Pływające jednostki produkcyjne

Rozwiązania z myślą o bezpiecznej, bezawaryjnej i efektywnej pracy

Od ponad 50 lat ABB ściśle współpracuje ze spółkami naftowymi i gazowymi, armatorami i specjalistami w dziedzinie inżynierii morskiej na całym świecie, aby stworzyć innowacyjne rozwiązania i usługi, które spełniają najwyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania ryzykiem, sprawności operacyjnej i trwałości.

Przez ten czas wyposażyliśmy setki specjalistycznych jednostek pływających w systemy elektroenergetyczne, automatykę i rozwiązania telekomunikacyjne. Projektujemy, produkujemy i montujemy większość naszego sprzętu i dostarczamy zaawansowane oprogramowanie do jego obsługi. Tylko wtedy mamy pewność, że wszystko to będzie działać sprawnie i długo. Ten kompleksowy charakter naszej oferty sprawia, że ABB jest idealnym partnerem dla armatorów i operatorów przez cały okres eksploatacji jednostki.

 

 

Szukasz wsparcia lub informacji sprzedażowej?

Nasza oferta

Pływające terminale LNG

Pływające terminale LNG (FLNG) przypominają kontenerowce, ale wyposażone są we wszelki możliwy sprzęt niezbędny do odbioru, skroplenia, magazynowania i przeładowania gazu ziemnego po tym jak został on wydobyty z dna akwenu. Po tym jak terminal pływający zapełni się surowcem przeładowuje go na zbiornikowce o zdwojonym poszyciu, które dostarczają gaz bezpośrednio do odbiorców.

Jednostki te względnie niedawno dołączyły do zestawu „narzędzi” koncernów naftowych i gazowych, a ich popularność stale wzrasta. Wśród ich licznych zalet na pierwszy plan wysuwa się mobilność, która pozwala dotarcie do złóż, których eksploatacja uchodziła wcześniej za nieopłacalną. Dodatkowo nie bez znaczenia jest ich znikomy wpływ na środowisko naturalne w porównaniu z konwencjonalnymi platformami wydobywczymi.

Szczególnym wyzwaniem przy projektowaniu systemów dla obiektów FLNG jest ich ograniczona wielkość. Jednostka taka musi pomieścić instalacje potrzebne do skroplenia gazu w temperaturze -160°C. Terminale pływające muszą posiadać instalację zawierającą elementy typowe dla zakładów przetwórczych na lądzie, m.in. możliwość generowania potężnych obciążeń elektrycznych niezbędnych do schłodzenia gazu przy jednoczesnym zapewnieniu wysokich wymagań sprawności.  

 

Produkcja, magazynowanie i przeładunek surowca – pływające jednostki FPSO

 

Główną zaletą tzw. jednostek pływających FPSO (pływający zakład produkcji, przechowywania i załadunku) jest to, że są one niezależnymi jednostkami, które nie potrzebują infrastruktury zewnętrznej, takiej jak rurociągi czy zbiorniki. Magazynują wydobyty surowiec w zbiornikach i przeładowują go do zbiornikowca kursującego między jednostką i lądem w regularnych odstępach czasu. Jednostki te posiadają różne rozmiary w zależności od rodzaju eksploatowanych złóż. Największe z nich wydobywają 200 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Większość z nich przypomina kształtem statki towarowe, ale o większej pojemności i stabilności. Stabilność ta umożliwia umieszczenie głowicy odwiertu na pokładzie, zamiast na dnie akwenu, co ułatwia sterowanie przepływem i zapewnia integralność odwiertu. Głowica znajduje się na ruchomej wieży, w związku z czym jednostka może swobodnie obracać się w kierunku wiatru, fal lub prądu. W jednym z wariantów kadłub terminala może mieć okrągły kształt, czyli posiadać ten sam profil niezależnie od kierunku.

 

Pływające jednostki regazyfikacyjne

Tego rodzaju instalacje mają za zadanie przywrócenie postaci gazowej surowca, który uprzednio został skroplony celem ułatwienia transportu, w celu dalszego przetwarzania do uzyskania pożądanych parametrów i wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej. Podobnie jak w przypadku wszystkich pływających jednostek produkcyjnych, konstrukcja ta stanowi elastyczną i niskokosztową alternatywę dla instalacji stacjonarnych. W szczególności wykorzystywana jest przez Klientów, którzy nie są gotowi ponieść nakładów inwestycyjnych niezbędnych do stworzenia lądowej infrastruktury do regazyfikacji lub borykają się z ograniczonym lub zmiennym popytem.

ABB dostarcza i instaluje systemy zasilania i automatyki na takich jednostkach. Głównym wyzwaniem jest zapewnienie, by proces podgrzewania paliwa od temperatury -160°C nie stanowił zagrożenia dla konstrukcji lub załogi. Konstrukcje te są względnie nowym elementem portfolio koncernów naftowo-gazowych, a ich działanie w zestawieniu z podobnymi instalacjami lądowymi nie jest jeszcze w pełni opanowane, co stanowi pewne wyzwanie. Niemniej jednak zintegrowany system sterowania i bezpieczeństwa ABB jest w stanie zadbać o to, by proces regazyfikacji na takich jednostkach odbywał się przy minimalnym ryzyku wycieków.

 

Pływające jednostki do magazynowania i przeładunku surowca

Statki te zapewniają magazynowanie surowca wydobywanego na platformach wydobywczych, co pozwala uniknąć konieczności budowania stałego połączenia rurociągowego z lądem. Ropa naftowa transportowana jest na jednostkę rurociągiem z platformy. Następnie pozostaje na niej aż do przeładunku na tankowiec, który regularnie (np. raz w miesiącu) kursuje między platformą a rafinerią.

Często zdarza się, że statki tego typu to byłe tankowce przebudowane na pływające jednostki magazynowe. Wiąże się to z rekonfiguracją systemów zasilania i instalacją nowych układów, choćby bardziej wydajnej wentylacji. ABB realizuje projekty remontowo-montażowe systemów wytwarzania i dystrybucji energii na takich konstrukcjach, wraz z dostosowaniem do specjalnych wymagań Klientów. Instalujemy także wszystkie niezbędne systemy sterowania odpowiedzialne za kontrolę i pomiar ilości transferowanej ropy naftowej. 

 

Platformy cięgnowe

Platformy tego typy wykorzystuje się do eksploatacji złóż ropy naftowej na wielkich głębokościach, np. 1,5 kilometra. Nazwa tej konstrukcji nawiązuje do specjalnych cięgien, za pomocą których jednostka jest „zacumowana” na dnie akwenu, dzięki czemu nie zmienia położenia w linii pionowej podczas intensywnego oddziaływania fal. To pionowe usztywnienie gwarantuje stabilność wiercenia. Głowica wiertnicza umieszczona jest na pokładzie platformy, a nie na dnie morza. Dzięki temu operatorzy w pełni kontrolują zachowanie odwiertu i mogą podejmować konieczne interwencje w celu uzyskania najlepszych parametrów przepływu surowca.

ABB zajmuje się projektowaniem, budową i rozruchem tego rodzaju jednostek. Przykładem takiej inwestycji jest budowa platformy cięgnowej Kizomba, która została użyta do eksploatacji złoża roponośnego Pazflor znajdującego się 1,2 kilometra od wybrzeży Angoli. Platformy są budowane i przygotowywane do rozruchu na lądzie, a następnie odholowywane w kierunku podmorskiego złoża. 

 

Półzanurzalne, pływające jednostki produkcyjne

Coraz częściej podmioty z branży naftowej prowadzą operacje na głębokościach większych niż 500 metrów, gdzie wznoszenie konstrukcji stałych jest mało praktyczne. Oczywisty problem związany z działaniem platform pływających to oddziaływanie fal morskich, które może zakłócać stabilność konstrukcji podczas wiercenia. Kwestia ta znalazła rozwiązanie w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, a była nią półzanurzeniowa pływająca jednostka produkcyjna wyposażona w stabilizujące zbiorniki balastowe umieszczone poniżej poziomu wody. Od tego czasu koncepcja ta została zastosowana i rozwinięta w wielu rodzajach jednostek usługowych i pomocniczych, a konstrukcje półzanurzeniowe stały się końmi pociągowymi branży naftowo-gazowej w operacjach morskich.

ABB posiada szeroki zakres rozwiązań dla takich jednostek, w tym standardowe systemy wytwarzające energię elektryczną, sprzęt do dystrybucji energii i automatykę, a także oprogramowanie, które zapewnia optymalne działanie napędów. Dostarczamy także Klientom elektryczne układy napędowe, takie jak zainstalowany na największym chińskim dźwigu pływającym w 2008 roku, oraz zaawansowane systemy cyfrowe, na przykład Octopus Advisory Suite, na który składa się zestaw narzędzi do monitoringu ruchu, prognozowania i wspierania procesów decyzyjnych, co umożliwia pewną i bezpieczną pracę na morzu przy zachowaniu niezbędnej stabilności. 

Image : © 2014 Aker Solutions

Linki [EN]

Pliki do pobrania i multimedia [EN]

Select region / language