşdeğer 12-19 kiloton (kt) azaltacaktır.

İlk proje aşamasında, Porsgrunn'daki yaklaşık 1.000 alçak gerilim elektrik motoru, IE3 motorlarıyla değiştirildi. Bu, Temmuz 2021'de yürürlüğe giren en son Ecodesign yönetmeliğinin gerektirdiği mevcut minimum verimlilik seviyesidir. Bu motorların yüzde 75'ine, enerji verimliliğinde önemli bir artış sağlayarak yılda yaklaşık 16 GWs tasarruf sunan değişken hızlı sürücüler (VSD'ler) eklendi.

Ekipman yükseltmeleri, değiştirmeleri sırasında ve yeni projelerde gerçekleştirilecek olan bir sonraki aşama için Uzun Vadeli Planlama devam etmektedir. Bu sonunda, SynRM motor ve sürücü paketleri ile yükseltilmiş ultra-premium IE5 verimliliği sunan ortalama 75 kilowatt (kW) güce sahip 2.500 motoru içerecektir. Bu motorların yaklaşık yüzde 70'i, önemli enerji tasarrufu fırsatları sunan pompa ve fan uygulamalarına takılmıştır.

Yara, enerji tasarrufuna ve karbon emisyonlarındaki azalmaya ek olarak, daha düşük mekanik stres nedeniyle motorların ve VSD tahrikli makinelerin daha uzun kullanım ömrüne bağlı olarak daha düşük aşınma ve yıpranma nedeniyle bakım maliyetlerinde önemli tasarruflar beklemektedir.

Yara'da elektrik ve otomasyon teknik proses sorumlusu Perry Jaspers, "ABB, sistemlerimizi değerlendirmeye ve yükseltmenin tüm faydalarını belirlemeye yardımcı oldu" dedi. “En yeni motor ve sürücü teknolojisini seçmek, enerji verimliliğimizi geliştirmek için çok önemli. Ayrıca, artan çalışma süresi ve daha düşük maliyetli bakım açısından büyük faydalar sağlıyor.”

ABB IEC Alçak Gerilim Motorları Bölüm Başkanı Stefan Floeck, “Yara projesi, son teknoloji motorlar ve sürücüler ile yapılan yükseltmenin sadece enerji verimliliğini artırmada değil, aynı zamanda proses sürekliliğinde de sağlanabilecek iş etkisine mükemmel bir örnektir” diyor.. "IE5 SynRM teknolojisine geçiş, hızlı bir yatırım getirisi sunmasının yanında şirketlerin operasyonlarını geleceğe hazırlamasını sağlıyor." dedi.

Porsgrunn tesisi ayrıca, döngüsel ekonomi girişiminin bir parçası olarak eski motorları sürdürülebilir bir şekilde geri dönüştürmek için ABB ve Stena Recycling ile aktif olarak işbirliği yapıyor.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek elde etmek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren lider bir küresel teknoloji şirketidir. Yazılımı elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyüne bağlayarak ABB, performansı yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorluyor. 130 yılı aşkın bir mükemmellik geçmişine sahip olan ABB’nin başarısı, 100’den fazla ülkede yaklaşık 105.000 yetenekli çalışan tarafından sağlanmaktadır. www.abb.com

Yara hakkında: 1905 yılında Avrupa'da ortaya çıkan kıtlığı çözmek için kurulan Yara, endüstrinin tek küresel bitki besini şirketi olarak benzersiz bir konum oluşturmuştur. Yara, 60'tan fazla ülkede yaklaşık 18.000 çalışanı ve operasyonları ile entegre bir iş modeli işletmektedir. Dünyanın önde gelen bitki besini şirketi ve çevresel ve tarımsal çözümler sağlayıcısı olarak Yara, küresel zorlukları ele alıyor ve olumlu bir değişim yaratıyor. www.yara.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp