Rūpestis dėl didėjančio vandens trūkumo

Kas kart, kai oro temperatūra muša rekordus, kyla klausimas: o kaip su mūsų vandens atsargomis? ABB padeda atsakyti į šį klausimą.

Ką tik pasibaigusi vasara pasiekė naujus temperatūros rekordus Europoje ir Šiaurės Amerikoje.

Rugpjūčio 6 d. "World Resources Institute" (WRI) paskelbė nerimą keliančią ataskaitą: ketvirtadalis pasaulio gyventojų susiduria su "ypač didele" vandens stoka, t. y. regiono ar šalies vandens resursai negali patenkinti vandens poreikio.

Ši organizacija nustatė, kad 17-oje šalių – kuriose gyvena ketvirtadalis visų pasaulio žmonių – yra grėsmė pritrūkti vandens. Šios šalys susiduria su „ypač dideliu“ „bazinio vandens trūkumu“, nes drėkinamoji žemdirbystė, pramonė ir gyventojai kasmet vidutiniškai sunaudoja virš 80 procentų viso turimo vandens kiekio. Jei miestas ar šalis sunaudoja tiek daug viso turimo vandens, tai sausros metu padariniai ten gali būti katastrofiški.

Keturiasdešimt keturios šalys - trečdalis pasaulio - susiduria su „dideliu“ vandens trūkumu. Tose šalyse kasmet vidutiniškai sunaudojama virš 40 procentų turimo vandens. Šalyse, kur  sunaudojama ne daugiau kaip 20 procentų turimo vandens - rizikos grėmė yra maža arba vidutinė.

Šaltinis: WRI puslapis (https://www.wri.org/blog/2019/08/17-countries-home-one-quarter-world-population-face-extremely-high-water-stress)
Šaltinis: WRI puslapis (https://www.wri.org/blog/2019/08/17-countries-home-one-quarter-world-population-face-extremely-high-water-stress)

Institutas nurodo problemas, kurios kilo įvairiose pasaulio vietose, kai buvo sunaudota per  daug turimo vandens: "Rezervuarai Čenajuje, šeštame pagal dydį Indijos mieste, šiuo metu yra beveik tušti. Pernai Keiptauno (Pietų Afrikos) gyventojai vos išvengė dienos su „nuliniu kiekiu vandens“. Dar prieš metus Romoje vanduo buvo normuojamas, siekiant išsaugoti menkas jo atsargas,“- praneša WRI.

Institutas, kaip vieną iš būdų vandens trūkumui mažinti, siūlo didinti žemdirbystės našumą. O jeigu būtų tokia programinė įranga ar paslaugos, kurios automatiškai analizuotų informaciją apie vandens tiekimą ir numatytų kylančias rizikas? Čia gali padėti ABB.

"ABB AbilityTM Collaborative Operations Centre“ Genujoje (Italija) - ta vieta, kurioje surenkama informacija, kuri gali pagerinti vandens tiekimo efektyvumą ir užtikrinti, kad vanduo būtų naudojamas pačiu optimaliausiu būdu. Specialistų komanda padeda vandens tiekėjams maksimaliai padidinti produktyvumą ir našumą, bei sumažinti vandens trūkumą. Tuo pat metu  užsakovų pelningumas ir produktyvumas auga, nes geriau yra panaudojamas visas turimas turtas, stiprinama sauga, mažinamos rizikos ir sąnaudos.

Šiame centre yra naudojama visa eilė įvairių ABB technologijų, programinės įrangos ir paslaugų, automatiškai surenkančių ir analizuojančių informaciją apie procesus ir vandens tiekimo galimas rizikas. Užsakovai dirba kartu su ABB ekspertais siekdami, kad vandens tiekimas būtų pastovus, atitiktų aplinkosaugos bei kitus saugos reikalavimus.

Kitas ABB sprendimas, kuris gali padėti optimizuoti vandens tiekimą, yra "ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System“ (Elektros paskirstymo kontrolės sistema). Su šia sistema Italijos valstybinis vandens tiekėjas „Consorzio di Bonifica Veronese (CBV)“ sumažino savo veiklos sąnaudas 30 procentų, o techninės priežiūros laiką net 40 procentų.

Automatiniams jungikliams įstatant "akis ir ausis“, t.y. jutiklius; prijungiant juos prie debesijos ir naudojant algoritmus, ABB leidžia vandens tiekėjui stebėti ir valdyti savo veiklą per intuityvią internetinę sąsają, priimti atitinkamus sprendimus bei gerinti savo teikiamas paslaugas.

Daug pasaulio miestų vartotojams teikia vandenį vamzdžiais. Dėl šios problemos Jungtinėje Karalystėje vandens tiekimo įmonių aukščiausieji vadovai turėjo pasiaiškinti dėl didelių vandens nuotėkių. Tyrimas parodė, jog dėl pasenusios infrastruktūros kai kuriuose namų ūkiuose kasdien nuteka apie dvi vonias geriamojo vandens. ABB sprendimai gali pagelbėti ir čia.

Didelė sėkmės istorija yra Vietnamo Ho Ši Mino miestas (Ho Chi Min), kuris dėl pasenusios infrastruktūros prarasdavo apie 30 procentų geriamo vandens. „Vandentiekio sistema Ho Ši Mine tarnavo 60 - 70 metų. Per tą laiką infrastruktūra susidėvėjo, o vandens nuostoliai buvo dideli,“- sakė miesto vandens tinklų „SAWACO“ direktoriaus pavaduotojas Tran Quang Minh.

„SAWACO“ išsikėlė ambicingą tikslą sumažinti vandens nuotėkį nuo dabartinių 30 iki 10 procentų 2020 metais, ir tam naudoja ABB AbilityTM SymphonyPlus – vandens ir energetikos pramonei skirtą valdymo sistemą.

"ABB AbilityTM Syphony R Plus" integruoja nuotėkio detektorių ir bendrovės „TaKaDu“ vandentiekio kontrolės sistemą. Projektas vandentiekio tinklo duomenų surinkimui naudoja jutiklius, srauto ir slėgio stebėjimo skaitiklius, kurie leidžia „SAWACO“ skaitmeniniu būdu visame tinkle „beveik realiu laiku“ stebėti sąlygas.

Vandens tiekėjas gali pastoviai stebėti, analizuoti ir valdyti tinklą, iš karto informaciją  transformuodamas į vandens nuostolius mažinančius veiksmus.

„Daugelyje pasaulio šalių techninė vandens tiekimo infrastruktūros priežiūra sudėtingėja ir sunkėja,“- sako „SAWACO“ direktoriaus pavaduotojas Tran Quang Minh. „Vietname mes tikime, kad tokie technologijų tiekėjai kaip ABB, padės sukurti ir prižiūrėti Ho Ši Mino vandens tiekimo infrastuktūrą šiandien ir ateityje.“

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp