Global site

ABB web sitesi çerezler kullanır. Burada kalarak çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi edin

Şu suyu pompala güneş!

Güneş enerjili pompa sürücü (tahriki) güneşli bir günde su pompalamak için güneş enerjisini kullanarak su ve enerjiden tasarruf sağlar ve çevreyi korur

Dünyada üretilen enerjinin yarısı pompaların çalıştırılması için kullanılmaktadır. Dizel jeneratörlü pompalara kıyasla güneş enerjili pompalar çevre dostudur, kullanım ömrü uzundur ve bakım maliyeti düşüktür. Yeterli ışınım bulunduğunda ABB güneş enerjili pompa sürücüsü (tahriki) otomatik olarak çalışır ve buna bağlı motor suyu çeken pompayı çalıştırmaya başlar. Gün batımında sürücü (tahrik) motoru kapatır ve su akışı kesilir.

Tüm sistem dört bileşenden oluşur: PV hücresi, ABB sürücü (tahriki), motor ve pompa. Dahili maksimum güç noktası izleme işlevi pompanın, mevcut güneş enerjisini kullanarak maksimum güçte çalışmasını sağlar. Şebekeden bağımsızdır ve kirlilik ya da gürültü üretmez. ABB güneş enerjili pompa sürücüsü (tahriki), pompayı çalıştırmak için yeterli güneş ışığı olmadığında şebekeden de çalıştırılabilir. Kuru çalışma algılama ve sensörsüz akış hesaplama gibi dahili ve pompaya özel özellikler pompalama istasyonunu korumak ve izlemek için kullanılır.

Hindistanlı pompa tedarikçisi Shakti Pmps'a göre hem güneş enerjisi (DC gücü) ile hem de şebeke (geleneksel AC gücü) üzerinde çalışma becerisi ABB’nin güneş enerjili pompa sürücüsünün (tahrikinin) en büyük avantajıdır. Şirket güneş enerjili pompalama çözümleri Hindistanlı çiftçiler arasında git gide popüler olurken pazarın ihtiyaçlarını görmüştür. Shakti, kendi teknolojisi ve yeni ABB Güneş Enerjili pompa sürücüsünü (tahrikini) temel alan tamamen yeni bir Shakti Güneş Enerjili Pompalar serisi tasarlamıştır. Yük paylaşımı, elektrik kesintileri ve artan enerji fiyatlarının yanı sıra gerilim dalgalanmaları kaynaklı motor yanmaları gibi verimliliği etkileyen çeşitli etmenlerden bu çözüm aracılığıyla kaçınılabilir. Shakti Güneş Enerjili Pompalar Sudan gibi Afrika ülkelerine de ihraç edilmiştir.

Güneş enerjili pompalama sistemleri zirai sulama, ormancılık, balık çiftlikleri, çöl kontrolü, adalar için su tedariği, atık su arıtma ve şehircilik mühendisliği gibi uygulamalarda git gide daha da popüler olmaktadır. Şehir parkları, turistik cazibe noktaları, doğal güzellikler ve hatta yerleşim alanlarındaki çeşmeler ve düzenlemelerde güneş enerjisi kullanılabilir.

 

Destek veya satış bilgisine mi ulaşmak istiyorsunuz?