ABB E-mobilite, halka arz öncesi tahsisli satış işleminin ikinci ve son turunda dört yatırımcıdan 325 milyon İsviçre Frangı daha topladı

ABB E-mobilite, halka arz öncesi tahsisli satış işleminin ikinci ve son turunda dört yatırımcıdan 325 milyon İsviçre Frangı daha topladı

  • Yeni yatırımcılar arasında General Atlantic'in BeyondNetZero'su (ABD), GIC (Singapur), Just Climate (Birleşik Krallık) ve Porsche SE (Almanya) yer alıyor.
  • ABB, yaklaşık yüzde 80'lik bir hisse ile ABB E-mobilite'nin güçlü ortağı olmaya devam ediyor.
  • Bu tahsisli satış yoluyla ABB E-mobilite, E-mobilite işi için toplamda yaklaşık 525 milyon İsviçre Frangı tutarında fon sağlamış oldu.
  • ABB E-mobilite akıllı, güvenilir ve emisyonsuz elektrikli araç şarj çözümleriyle sıfır emisyonlu bir gelecek inşa etmede küresel bir pazar lideri olma rolünü devam ettiriyor.

Elektrikli araç (EA) şarj çözümlerinde küresel lider olan ABB E-mobilite, dört azınlık yatırımcısıyla, yaklaşık yüzde 12'lik toplam hisse sahipliği karşılığında 325 milyon İsviçre Frangı tutarında ek fon toplamak için anlaşma imzaladığını duyurdu. Bu işlem, ABB E-mobilite'nin halka arz öncesi yeni ihraç edilen hisselerin özel plasmanının ikinci ve son bölümünü temsil ediyor.

İkinci turda yer alan yatırımcılar, önde gelen küresel sermaye yatırımcısı olan General Atlantic'in iklim çözümleri fonu BeyondNetZero; küresel kurumsal yatırımcı ve Singapur'un egemen varlık fonu olan GIC; Generation Investment Management tarafından kurulan İngiltere merkezli iklim odaklı yatırım şirketi olan Just Climate ve mobilite, endüstriyel teknoloji alanlarında yatırımları olan Volkswagen AG ve Porsche AG'nin ana hissedarı olan Almanya merkezli Porsche Automobil Holding SE'dir.

ABB E-mobilite, elde edilen geliri, donanım ve yazılım alanlarında hem organik hem de birleşme ve satın alma yatırımlarıyla büyüme stratejisini sürdürmek için kullanacak. İkinci turun ardından ABB, yaklaşık yüzde 80'lik bir hisse ile ABB E-mobilite'nin güçlü ortağı olmaya devam ediyor.

Bu tahsisli satış yoluyla ABB E-mobilite, E-mobilite işi için toplamda yaklaşık 525 milyon İsviçre Frangı tutarında fon sağlamış olup, her iki yatırım turu da aynı şirket değerlemesi ve sözleşme şartlarına dayanmaktadır. Kasım 2022'de ABB E-mobilite, yaklaşık 200 milyon İsviçre Frangı tutarındaki halka arz öncesi özel plasmanın ilk turunun kapandığını duyurmuştu. Buna, İsviçre merkezli bir vakfa ait uluslararası yatırım grubu olan Interogo Holding'in uzun vadeli öz sermaye strateji fonu (ABB E-mobilite'nin yönetim kurulunda temsil edilecek), otomotiv endüstrisinde uzun bir geçmişi olan ve Helvetic Trust AG tarafından danışmanlık yapılan İsviçreli bir tek aile ofisi olan moyreal holding ag ve ABB E-mobilite Yönetim Kurulu Başkanı Michael Halbherr de katıldı.

ABB CEO'su Björn Rosengren şunları söyledi: “Yatırımcıların E-mobilite işinin büyümesine duyduğumuz güçlü güveni ve inancı paylaştıklarını görmekten mutluluk duyuyoruz. Ayrıca ABB, yapıcı piyasa koşullarına bağlı olarak işletmeyi ayrı olarak listeleme stratejimize bağlı kalmaya devam etmektedir.”

ABB E-mobilite, akıllı, güvenilir ve emisyonsuz elektrikli araç şarj çözümleriyle sıfır emisyonlu bir gelecek inşa etmede küresel bir pazar lideridir. Şirket, In-Charge, Chargelab ve Numocity de dahil olmak üzere bir dizi satın alma ve yatırımın yanı sıra İtalya'da son teknoloji bir üretim tesisinin açılması ve yakın zamanda ABD'deki üretim alanının genişletilmesi yoluyla da işini önemli ölçüde büyütmüştür.

Lilja, Morgan Stanley ve UBS finansal danışman olarak, Lenz & Stähelin ise ABB'nin dış hukuk danışmanı olarak iki turlu satın alma işleminde görev aldı.

ABB, daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin 105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor.

İleriye dönük bilgiler hakkında önemli uyarı
Bu basın bülteni, ABB için önemli pazarlar olan bölgelerin ve endüstrilerin ekonomik koşulları da dahil olmak üzere, gelecekteki performansımızı etkileyebilecek faktörler hakkındaki mevcut beklentilere, tahminlere ve projeksiyonlara dayanan ileriye dönük bilgiler ve ifadeler içermektedir. Bu beklentiler, tahminler ve öngörüler genellikle "amaçlamak", "beklemek", "planlamak" veya benzer ifadeler içeren beyanlarla tanımlanabilir. Ancak, birçoğu kontrolümüz dışında olan ve gerçek sonuçlarımızın bu basın bülteninde yer alan ileriye dönük bilgi ve beyanlardan önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilecek ve önerilen halka arz dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere, belirtilen hedeflerimize veya öngörülen işlemlere ulaşma kabiliyetimizi etkileyebilecek birçok risk ve belirsizlik bulunmaktadır. Bu tür farklılıklara neden olabilecek bazı önemli faktörler arasında, diğerlerinin yanı sıra, COVID-19 salgınıyla ilişkili iş riskleri, değişken küresel ekonomik ortam ve Ukrayna'daki savaş da dahil olmak üzere siyasi koşullar, uyum faaliyetleriyle ilişkili maliyetler, yeni ürün ve hizmetlerin pazarda kabul görmesi, hükumet düzenlemelerindeki ve döviz kurlarındaki değişiklikler ve ABB Ltd'nin Form 20-F Yıllık Raporları da dahil olmak üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yaptığı başvurularda zaman zaman tartışılabilecek diğer faktörler yer almaktadır. ABB Ltd, bu tür ileriye dönük beyanlarda yansıtılan beklentilerinin makul varsayımlara dayandığına inanmasına rağmen, bu beklentilerin gerçekleşeceğine dair hiçbir güvence veremez. Yukarıda belirtilen faktörler listesi münhasır değildir ve öngörüler de dahil olmak üzere, yalnızca yapıldığı tarih itibariyle geçerli olan ileriye dönük beyanlara gereğinden fazla güvenilmemelidir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp