Wybierz się w podróż do "Top of Europe" z silnikami i napędami ABB

Szwajcarski region Jungfrau ma dwie nowe kolejki linowe, którymi można przewozić gości szybkimi i wygodnymi gondolami wysoko w góry. Silniki i napędy ABB zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność przy jednoczesnej oszczędności energii.

Kolejki linowe Männlichen i Eiger Express dowożą narciarzy i turystów do celu znacznie szybciej niż dotychczas. Kolejka linowa Männlichen skraca czas dojazdu do stoków narciarskich i szlaków turystycznych z 30 do zaledwie 19 minut. Podróż pociągiem Eiger Express na lodowiec Eiger zajmuje tylko 15 minut. Obie kolejki linowe mają ponad sześć kilometrów długości i rozpoczynają się na nowym terminalu w Grindelwald, który oferuje bezpośrednie połączenie z koleją. Goście, którzy przyjeżdżają pociągiem i przesiadają się na Eiger Express, mogą zaoszczędzić nawet 47 minut na ogólnym czasie podróży.

„Dla naszego klienta końcowego, Jungfrau Railways, głównym priorytetem kolei linowych jest maksymalna dostępność i niezawodność. Zdecydowaliśmy się na silniki i napędy ABB, ponieważ wiemy, że są to produkty wysokiej jakości, a ABB jest niezawodnym partnerem”- mówi Raphael Reinle, kierownik projektu w Garaventa AG, szwajcarskiej jednostce Grupy Doppelmayr/Garaventa, która zbudowała kolejki linowe. Frey AG Stans, spółka zależna grupy, była odpowiedzialna za wdrożenie sterowania elektrycznego i integrację rozwiązania napędowego firmy ABB.

  • Widok na stację Eigergletscher ... (© Jungfraubahnen)
  • która znajduje się na wysokości 2328 metrów nad poziomem morza.
  • Silniki ABB montowane w dwóch parach za i przed skrzynią biegów.

Zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie, niezawodności i wydajności

Männlichen Cableway wykorzystuje dwa silniki o mocy 800 kW, podczas gdy Eiger Express jest zasilany przez cztery silniki o mocy 500 kW, wszystkie sterowane przez sześć napędów regeneracyjnych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność, Eiger Express ma podwójny tandemowy system silnikowy z czterema silnikami sprzężonymi z pojedynczą skrzynią biegów. System podziału obciążenia z funkcją master / follower zapewnia równe obciążenie wszystkich silników. W razie potrzeby Eiger Express może pracować z pełną wydajnością przy użyciu trzech silników.

Napędy regeneracyjne ABB są również wykorzystywane do przyspieszania i hamowania gondoli na stacjach górskich i dolnych. Działanie regeneracyjne oznacza, że ​​silniki działają jak generatory podczas hamowania. Odzyskana energia jest zwracana do sieci, zwiększając ogólną efektywność energetyczną systemu. Około 2,5 kWh energii jest odzyskiwane podczas każdego pełnego cyklu 44 gondoli Eiger Express. Te oszczędności energii w naturalny sposób pomagają obniżyć rachunki za prąd i emisję dwutlenku węgla.

Podróżni docierający na szczyt Eiger Express kontynuują swoją spektakularną podróż koleją Jungfrau, aby dotrzeć do „Top of Europe”, najwyższego dworca kolejowego w Europie, znajdującego się 3454 metrów nad poziomem morza. Pociągi są wyposażone w energooszczędną i kompaktową technologię trakcyjną ABB, która umożliwia odzyskiwanie energii podczas hamowania i przesyłanie jej z powrotem do sieci kolejowej. Trzy podróże w dół generują wystarczającą ilość energii, aby zasilić jedną podróż w górę. W przypadku konwencjonalnych układów hamulcowych energia ta byłaby po prostu tracona w postaci ciepła.

„ABB ma szczególne powiązania z koleją Jungfrau” - mówi Aleksandar Velimirovic, inżynier ds. sprzedaży kluczowych klientów w ABB Szwajcaria. „Prekursor ABB, Brown, Boveri & Co, zelektryfikował oryginalną linię kolejową, gdy została ukończona na początku XX wieku. Teraz - ponad 100 lat później - nasza technologia nadal zasila linię, pomaga napędzać pociągi i zwiększa wydajność. Jesteśmy dumni z naszego wieloletniego zaangażowania w kolej, a teraz z niesamowitą kolejką linową V ”.

Terminal Grindelwald, punkt startowy obu linii kolejowych V-Bahn. (© Jungfrau Railways)
Terminal Grindelwald, punkt startowy obu linii kolejowych V-Bahn. (© Jungfrau Railways)
center

Pozytywny wpływ na lokalną gospodarkę

V-Cableway to nazwa całego projektu obejmującego ostatnie inwestycje w kolejki linowe Männlichen i Eiger Express, terminal Grindelwald oraz nowy tabor dla Jungfrau i dwóch innych lokalnych kolei. Budowa rozpoczęła się w połowie 2018 r. a zakończyła się przed upływem 2020 r. Całkowity koszt wyniósł 470 mln CHF (499 mln USD).

Inwestycja ta zapewnia odwiedzającym większą wygodę i komfort, a także krótszy czas dojazdu i oczekiwania. Dzięki temu obszar Grindelwald będzie jeszcze bardziej atrakcyjny, zwiększając liczbę odwiedzających, pobudzając lokalną gospodarkę i pomagając w tworzeniu dodatkowych miejsc pracy. Pozytywne efekty zapewnią, że region Jungfrau utrzyma swoją pozycję na czele europejskich destynacji turystycznych.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp