ABB ve Accelleron’un bölünmesi tamamlandı

ABB ve Accelleron’un bölünmesi tamamlandı

  • Accelleron hisselerinin bugün SIX Swiss Exchange'de işlem görmeye başlaması kabul edildi
  • İşlem, hem ABB hem de Accelleron'un ilgili temel stratejilere odaklanmasını ve paydaşlar için uzun vadeli değer yaratmasını sağlayacak
  • ABB hissedarları, sahip oldukları her 20 ABB hissesi için 1 Accelleron hissesi alacak

ABB, kritik görev uygulamaları için yüksek güçlü turboşarjlarda dünya lideri Accelleron Industries AG'nin (eski adıyla ABB Turboşarj) ABB'den ayrılmasının tamamlandığını ve Zürih'teki SIX Swiss Exchange'de "ACLN" koduyla işlem görmeye başladığını duyurdu. Listeleme, 7 Eylül 2022'de yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısında ABB hissedarlarının bölünmeyi onaylamasının ardından geldi. ABB, Accelleron hisselerini, sahip olunan her 20 ABB Ltd hissesi için 1 Accelleron hissesi ile ayni temettü olacak şekilde orantılı olarak dağıttı.

Bölünme, ABB'nin elektrifikasyon ve otomasyonda büyüyen küresel mega trendlere daha fazla odaklanmasını sağlarken aynı zamanda Accelleron'un bağımsız bir şirket olarak artan esneklik ve bağımsızlıkla büyümesine olanak tanıyan portföy yönetimi stratejisinin bir parçası olma özelliğini taşıyor.

ABB İcra Kurulu Başkanı Björn Rosengren şunları söyledi: “Bu bölünmenin tamamlanması, elektrifikasyon ve otomasyondaki liderlik pozisyonlarımıza odaklanmaya devam ederken hissedarlarımızın Accelleron işletmesinin devam eden başarısına katılmalarına izin veriyor ve ABB'nin aktif portföy yönetimi stratejisi için bir başka önemli adımı işaret ediyor. CEO Daniel Bischofberger ve Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Riemenschneider'in mükemmel liderliği altında, yeni ve heyecan verici bir küresel marka olarak tüm çalışanlara başarılı bir gelecek diliyoruz.”

Accelleron, turboşarj teknolojileri ve 0,5 ila 80+ MW motorlar için optimizasyon çözümlerinde küresel bir lider olup denizcilik, enerji, demiryolu ve otoyol-dışı sektörlerine sürdürülebilir, verimli ve güvenilir güç sağlamaya yardımcı oluyor. Yenilikçi ürün teklifleri ve araştırma liderliği sayesinde şirket, faaliyet gösterdiği endüstrilerin karbondan arındırılmasını hızlandırıyor. Accelleron, dünya çapında 50 ülkede yaklaşık 180.000 kurulu turboşarj sistemine ve 100'den fazla servis istasyonu ağına sahip.

ABB (ABBN: SIX Swiss Exchange) daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp