Ultraszybki uziemnik UFES - aktywna ochrona dla rozdzielnic od łuku wewnętrznego

Innowacyjna metoda łagodzenia efektu wystąpienia łuku w czasie krótszym niż 4 ms: najwyższy możliwy poziom ochrony łukowej, wykorzystujący błysk łuku, dla personelu, sprzętu, utrzymania bezpiecznego zasilania i redukcji przestojów produkcyjnych.

Wystąpienie łuku, jest najpoważniejszą usterką w układzie rozdzielnicy, najczęściej oddziaływanie łuku związane jest z bardzo dużymi naprężeniami termicznymi i mechanicznymi. Nowy, aktywny system ochrony przed łukiem opiera się na wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem ABB w technologii przerywania łuku w próżni oraz technologii Is limitera. Te najnowsze technologie teraz skutecznie ograniczają łuk, przez co w przypadku wystąpienia zwarcia pomagają uniknąć negatywnych skutków łuku.

Ultraszybki uziemnik typu UFES jest kombinacją urządzeń składających się z przekaźników zabezpieczających i aparatów (uziemników), które rozpoczynają 3-fazowe zwarcie do ziemi w przypadku awarii. Wyjątkowo krótki czas zadziałania uziemnika w połączeniu z szybkim i niezawodnym wykryciem łuku, zapewnia, że łuk gaśnie niemal natychmiast po tym jak powstaje (gaśnie w czasie <4 ms). 


Przekaźniki zabezpieczające dedykowane dla UFESa są dostępne w dwóch wykonaniach. Wykrywanie i wyzwalanie przez (DTU) typ QRU1 zapewnia rozszerzalne kompletne rozwiązanie z detekcją światła i prądu. Rozwiązanie takie jest w stanie chronić małe obszary bez żadnych dodatkowych urządzeń. 

Wyzwalanie przez zespół wyzwalający typu QRU100 wykorzystuje moduły czujników zewnętrznych do kontroli strefy chronionej. W tym kontekście, zespół wyzwalający ("TU") pasuje idealnie do połączenia z systemem ochronny łukowej typu REA produkcji ABB. Do współpracy z systemem przeznaczone są kompatybilne interfejsy.

Parametry znamionowe: 

24 kV do 25 kA / 3s
17.5 kV do 31.5 kA / 3s

ABB UFES Service-Box (do 24 kV)

Przetestowana UFES Service-Box (Skrzynka Serwisowa UFES) jest chroniona patentem. Jest ona montowana bezpośrednio w układzie rozdzielni, z uwzględnieniem wartości prądów zwarć i połączona poprzez szyny miedziane do systemu szyn rozdzielnicy.

Elastyczność montażu UFES Serwis-Box na obiekcie może być zapewniona poprzez konfiguracje instalacyjne:

  • Górny montaż: dla szerokości płyty co najmniej 800 mm,
  • Montaż na osłonie końcowej rozdzielni: montaż pionowy lub poziomy, niezależnie od szerokości płyty.

Parametry znamionowe:
12 kV / 17.5 kV, do 50 kA / 3 s  
24 kV, do 25 kA / 3 s

Szukasz wsparcia lub informacji sprzedażowej?

Dowiedz się więcej [EN]

Loading documents

Oferta powiązana

Select region / language