Fin kereste fabrikası, üretim verimliliğini artırmak için ABB’nin standart sürücülerini kullanıyor

Güney Finlandiya'daki Westas kereste fabrikasında, uzun üretim süreci tamamen konveyör teknolojisine dayanıyor. Farklı parçalar taşınır; sürecin başlangıcında, bunlar ağır kütüklerdir ve daha sonra farklı küçük parçalar halinde taşınırlar. İşlemin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi adına konveyörler esnek ve doğru hız ve tork kontrolü için değişken hızlı sürücüler kullanır.

Westas Group Genel Müdürü Pekka Kopra süreci şöyle açıklıyor: "Önce yuvarlak parçaları hareket ettiriyoruz, daha sonra çeşitli şekil ve boyutlarda parçalara dönüştürülüyor ve üretim hattının farklı yerlerine sıralıyoruz. Çeşitli ebatlarda yüzlerce ürünümüz var. Bu, bir konveyörde ürünlerimiz olduğunda hız ve beslemenin malların boyutlarına uyarlanması gerektiği anlamına geliyor ve bu, yüksek kaliteli değişken hızlı sürücüler kullanılarak elde edilebilecek farklı konveyör hızları gerektiriyor."

Kereste üretim süreci uzundur; ormandan müşterilere gelene kadar olan süreç yaklaşık 3 ila 4 hafta sürer. Kurutma ve nihai ürünün kalitesini korumanın en zorlu aşamalar olduğu birkaç aşama içerir. Westas Group'un tüm üretimi, tüm üretim sürecini yöneten müşteri siparişlerine dayanmaktadır.

 


Düzgün ahşap işleme süreci için hız kontrolü çok önemlidir

Konveyörler, keresteyi önce farklı kalite ve boyut sınıflarına göre ayırma yoluyla taşır. Bir kez seçildikten sonra, bir tekerlekli yükleyici kütükleri kesme hattına götürür ve burada kütükler soyma ünitesine aktarılır. Bundan sonra, kütükler ölçeklenir ve sıralanır ve son olarak kesme hattına doğru pozisyonda beslenir.

"Konveyörlerin hızı ve beslemesi, nispeten uzun sürecin sorunsuz çalışabilmesi için kesinlikle çok önemlidir. Sürecin bir bölümünde duruş yaşanması, işleri baştan sona etkileyebilir,” diyor Kopra.

 


Değişken hızlı sürücülerle gelişmiş üretkenlik

Yılda yaklaşık 200.000 metrekare kereste üreten Westas Raunio gibi bir kereste fabrikasında her küçük şeyin bir önemi var. Yönetim, 1990'ların ortasından itibaren tüm üretim hattını yenilemek yerine, üretim verimliliğini artırmak için otomasyon yükseltmesine yatırım yapmaya karar verdi.

Otomasyon yükseltmesi, üç adet ABB ACS580 genel amaçlı sürücü ile donatılmış kütük besleme, kütük ölçme ve testere hattı açı ölçme makinelerini içeriyordu. Sürücülerle, konveyörlerin hızı ayarlanır ve ardından üretim sürecinin geri kalanına uyarlanır. Büyük bir makine yenilemesi yapmak yerine yapılan bu küçük yatırımlar, üretim verimliliğini yaklaşık yüzde beş artırdı. Pekka, "Bu otomasyon sayesinde yatırımlar bizi birkaç yıl boyunca taşıyabilir" dedi.

"Üretimimizde anahtar nokta hammadde, ancak enerji de önemli bileşenlerden biri. Elektrikte yapabileceğimiz herhangi bir tasarruf, sonunda bizim için kârdır.

Daha gelişmiş enerji verimliliği için, ABB'nin sürücüleri dahili enerji verimliliği hesaplayıcıları ile donatıldı ve CO2 emisyonları azaltılarak paradan tasarruf sağlandı.Zahmetsiz çalışma için dayanıklılık ve basitlik

Kereste fabrikası, değişken hızlı sürücüler için zorlu bir çalışma ortamı olabilir. Yeni sürücüler, üretim süreçlerinden arta kalan talaş ve ağaç yongaları ile kaplı konumlardaki motorları kontrol eder ve bu nedenle sağlam tasarım gerektirir.

Kereste fabrikası kırsal alanda bulunduğundan, personelin çalıştırdığı makine bileşenlerinin kullanılabilirliği kadar zamanında yardım almak da gereklidir. Pekka, "Burada, büyük şehir merkezlerinin dışındaki kırsal kesimde oldukça ayrı olarak  çalışıyoruz ve bu nedenle çalışanlarımızın parametreleri nasıl ayarlayacaklarını bilmeleri ve sürücülerin kullanımında çok bilgili olmaları önemli," diyor.

ABB'nin standart sürücüleri, kurulum, kullanım ve hata bulmada kullanıcılara kılavuzluk eden sezgisel menüler ve içeriğe duyarlı asistanlarla donatılmış kontrol paneline standart olarak sahiptir. Kullanıcının parametreleri bilmesine veya herhangi bir programlama dili kullanmasına gerek yoktur.


Güvenilirlik ve yüksek standartlar önemlidir

Sürücüler, sürücünün çalışma saatlerini, motor dönüşünü, tüketilen kilowattları ve soğutma fanının çalışma süresini izleyerek, sürecin güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayarak ve planlanmamış arıza sürelerinin önlenmesine yardımcı olarak önleyici bakıma yardımcı olur. Ancak, bakıma ihtiyaç duyulduğunda, servis ve yedek parçaların yakınlarda bulunması gerekir.

"Buradaki fabrikada yedek parçaları makul bir seviyede tutmak için, ihtiyaç duyulduğunda bize bu parçaları teslim etme kapasitesine sahip türden yüksek standartlı ve güvenilir tedarikçiler seçmeyi amaçlıyoruz. Her iş günü üç vardiya halinde çalışıyoruz ve herhangi bir şey olursa, yardım ve yedek parçaları yakınımızda bulundurmalıyız.”

“ABB tanınmış bir tedarikçi ve ABB imajının güvenilirliği ve bizim durumumuzda doğru olduğunu kanıtladıkları yüksek çalışma standardını içerdiğini düşünüyorum,” diye bitiriyor Kopra.

Daha fazla bilgi için dosyalar ve iletişim

Westas Group yüksek çözünürlüklü resimler

İstek üzerine

Daha fazla bilgi için, lütfen iletişime geçin:
Jonna Helenius

jonna.helenius@fi.abb.com
+358 10 222 4042

Select region / language