ABB atzīmē Zemes dienu "Planēta pret plastmasu"

ABB atzīmē Zemes dienu "Planēta pret plastmasu"

22. aprīlī mēs svinam starptautisko Zemes dienu. Šogad Zemes dienas tēma ir " Planēta pret plastmasu", vēršot uzmanību plastmasas piesārņojuma problēmai un tā kaitīgajai ietekmei uz vidi un cilvēku veselību.

Mēs lūdzām piecus kolēģus dalīties savās pārdomās par aktuālo tēmu "Plastmasa pret planētu".

Kāpēc ir svarīgi domāt par plastmasu?

Dainius Bružas, ABB elektrifikācijas biznesa vadītājs Baltijas valstīs: “Tā nav tikai plastmasa, bet gan visas tās izmantošanas radītās sekas. Plastmasa ir visur, pat visneiedomājamākajās vietās un diemžēl nevajadzīgās formās. Mums būtu jādomā par plastmasas pārmērīgas lietošanas ierobežošanu. Mēs nevaram pilnībā izskaust plastmasu no mūsu ikdienas dzīves un ražošanas, bet mēs varam ievērojami samazināt tās izmantošanu.
No šīm pārmaiņām visvairāk mēs pasargāsim ūdens vidi, jo tajā ir vislielākais plastmasas piesārņojums.

ABB jau virzās uz priekšu šajā jautājumā! Piemēram, mēs ievērojami samazinām iepakojuma izmantošanu visos ražošanas posmos, tāpat mēs izmantojam visus praktiskos veidus, kā samazināt plastmasas izmantošanu kopumā. ABB izstrādā jaunus materiālus un produktus, kas izgatavoti, piemēram, no bioplastmasas vai pārstrādātiem materiāliem. Lielisks piemērs ir ABB Porvoo rūpnīca Somijā, kur sasniegta oglekļa neitralitāte. Jaunāko gaismas slēdžu sērijas SAGA™ materiāla izgatavošanā izmantoti biomateriāli. Tāpat arī citi produkti, piemēram, virsmas montāžas kārbas, tiek izgatavotas no pārstrādātas plastmasas. Šis ir lielisks piemērs, ka pāreju uz nulles emisiju ražotni ir iespējams īstenot. Par to būtu jādomā ikvienam ražotājam ne tikai šodien, bet katru dienu.”

SAGA https://new.abb.com/lv/biznesa-nodalas/elektrifikacijas-produkti/elektroinstalacija/elektribas-sledzi-rozetes/saga
SAGA https://new.abb.com/lv/biznesa-nodalas/elektrifikacijas-produkti/elektroinstalacija/elektribas-sledzi-rozetes/saga
center

Jukka Patrikainen, ABB vadošais biznesa vadītājs, Elektriskās piedziņas biznesa vadītājs Baltijas valstīs: “Plastmasa citādi ir ļoti laba izejviela, bet pasaulē tās ir krietni par daudz. Somijā plastmasas atkritumi tiek ļoti efektīvi šķiroti mājās, un tie veido aptuveni pusi no kopējā atkritumu daudzuma. Igaunijā šķirošana vēl nedarbojas, un mūsu prioritātei vajadzētu būt to attīstīt.
Plastmasu var pārstrādāt, tādēļ šķirošana ir jautājums par ieradumu un attieksmes maiņu. Ja visas valstis pārietu uz atkritumu šķirošanu, tas būtu neliels ieguldījums cilvēkiem, bet liels ieguvums dabai. Tai pašā laikā tas būtu liels finansiāls ieguvums cilvēcei kopumā.”

Agris Veliks, ABB elektrifikācijas biznesa vadītājs Latvijā: "Mums ir jāsāk vairāk domāt par to, kā pārstrādāt plastmasas izstrādājumus, vai tās būtu ūdens pudeles, iepakojums vai kas cits. Mums ir jārunā par veiksmes stāstiem, piemēram, par depozīt sistēmu, kas Latvijā darbojas ļoti labi. Mums apkārt vairs nemētājas tik daudz tukšās pudeles kā agrāk. Tajā pašā laikā mums ir jāatrod veidi, kā atkārtoti izmantot visus plastmasas iepakojuma materiālus, ko izmantojam un ražojam. Mums vajadzētu vairāk izmantot plastmasu, kas dabā sadalās – bioloģisku noārdāmo vai kompostējamo plastmasu. Vēl viens ļoti vienkāršs risinājums plastmasas samazināšanai ir aizstāt to ar papīra iepakojumu. Tas ir prioritāšu un izvēles jautājums."

Uzņēmumu pienākums ir atrast veidus, kā samazināt plastmasas daudzumu savu produktu iepakojumā. ABB šajā jomā ir guvusi lielus panākumus. Uzņēmumiem, jo īpaši rūpniecības nozarēm, ir jārāda piemērs un jānosaka tendences šajā jomā, kurām sekot. Vai tie būtu pārstrādātas plastmasas izstrādājumi, piemēram, ABB dizaina slēdžu un kontaktligzdu sērija Future Linear™, SAGA™ sērija, kas izgatavota no bioplastmasas, vai ražošanas procesu padarīšana ilgtspējīgāku, kā tas notiek vairākās ABB rūpnīcās - tas ir izvēles jautājums.

Meelis Paas, ABB elektrifikācijas biznesa pārdošanas speciālists un ilgtspējības vēstnieks: "Nepārprotami, cilvēce šodien nebūtu šajā neticamajā attīstības posmā, ja nebūtu izmantoti plastmasas materiāli. Plastmasa ir visur: būtu grūti iedomāties enerģijas ražošanu un energoapgādi (izolācijas materiāli), informācijas tehnoloģijas (izolācija, iekārtu korpusi utt.), transportu kopumā (piemēram, automašīnu riepas). Kā mēs to varētu atļauties bez plastmasas un tehnoloģijām? Aizstāt plastmasu ir gandrīz neiespējami. Problēma ir tās pārāk plašā izmantošana. Plastmasas ražošana no fosilajām izejvielām rada lielu oglekļa un citu emisiju daudzumu. Vienreizlietojamā plastmasa kļūst par piesārņotāju - citādi vērtīgs materiāls, ja vien tas tiek pārstrādāts.
Pirmais solis ir atteikšanās no vienreizlietojamas plastmasas un iepakojuma.
Otrkārt, plastmasa ir pārstrādājama - mājsaimniecību rokās ir šķirot atkritumus.
Trešais veids, kā samazināt piesārņojumu, ir plastmasas ražošanai izmantot bioresursus. ABB rūpnīcā Somijā jau kādu laiku tiek ražotas virsmas montāžas kārbas un to piederumus.

Jau kolēģu minētā gaismas slēdžu sērija SAGA™ tiek ražota no pārstrādātiem materiāliem, kura ražošanā tiek izmantoti Somijas kokrūpniecības (zāģu skaidas) un pārtikas rūpniecības (pārtikas eļļa) ražošanas atkritumi. Šādi resursiem, kas citādi tiek uzskatīti par ražošanas un sadzīves atkritumiem, tiek piešķirta tirgus vērtība. Abām produktu grupām ir vislabākā plastmasas kvalitāte, ja ne labāka salīdzinājumā ar līdzīgiem produktiem, kas izgatavoti no "neapstrādātas" fosilās plastmasas."

Kaspar Kreek, ABB Veselības, drošības un vides vadītājs Baltijas valstīs: "Plastmasas iepakojums ir visur. Ir svarīgi domāt par plastmasu, lai tā nenonāktu vidē un tādējādi nekļūtu par mikroplastmasu. Dabā, piemēram, cilvēka organismā tā nonāk, kad mēs ēdam zivis. Tā ir kā bumba ar laika degli - diemžēl vēl nav pietiekami daudz pētījumu, kas mūs informētu par to, ko mikroplastmasa nodara mūsu organismam. Plastmasas lietošanas samazināšana ir mūsu rokās. Mums ir jāatrod veidi, kā aizkavēt plastmasas nonākšanu vidē.

center

Arī ABB ir samazinājusi iepakojuma plastmasas izmantošanu savos produktos, un tas ir labi, ka tas ir redzams tirdzniecībā."

Saite

Sazināties ar mums

Lejuplādes

Dalīties ar šo informāciju

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp