• Bize ulaşın

    Web talebinizi iletin biz size ulaşalım

    Bize ulaşın

Rüzgar Türbinleri Dijitalleşiyor

ABB, rüzgar enerji santrali (RES) operatörleri için ABB AbilityTM uzak destek ile rüzgar türbinlerine dijital teknoloji götürüyor. Böylece türbinlerin çalışma süresi artacak, işletme ve bakım (O&M) maliyetleri düşecek ve enerji üretme maliyeti azalacaktır.

Temiz güç

Ülkeler karbondioksit emisyonlarını azaltmaya çalıştıkça temiz ve yenilenebilir rüzgar enerjisi büyümeye devam ediyor. Global Rüzgar Enerjisi Konseyine göre 2017 yılında kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi, elektrik şebekelerini beslemek için rüzgar gücünü kullanan 80’den fazla ülke ile 539,5 GW’tan fazla büyümüştür.

Rüzgar enerji santralleri genellikle en uygun rüzgar koşullarını yakalamak için dağlık bölgelerde veya açık denizlerde kurulur. Bu bölgelere ulaşmak zor olduğundan, dijital teknolojiyi temel alan uzaktan destek hizmetleri türbin çalışma süresini ve kullanılabilirliğini sürdürmede önemli bir rol oynayabilir.

Türbinden buluta

ABB, rüzgar türbinleri için önemli bir jeneratör, frekans dönüştürücü ve transformatör üreticisidir ve dünya çapında 16.000’den fazla türbine dönüştürücü sağlamıştır. Jeneratör, dönüştürücü ve transformatör türbinin elektrik aktarma organlarını oluşturur ve ABB artık, müşterileriyle birlikte çalışarak bu ekipmanların dijital dönüşümünde liderliği üstlenmiştir.

Dijitalleştirme, milisaniyelik aralıklarla örnekleme ile dönüştürücünün kontrol sisteminin yanı sıra jeneratör ve transformatör üzerine monte edilen sensörlerden veri elde edilmesini sağlar. Veriler, akıllı algoritmalar ve analizler kullanılarak gerçek zamanlı olarak depolandıkları ve işlendikleri güvenli bir bulut platformuna İnternet üzerinden iletilir.

Bu analitikler elektrikli aktarım organlarında arıza teşhisi gerçekleştirir. Ana performans göstergeleri sürekli olarak izlenerek rüzgar parkı operatörüne jeneratör, dönüştürücü ve transformatörün görünür olmasını sağlar. Elde edilen verilerin analizi, ABB’nin yeni uzaktan destek hizmetleri için bir temel oluşturur. Veri görselleştirme ile ABB AbilityTM Durum İzleme halihazırda lider bir güç varlıkları sahibi tarafından uygulanmış ve kullanılmaktadır.

Uzaktan yardım ve öngörücü bakım gibi diğer hizmetler, bulut bilgi işlem, makine öğrenimi ve ABB’nin bilgi birikiminden faydalanarak herhangi bir sorun meydana gelmeden önce yüksek düzeyde hedeflenmiş bakım işlemleri sağlar. Bu, operatörlere daha fazla kullanılabilirlik, daha uzun proses çalışma süresi ve maksimum güvenlik sağlar.

Proaktif işlemler ve bakım

Yeni uzaktan hizmetleri kullanan rüzgar parkı operatörleri, düzeltici ve önleyici bakım programlarından proaktif İşletme ve bakım stratejilerine geçebilirler. Bu bakım, vinç gemileri ve işçilik sürelerinde tasarruf sağlar ve türbin çalışma süresini artırır. Daha düşük maliyetler rüzgar parklarının, farklı elektrik üretim kaynaklarının değerlerinin karşılaştırılmasına olanak tanıyan bir ölçüm olan seviyelendirilmiş enerji maliyetini (LCOE) azaltmaya yardımcı olacaktır.

Daha fazla türbin çalışma süresi gelecekte son derece önemli olacaktır. Özellikle açık deniz olmak üzere daha yüksek türbin değerleri, rüzgar parklarının aynı miktarda enerji üretmek için daha az türbin kullanacağı anlamına gelir. Bu büyük türbinlerin güvenilirliği ve kullanılabilirliği çok önemlidir. Bir türbinde plansız kesinti, elektrik üretimi, gelir ve karlılığa önemli ölçüde etki eder. Dahası, açık denize kurulacak dev türbinler İşletme ve Bakımı son derece zor ve pahalı hale getirecektir. Durum tabanlı bakım ve daha fazla öngörülebilirlik sağlayan dijitalleştirme, enerji verimliliğini arttırmaya ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir.

Burada ABB Ability hizmetlerinin nasıl işlediğini gösteren bir örnek bulunmaktadır. Bulut platformundaki algoritmalar bir türbinin hatalı çalıştığını tespit ederse operatör, türbin ve rüzgar parkının verimliliğini korumak için harekete geçebilir. Güç önceliklendirme modunu etkinleştirebilir ve arızalı türbini düşük çalışma modunda çalıştırabilir. Bu, aşırı gerginlik ve hızlı bileşen aşınmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda rüzgar parkı, istikrarlı çalışmaya devam etmek için aktif ve reaktif gücü dengeleyebilir. Arızalanan türbini minimum kesinti ve maksimum güvenlikle onarmak için bakım planlanırken şebeke kodu gereksinimlerini karşılamaya ve gelir üretmeye devam edecektir.

Dijital elektrik aktarma organları ve ABB Ability uzaktan destek hizmetleri, rüzgar parklarının yıllık enerji üretimini artırmasına ve üretim maliyetlerini azaltmasına yardımcı olacaktır. Bu, rüzgar enerjisini fosil yakıtlara karşı rekabette avantajlı hale getirecek ve böylece temiz ve sürdürülebilir bir şekilde üretilen enerjinin payında artış sağlayacaktır.

İlgili Linkler

Select region / language