ABB i Amazon Web Services pracują nad rozwiązaniem dla zelektryfikowanych flot

Firma ABB i Amazon Web Services (AWS), spółka zależna Amazon.com, Inc., rozpoczęły wspólne prace nad rozwiązaniem chmurowym do zarządzania flotami pojazdów elektrycznych. Nowa technologia ma przyspieszyć elektryfikację flot i pomóc firmom, które decydują się na ten krok, w zachowaniu ciągłości biznesowej.

Rozwiązanie, które ma zostać uruchomione w II połowie 2021 roku, będzie opierać się na jednolitej, dostosowanej do wymogów konkretnego użytkownika, platformie. Ma ona usprawnić zarządzanie flotą i zwiększyć niezawodność na każdym etapie – od punktu ładowania aż po jakość danych w panelu użytkownika. Projekt został zainaugurowany w Berlinie.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Obecnie wielu operatorów flotowych korzysta z oprogramowania, które charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością i stosunkowo niewielką elastycznością – problem pojawia się, gdy trzeba dostosować system do wielu modeli pojazdów elektrycznych i infrastruktury różnego typu. Ponadto, technologia ładowania rozwija się bardzo szybko i konieczność dostosowania systemów do tych zmian może być kosztowna. W związku z tym operatorzy flotowi poszukują rozwiązań, które są skalowane, bezpieczne i łatwe w adaptacji. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na proste w obsłudze urządzenia do ładowania typu „plug and go”.

Efektem współpracy ABB i Amazon Web Services (AWS) ma być system do zarządzania flotą, kompatybilny ze wszystkimi modelami pojazdów i urządzeń do ładowania. Przy wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego i zaawansowanej analityki danych, narzędzie ma posiadać takie funkcjonalności jak planowanie ładowania, monitoring w czasie rzeczywistym łącznie z zaleceniami odnośnie serwisowania, oraz wytyczanie optymalnych tras w oparciu o porę dnia, pogodę i sposób użytkowania pojazdu.

– Nowe rozwiązanie zrewolucjonizuje elektryczną mobilność integrując oprogramowanie i urządzenia w jednolity, przyjazny użytkownikowi ekosystem – mówi Frank Muehlon, dyrektor biznesu elektromobilności w Grupie ABB. – Razem z AWS możemy dać operatorom koronny argument za transformacją w stronę elektryfikacji floty.

Obecnie sektor transportu odpowiada za 23 proc. globalnej emisji CO2 związanej z energią.[1] Elektryfikacja może znacząco obniżyć poziom tej emisji. Swoją rolę w tej redukcji mają do odegrania operatorzy flot – na drogach całego świata jeździ blisko 400 tys. elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarówek[2]. Z drugiej strony wiele flot może borykać się tymi samymi wyzwaniami: dostęp do informacji o zasobach w czasie rzeczywistym, utrzymanie i serwisowanie oraz zarządzanie infrastrukturą do ładowania.

– Branże intensyfikują działania w kierunku elektryfikacji flot. Użytkownicy potrzebują niezawodnych i intuicyjnych usług, które pomogą im dostosować się do nowych modeli operacyjnych i korzystać ze swoich zasobów w sposób optymalny – powiedział Jon Allen, dyrektor w Professional Services, Automotive AWS. – ABB i AWS zagwarantują to, co jest w stanie zagwarantować chmura: dostęp do odpowiednich danych, skalę i płynność. To pomoże naszym klientom w procesie zeroemisyjnej transformacji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ABB lub Amazon Web Services.

[1] Making electric transport the new normal by 2030 | The Climate Group
[2] Electric Vehicle Outlook 2020, BloombergNEF

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp