CEO Alliance, ağır araçların elektrifikasyonunu hızlandırıyor

CEO Alliance, ağır araçların elektrifikasyonunu hızlandırıyor

Avrupa'nın teknoloji liderleri, AB'nin 2030 emisyon hedefi yaklaşırken ağır araçları hızla karbondan arındırmak adına kilit teknolojileri belirliyor.

Bataryalı elektrikli kamyonlar, 2030 yılına kadar Avrupa'nın temiz ulaşım hedefini gerçekleştirmeye hazır. Ancak bunu yapabilmek için şarj altyapısının hazır olması gerekiyor. Gerekli şarj alt yapısının kurulumunu mümkün kılmak karar vericilere kalmış durumda. AB sera gazı emisyonlarını yarıdan fazla azaltmak için 2030 yılına yaklaşırken, ağır araçlardan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak için aciliyet söz konusu. Bunlar, AB karayolu taşımacılığı emisyonlarının yüzde 25'inden fazlasını ve toplam AB CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor (uluslararası havacılık veya nakliyeden daha fazla). 

Ağır araçların elektrifikasyonu, AB'nin iklim hedefine ulaşmak için gerekli adımlardan biri. İyi haber şu ki, ağır araçların elektrifikasyonu artık zor bir iş değil. Bataryalı elektrikli kamyonlar, ölçeklenebilir ve devreye alınmaya hazır çözümler sunuyor ve 2030 yılına kadar Avrupa'nın ulaşım şeklini tamamen değiştirebilir. 

ABB, Scania, E.ON, Enel, Ericsson, Iberdrola ve SAP, bu geçiş için temel teknolojileri belirlemek ve ağır araçların mümkün olan en hızlı şekilde karbondan arındırılmasını sağlamak için öncelikli alanları belirlemek üzere birlikte çalıştı. 2020 yılında bu ortak projeye başladığından bu yana, bataryalı elektrikli kamyonlar, mevcut mola yükümlülüklerine göre Avrupa çapında çalışmalarına olanak tanıyan menzillere ulaşıyor ve şarj çözümleri halihazırda depolarda geniş ölçekte kullanılıyor ve yakında (2025), önemli ulaşım hatlarında ultra hızlı duraklamalar için MegaWatt şarj üniteleri kullanımda olacak.

Bu aşamada, yeşil elektrik, ek şebeke kapasitesi, şarj altyapısının konuşlandırılması ve lojistikte e-kamyon alımı için teşvik ve sürdürülebilir bir çerçeve için gerekli olan düzenlemelerin yapılması kritik öneme sahip.  İklim hedeflerine ulaşmak için hem hırs hem de hız çok önemli; iyi haber şu ki kamyonlar artık buna engel değil.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp