Automatyka do rozwiązań podmorskich
ABB jest wiodącym wykonawcą w projektach branży wydobywczej realizowanych na otwartym morzu od 1986 roku, kiedy to przystąpiła do współpracy z firmą Statoil przy uruchomieniu eksploatacji obszaru gazonośnego Tommeliten. Wśród naszych produktów znajdują się rozwiązania sterowania procesowego dla sprzętu podwodnego oraz systemy powierzchniowe, które komunikują się z urządzeniami na dnie morza i automatyzują ich działanie.
W ciągu ostatnich 20 lat, ABB zaprojektowała, zbudowała i uruchomiła takie systemy u większości operatorów instalacji podmorskich i ich Klientów na całym świecie, od Norwegii po Australię, Afrykę i Amerykę Północną. Doświadczenie to jest niezmiernie ważne, ponieważ automatyka do zastosowań podwodnych to bardzo skomplikowany biznes, częściowo dlatego, że maszyny o różnych funkcjach i pochodzące od różnych producentów muszą zostać zintegrowane w ramach jednego systemu, a częściowo dlatego, że coraz więcej elementów infrastruktury przenoszonych jest na dno morskie. Kulminacją tego procesu będzie sytuacja, w której surowiec będzie dostarczany z dna morskiego prosto na rynek, a cała instalacja przetwórcza - produkcja, rozdział i magazynowanie - zostaje przeniesiona na dno akwenu, skąd ropa i gaz popłyną rurociągami bezpośrednio do zbiorników na lądzie. ABB oczekuje, że pierwsze rozwiązania tego typu zostaną uruchomione już w 2020 roku.
Aby nadążyć za tymi trendami, ABB stale udoskonala swoją technologię. Na przykład w przeszłości standardem było rozdzielanie rozproszonych systemów sterowania i systemów głównych (DCS oraz MCS). Wraz z rosnącym doświadczeniem branży operatorzy poszukują obecnie rozwiązań bardziej zintegrowanych i oszczędniejszych, i choć ABB nadal dostarcza systemy DCS i MCS osobno jako rozwiązania autonomiczne, nie ustajemy w rozwijaniu naszej oferty w celu zaspokojenia tej właśnie potrzeby. Ponadto, aby rozwiązać problem współpracy między różnymi protokołami IT, jesteśmy aktywnym uczestnikiem projektu w ramach sieci MDIS poświęconego standaryzacji i optymalizacji interfejsów.