Efektywność energetyczna Twojego domu

Wymogi zrównoważonego budownictwa są także obecne w sektorze mieszkaniowym. Wynika to z krajowych dyrektyw i globalnych certyfikatów wydajności budynków, a paszporty efektywności energetycznej stają się obowiązkowe zarówno dla nowych, jak i istniejących budynków. Zrównoważony dom jest budowany lub modernizowany w sposób, który szanuje zasoby oraz optymalizuje zużycie energii i wody. Zrównoważony dom wykorzystuje materiały o niskim wpływie na środowisko i wysokiej wydajności. 

System automatyki domowej ABB-free@home® zwiększa efektywność energetyczną Twojego domu 

System automatyki domowej ABB-free@home® umożliwia nie tylko sterowanie urządzeniami, co podnosi komfort życia, ale także optymalizuje zużycie mediów. Inteligentny dom potrzebuje bowiem mniej energii i ciepła, a wszystko dzięki odpowiednim ustawieniom systemu, który m.in. pozwala na wyregulowanie optymalnej temperatury dla każdego pomieszczenia oraz automatycznie przełącza ogrzewanie w tryb ECO po wyjściu domowników. System zadba również o wyłączenie świateł, gdy w pomieszczeniach nikogo nie ma lub wyłączy klimatyzację, gdy w pokoju zostanie otwarte okno. W ten sposób poprawia się bilans energetyczny budynku oraz wpływa to pozytywnie na Twój domowy budżet i środowisko. 

abb-smarter-home-energy-blind-control-292x195px_new

Sterowanie żaluzjami

Inteligentne sterowanie ciepłem słonecznym 

Automatycznie regulowane żaluzje zwiększają komfort i oszczędzają energię. Gdy na dworze jest zimno, można wykorzystać promienie słoneczne w ciągu dnia, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wieczorem rolety utrzymują ciepło w domu i stanowią dodatkową izolację. Latem chronią przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. abb-smarter-home-energy-everything-off-292x195px_new

Funkcja „Wyłącz wszystko”

Najlepszy sposób wyłączania 

Nie jesteś pewien, czy zgasiłeś wszystkie światła w domu? To żaden problem: dzięki praktycznej funkcji „wyłącz wszystko” można jednocześnie wyłączyć wszystkie urządzenia w domu. Tak zaawansowane, a takie proste – oszczędność kosztów zapewniająca większą efektywność energetyczną i bezpieczeństwo. abb-smarter-home-energy-heating-air-condition-292x195px_new

Ogrzewanie i klimatyzacja

Ogrzewanie zgodne z potrzebami 

System ABB-free@home® wspomaga efektywną regulację temperatury w pomieszczeniach oraz poprawia bilans energetyczny naszego domu. Wszystko to dzięki indywidualnej regulacji temperatury w zależności od pory dnia i obecności domowników. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie zarówno do grzejników, jak i ogrzewania podłogowego.

Smarter Home_Security_ABB_intrusion_detection

Geolokalizacja

Wygodny i energooszczędny 

Innowacyjna funkcja geolokalizacji w ABB-free@home® umożliwia właścicielom domów narysowanie wyimaginowanego ogrodzenia wokół domu i innych lokalizacji. Jeśli wejdziesz lub wyjdziesz z jednej ze zdefiniowanych w ten sposób stref, system automatycznie zareaguje określonymi działaniami. Na przykład: system wyłączy światła i zmniejszy moc grzewczą, aby oszczędzić energię, gdy wszyscy opuszczą dom. 

6 skutecznych wskazówek dotyczących oszczędzania energii  

Zmiany klimatu, niedobory energii i rosnąca inflacja nadal zwiększają koszty energii. Z tego powodu temat oszczędzania energii będzie w nadchodzących latach, bardziej niż kiedykolwiek, częścią naszego codziennego życia. Zebraliśmy sześć wskazówek, jak efektywnie oszczędzać energię.

 


1. Ogrzewanie w trybie nocnym 

Już o 1 stopień niższa temperatura pokojowa oszczędza około 7% kosztów ogrzewania. Rozsądnie steruj ogrzewaniem, obniżając temperaturę w nocy lub aktywując tryb nocny. Zrobisz to za pomocą regulatora temperatury z programatorem czasowym systemu ABB-free@home®, który umożliwia indywidualne ustawienie czasu ogrzewania i temperatury dla każdego pomieszczenia. Doskonałym uzupełnieniem jest nasz sterownik roletowy, który automatycznie zamyka rolety podczas zimowych wieczorów, a to z kolei poprawia izolację domu i zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach. Ponadto w przeciwieństwie do taśm roletowych napędy elektryczne nie posiadają mostków termicznych, przez które ucieka cenna energia grzewcza. Po prostu sprytna praca zespołowa.

2. Wyłączając ogrzewanie i oświetlenie wychodząc z domu 

Obniżenie temperatury nie tylko oszczędza energię i pieniądze w nocy, ale także w ciągu dnia, kiedy nie ma Cię w domu. Dzięki ABB-free@home® ta redukcja temperatury staje się dziecinnie prosta. Centralne funkcje ogrzewania i oświetlenia umożliwiają aktywację funkcji „wyłącz wszystko” przy wychodzeniu z domu - za pomocą wyłącznika w korytarzu lub za pomocą aplikacji. Nie martw się – nie musisz być zmarznięty po powrocie do domu -  ABB-free@home® rozpoznaje Twoją lokalizację za pomocą funkcji geolokalizacji i włącza ogrzewanie, gdy tylko zbliżysz się do domu.

3. Ogrzewaj tylko tam, gdzie jest to konieczne 

Zasadniczo panuje trend w kierunku jednolitego klimatu mieszkalnego i stałych temperatur w całym domu. Na tle obecnego kryzysu klimatycznego szczególnie warto ogrzewać selektywnie. Jeśli pracujesz w domowym biurze, warto odpowiednio je ogrzać, podobnie jak łazienkę. Jednak inne pomieszczenia mieszkalne mogą pozostać w trybie ekonomicznym, gdy nie są używane. Regulatory pokojowe oferują taką funkcję i obniżają temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach o dowolną wartość. W ten sposób oszczędzasz na kosztach ogrzewania i jednocześnie dbasz o środowisko. 

4. Użyj kontaktronów okiennych 

Świeże powietrze jest ważne dla naszego zdrowia i dobrego klimatu w pomieszczeniach. Jednak szczególnie zimą podczas wietrzenia traci się cenne ciepło. Inteligentna technologia pomaga zminimalizować tę utratę energii. System ABB-free@home® oferuje elektryczne siłowniki do zaworów ogrzewania i styków okiennych, dzięki czemu nie trzeba wyłączać i włączać termostatu za każdym razem, gdy wietrzy się pomieszczenie. Jeśli okno jest otwarte, styk okienny rejestruje to i automatycznie wysyła sygnał do siłownika, który natychmiast wyłącza ogrzewanie. Jeśli okno jest zamknięte, ogrzewanie włącza się samoczynnie. Komfort i oszczędność energii idą w parze. 

5. Miej oko na swoje światło 

Nie tylko koszty gazu i ropy wzrosły w wyniku kryzysu energetycznego, ale także koszty energii elektrycznej. Chociaż źródła światła zostały zrewolucjonizowane przez technologię LED i stały się znacznie bardziej ekonomiczne, zbyt często pozostawia się je niepotrzebnie długo włączone. Firma ABB oferuje różnorodne produkty do inteligentnego sterowania oświetleniem – także do modernizacji. Od wyłączników komfortowych i czujników ruchu po ABB-free@home® ze scenami świetlnymi — firma ABB ma odpowiednie rozwiązanie na każdą potrzebę. Zapotrzebowanie na energię oświetlenia zewnętrznego można również łatwo zoptymalizować za pomocą czujników ruchu. Albo całkowicie konwencjonalne, albo inteligentnie zintegrowane z ABB-free@home® - ale zawsze wysoce wydajnie. 

6. Pobór mocy urządzeń w stanie czuwania 

Media nieustannie donoszą o zaskakująco wysokim poborze mocy w trybie czuwania. W większości przypadków są to urządzenia, których gniazda są trudno dostępne. Z drugiej strony produkty firmy ABB, za pomocą których można realizować sterowane gniazda, są bardzo wygodne. Na przykład odpowiednie gniazdka można wygodnie włączać i wyłączać za pomocą aplikacji, definiować programy czasowe lub zapisywać sceny, takie jak „Wyłącz wszystkie urządzenia w trybie gotowości”. ABB-free@home® jest również kompatybilne z asystentami głosowymi, co sprawia, że obsługa domu jest jeszcze łatwiejsza – zarówno dla osób młodych, jak i starszych. 

 

Select region / language