Çin'in atıktan enerji üreten enerji santrali yüksek verimli sürücüleri tercih ederek enerji kullanımını yüzde 30 azalttı

Çin'in atıktan enerji üreten enerji santrali yüksek verimli sürücüleri tercih ederek enerji kullanımını yüzde 30 azalttı

  • ABB'nin sürücüleri Beijing Enterprises Environment Group Limited'in (BEEGL) Zhangjiagang'daki katı atık arıtma tesisinin enerji verimliliğini artırdı.
  • Tesis, şehrin atık bertaraf kapasitesini günde 2.250 tona çıkarırken daha düşük elektrik kullanımından faydalanıyor.
  • 23 yeni yüksek verimli değişken hızlı sürücü (VSD), tesisin yıllık kömür kullanımını 120.000 ton azaltarak 300.000 tondan fazla CO2 emisyonunu ortadan kaldıracak.

ABB, Çin'in Jiangsu eyaletinin Zhangjiagang kentinde bulunan Beijing Enterprises Environment Group Limited (BEEGL) katı atık arıtma tesisi için yüksek verimli VSD'ler sağlıyor. Projenin, tesisin yıllık kömür kullanımını 120.000 tondan fazla ve CO2 emisyonlarını 300.000 tondan fazla azaltması öngörülüyor.    

Bu 370 gigawatt-saatlik (GWh) tesisteki makinelerin çoğu - indüklenmiş çekişli fanlar, üfleyiciler ve sirkülasyon su pompaları dahil - elektrik motorları tarafından çalıştırılmaktadır. Bu motorların değişken hızlı sürücülerle (VSD'ler) eşleştirilmesi enerji verimliliklerini büyük ölçüde artırmaktadır. Tesis atık yakma yoluyla elektrik ürettiğinden, bu aynı zamanda CO2 emisyonlarını da önemli ölçüde azaltmaktadır.

Tesis, tesis genelinde motorların hızını düzenlemek için 10 set ACS580MV orta gerilim VSD ve 13 set ACS580 alçak gerilim VSD kullanarak enerji tüketimini yaklaşık yüzde 30 oranında azaltıyor. Önemli enerji tasarrufu ve karbon emisyonlarında azalmanın yanı sıra BEEGL, enerji üretim ekipmanlarının daha fazla güvenilirliğe, daha güvenli çalışmaya ve daha uzun çalışma süresine sahip olmasını da bekliyor.  

Tesis Kasım 2022'nin sonlarında faaliyete geçti ve yapılan iyileştirmelerle şehrin atık bertaraf kapasitesinin günde 900 tondan 2.250 tona çıkarılması bekleniyor. Bu da Zhangjiagang'ın sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor çünkü tesisin emisyonları, atıkların düzenli depolama sahasına gönderilmesine kıyasla yüzde 40 daha düşük olacak. Proje, Faz I için 2038 yılına kadar 30 yıl ve Faz II için 2044 yılına kadar 30 yıllık bir lisans süresi boyunca YİD (Yap-İşlet-Devret) esasına göre işletilmektedir.

BEEGL Teknik Departmanından Elektrik Mühendisi Liu Yanfeng, "Santralin inşası, şirketimizin Çin'in karbon yoğunlaştırma ve karbon nötrlüğü hedeflerine katkıda bulunması için önemli bir adımdır" dedi. "ABB sürücüleri, güç üretim süreci sırasında proses ekipmanlarının farklı koşullarda kontrol edilmesi ihtiyaçlarını karşılayarak ekipmanlara daha uzun kullanım ömrü sağlıyor. Bu arada, ABB sürücülerinin yüksek güvenilirliği ve güvenliği, ekipman operasyonunu daha akıllı hale getirmemizi sağlıyor."  

ABB Motion Çin Sistem Sürücüleri Satış Müdürü Li Shiping, "BEEGL ile gerçekleştirilen bu proje, atıkları enerjiye dönüştürmenin harika bir örneğidir. "Sürücüler katı atık arıtımı sırasında enerji verimliliğini artırmak için hayati önem taşıyor ve sürücülerimizin yüksek güvenilirliği onları enerji üretimi için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Sürücüler yalnızca arıza süresini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu fırsatları sağlayarak enerji üretim sürecini daha da çevreci hale getirir."

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek elde etmek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren lider bir küresel teknoloji şirketidir. Yazılımı elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyüne bağlayarak ABB, performansı yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorluyor. 130 yılı aşkın bir mükemmellik geçmişine sahip olan ABB’nin başarısı, 100’den fazla ülkede yaklaşık 105.000 yetenekli çalışan tarafından sağlanmaktadır. www.abb.com

ABB Hareket, her gün sağladığı enerji tasarrufu ile dünyanın dönmesini sağlıyor. Müşteriler, endüstriler ve toplumlar için düşük karbonlu bir gelecek sağlamak adına teknolojinin sınırlarını zorluyor ve yenilikler yapıyoruz. Dijital olarak etkinleştirilen sürücülerimiz, motorlarımız ve hizmetlerimizle müşterilerimiz ve ortaklarımız daha iyi performans, güvenlik ve güvenilirlik elde ediyor. Tüm endüstriyel segmentlerde çeşitli uygulamalar için optimum sürücü ve motor çözümünü sunmak üzere teknolojiyi ve uzmanlığımızı bir araya getiriyoruz. Küresel varlığımız sayesinde müşterilerimize her zaman hizmet vermeye hazırız. Elektrikli güç aktarma mekanizmalarında 130 yılı aşkın deneyimimizi arkamıza alarak her gün öğreniyor ve gelişiyoruz.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp