ABB, Hitachi Energy’deki kalan hisselerini Hitachi’ye satacak

ABB, Hitachi Energy’deki kalan hisselerini Hitachi’ye satacak

ABB, 2020 yılında ABB’nin Güç Şebekeleri iş kolu üzerinden kurulan, Hitachi’nin yüzde 80,1’lik hisselerine sahip olduğu Hitachi Energy ortak girişimindeki kalan yüzde 19,9 oranındaki hisselerini Hitachi, Ltd.’ye (Hitachi) devretmek üzere anlaşmaya vardı. Hitachi, taraflar arasında 2018 yılının aralık ayında kararlaştırılan satın alma opsiyonunu kullandı.

Satın alma opsiyonunun kullanım değeri 1,679 milyar ABD Doları. Şirketler, yapılan ilk işlemden geriye kalan yükümlülüklerini yerine getirmek üzere mutabakata vardı ve ABB, ABB’nin sistemlerinden tamamen ayrılmaları maksadıyla Hitachi Energy’ye geçiş hizmetleri sağlamaya devam edecek. ABB, satış işleminin sonucunda kayda değer bir kazanç veya kayıpla karşılaşmayı beklemiyor. ABB, satışın sonuçlandırılmasının ardından yaklaşık 1,425 milyar dolar değerinde net pozitif nakit girişi elde etmeyi bekliyor. İşlemin sonlandırılması düzenleyici makamların onayına tabi olmakla birlikte, satışın 2022’nin dördüncü çeyreğinde sonuçlandırılması bekleniyor.

ABB Baş Finans Sorumlusu Timo Ihamuotila, konuyla ilgili olarak şu yorumda bulundu: “İşlemin son aşaması üzerinde beklenenden daha erken şekilde ve uygun şartlarda mutabakata vardığımız için son derece mutluyuz. Böylelikle bilançomuzu daha da güçlendirecek ve sermaye tahsis kararlarımızda daha büyük bir esneklik yakalayabileceğiz.”

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek elde etmek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren lider bir küresel teknoloji şirketidir. Yazılımı elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyüne bağlayarak ABB, performansı yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorluyor. 130 yılı aşkın bir mükemmellik geçmişine sahip olan ABB’nin başarısı, 100’den fazla ülkede yaklaşık 105.000 yetenekli çalışan tarafından sağlanmaktadır. www.abb.com

Hitachi, veri ve teknoloji yoluyla sürdürülebilir bir toplum yaratarak Toplumsal İnovasyon işlerine yön veriyor. Dijital Sistemler ve Hizmetler, Yeşil Enerji ve Mobilite, Bağlantı Endüstrileri ve Otomotiv Sistemleri işletme yapısı altında IT, OT (Operasyonel Teknoloji) ve ürünlerden faydalanan Lumada çözümleriyle müşterilerin ve toplumun karşılaştığı zorlukları çözeceğiz. Gücümüzü yeşil politikalar, dijitalleşme ve inovasyondan alıyor, müşterilerimizle iş birliğine giderek büyümeyi hedefliyoruz. Şirketin (31 Mart 2022’de sona erecek olan) 2021 mali yılına ait konsolide edilmiş gelirleri, dünya çapında konsolide edilmiş 853 bağlı kuruluş ve yaklaşık 370.000 çalışanla birlikte toplam 10.264,6 milyar yen (84.136 milyon ABD Doları) olarak kayıtlara geçti. Hitachi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.hitachi.com adresinden şirketin web sitesini ziyaret edin.

İleriye yönelik bilgi hakkında uyarı

Bu basın bülteni, gelecekteki performansımızı etkileyebilecek faktörler hakkındaki mevcut beklentilere, tahminlere ve öngörülere dayalı ileriye dönük bilgi ve beyanlar içermektedir. Bunlar, genellikle “beklenti”, “tahmin” veya benzer ifadeleri sözcüklerin kullanıldığı ifadelerle tanımlanmaktadır. Ancak, birçoğu kontrolümüz dışında olan ve esas sonuçlarımız ile bu basın bülteninde verilen ileriye dönük bilgi ve beyanlar arasında önemli ölçüde bir farklılık olmasına neden olabilecek çok sayıda risk ve belirsizlik mevcuttur. Bu riskler arasında, değişken küresel ekonomik ortam ve politik koşullar ile ilişkili ticari riskler, uyumluluk faaliyetleriyle ilişkili maliyetler, ABB Ltd’nin Form 20-F’deki Yıllık Raporları da dahil olmak üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyalarda zaman zaman tartışılabilecek hükümet düzenlemeleri ve döviz kurlarındaki değişiklikler ve diğer faktörler bulunmaktadır. ABB Ltd, bu tür ileriye dönük beyanlarda yansıtılan beklentilerinin makul varsayımlara dayandığını düşünmesine karşın, bu beklentilere ulaşılacağına dair hiçbir garanti veremez.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp