ABB Lietuva prisijungė prie Vandenilio energetikos asociacijos - ne pelno siekiančios organizacijos, apjungiančios juridinius bei fizinius asmenis, kurių veiklos yra susijusios su vandenilio energetika bei moksliniais tyrimais šioje srityje. Šis žingsnis pabrėžia tvirtą ABB požiūrį į klimato neutralumą, siekį vystyti tvarius energijos sprendimus ir glaudžiai bendradarbiauti su kitais šios srities ekspertais.
Vandenilio energetikos asociacijos vykdantysis direktorius Šarūnas Varnagiris teigia, kad vandenilio energetika yra viena inovatyviausių ir sparčiausiai augančių energetikos sektorių.
„Norint pasiekti klimato neutralumo tikslus būtina burtis į bendruomenes, ieškančias globalių sprendinių. Džiaugiamės ir sveikiname įmonę UAB ABB įstojus į Vandenilio energetikos asociaciją bei tikimės glaudaus bendradarbiavimo ir bendrų tikslų siekimo žalinant mūsų aplinką.“
ABB elektros pavarų verslo vadovas Lietuvoje Justinas Pesliakas teigia, kad žaliasis vandenilis iš tiesų yra raktas į tvarią ateitį, tačiau jo gamyba reikalauja pažangiausių technologijų. „ABB įsipareigoja teikti aukščiausio lygio inžinerinę pagalbą ir inovatyviausius, nuolatos tobulinamus, energetiškai efektyvius sprendimus, kurie užtikrintų efektyvų ir ekonomiškai optimalų žaliojo vandenilio gamybos procesą.“
Džiaugiamės prisijungę prie Vandenilio energetikos asociacijos bendruomenės ir tikime, kad galėsime pasidalinti savo globalia patirtimi bei kartu su verslo ir mokslo atstovais siekti tvarių technologinių sprendimų žaliojo vandenilio gamybos procese, - pažymi Justinas.
Vandenilio pramonės ypatumai ir žaliojo vandenilio perspektyvos
Kaip viena iš didžiausių pasaulio technologijų tiekėjų, ABB turi galimybę iš arti stebėti vis didėjantį susidomėjimą žaliuoju vandeniliu.
Apskritai, vandenilio (H2) pramonė yra subrendusi, o pačio vandenilio naudojimas kaip energijos nešėjo ir žaliavos yra žinomas jau šimtmečius. Kadangi vandenilio gamyba turi reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai, pastaraisiais metais siekis sumažinti į aplinką išmetamą CO2 tapo populiaria tema energetikos ir pramonės srityse. Sektoriaus ateitis priklauso nuo to, kaip sklandžiai bus pereita prie CO2 neišskiriančio gamybos būdo – elektrolizės, kuriam naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai tokie kaip saulė ar vėjas.
Dabartinė vandenilio gamyba nėra suderinama su tvaria ateitimi. Tai lemia faktas, kad 99,6 proc. vandenilio gaminama pramoniniu būdu, naudojant iškastinį kurą (gamtines dujas), kurio metu į atmosferą išskiriamas CO2. Pasauliniu mastu vandenilio gamyba kasmet sunaudoja 2 proc. visos pasaulio pirminės energijos ir 6 proc. gamtinių dujų tiekimo. Toks vandenilio gamybos metodas kasmet išmeta 830 milijonų tonų CO2, o tai prilygsta Indonezijos ir Jungtinės Karalystės išmetamų teršalų kiekiui kartu sudėjus. Elektrolizės būdu gaminant vandenilį sunaudojami 9 litrai vandens vienam kilogramui pagaminto vandenilio ir toks vandenilis yra tiek ekologiškas, kiek draugiška aplinkai yra elektrolizei naudojama elektros energija.
Kad būtų sumažintas klimato atšilimas ir su tuo susiję padariniai, pasaulis imasi dekarbonizacijos priemonių, kurių pagalba strategiškai plečiamos ir vystomos atsinaujinančios energijos technologijos. Europos žaliasis kursas (Europos Komisijos parengtas iniciatyvų rinkinys) numato didelę žaliojo vandenilio gamybos plėtrą visoje Europoje. Siekiama sukurti vandenilio rinką ir iki 2030 m. užtikrinti 40 gigavatų vandenilio iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių elektrolizerių pajėgumą bei geriau integruoti dujas iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių ir mažo CO2 pėdsako dujas į bendrą dujų tinklą.
Vandenilio tarybos (angl. Hydrogen Council) ir „McKinsey“ vertinimai rodo, kad žaliasis vandenilis iki 2050 metų galėtų sumažinti pasaulyje bendrai išmetamo CO₂ kiekį net 80 gigatonomis. Tai reiškia, kad atsinaujinančios ir mažai CO₂ išskiriančios vandenilio technologijos galėtų iki 20 proc. prisidėti prie bendro CO₂ sumažinimo, kuris reikalingas pasiekti „net-zero“ tikslus iki 2050 metų.
Norint sėkmingai pasiekti klimato kaitos tikslus ir sustiprinti mūsų energetinių sistemų atsparumą, vandenilis turi būti gaminamas tvariai. Todėl operatoriai turi pasitelkti efektyvias ir patikimas elektros energijos tiekimo sistemas.
Energijos efektyvumas: raktas į žaliąjį vandenilį
Vandeniui esant palyginti nebrangiam, elektros naudojimas sudaro apie 80 proc. visų eksploatacinių išlaidų. Tai reiškia, kad energijos efektyvumas yra pagrindinis veiksnys, mažinantis elektrolizės būdu gaminamo vandenilio gamybos sąnaudas. Optimizuojant energijos naudojimą, žaliojo vandenilio gamyba tampa prieinamesnė ir pigesnė.
Žaliojo vandenilio gamybai reikalinga daugybė komponentų. Šie komponentai apima elektrolizerius, energijos tiekimo sistemas, apsaugos įrangą, aušinimo sistemas, elektros skydus, pagalbinę įrangą ir kt. Visi jie turi veikti darniai, kad būtų pasiektas optimalus efektyvumas.
Tarp šių komponentų efektyvi elektros tiekimo sistema – susidedanti iš transformatorių, lygintuvų, reaktyvios energijos kompensavimo įrangos ir kt. – sudaro apie 20–30 proc. elektrolizės sistemos kainos. Todėl ji suteikia didžiausią potencialą mažinant vandenilio gamybos kaštus. Pasak Tarptautinės atsinaujinančios energijos agentūros (angl. International Renewable Energy Agency IRENA), didėjant vandenilio gamybos mastui, standartinės elektros paskirstymo ir tiekimo sistemos tampa prieinamos iš pirmaujančių elektros įrangos gamintojų. Naudojant tokias sistemas galima žymiai sumažinti kaštus ir padidinti elektros tiekimo sistemų efektyvumą elektrolizeriams.
ABB produktų portfelis žaliojo vandenilio gamybos sektoriui
ABB siūlo inovatyvius energijos tiekimo sprendimus, inžinerinę pagalbą ir patikrintą patirtį, padedančią jums kurti elektrolizės sistemas, atitinkančias visus jūsų poreikius. Mūsų ekonomiškos, universalios ir patikimos energijos tiekimo sistemos sprendžia pagrindinius iššūkius, susijusius su žaliojo vandenilio gamyba ir užtikrina, kad kartu sukurtume geriausius sprendimus jūsų verslui.
Elektrolizės sistemoms ABB siūlomi produktai apima skyduose sumontuotus lygintuvus (angl. rectifiers) (DCS880, ACS880, PVS980), modulinius indukcinius variklius, sinchroninius variklius, sprogimui atsparius variklius (angl. flameproof motors), padidintos saugos variklius.
ABB vandenilio tiekimo grandinės vizija remiasi integruotų atsinaujinančios energijos sistemų kūrimu ir pažangių skaitmeninių sistemų taikymu įvairiuose projektuose.
Norint pereiti prie nulinės CO2 emisijos procesų, svarbu turėti partnerius, kurie supranta visus proceso etapus – nuo pirminės energijos gamybos iki optimalaus proceso kūrimo ir galutinio produkto tiekimo. ABB siūlo sprendimų portfelį, kuris atitinka jūsų poreikius ir padeda pasiekti šiuos tikslus.
Plačiau apie ABB siūlomus produktus žaliojo vandenilio segmentui: https://new.abb.com/drives/segments/hydrogen