Hotele i biura pozwalają poczuć się jak w domu

Coraz bardziej przyzwyczajeni do łatwego sterowania funkcjami w swoich domach, tego samego chcemy również poza nimi. Zarządcy budynków biurowych i hoteli oddają więc większą kontrolę w ręce użytkowników ich obiektów, aby mogli oni samodzielnie kreować dla siebie komfortowe otoczenie, dopasowane do ich preferencji.

Przytulnie jak we własnej sypialni

Goście hotelowi są wymagający. Dziś nie chodzi już tylko o to, by mieć wygodne miejsce do spania, ale o to, by pobyt był doświadczeniem, które zapadnie w pamięć. Oprócz wystroju ważne jest światło, żaluzje, klimatyzacja i ogrzewanie, które współgrają ze sobą, tworząc atmosferę pozwalającą cieszyć się każdą minutą spędzoną w obiekcie.

Co więcej, przyzwyczajeni do tego, że na co dzień jesteśmy w stanie łatwo kontrolować większość aspektów swojego życia, m.in. dzięki urządzeniom mobilnym i rozwiązaniom smart, tego samego chcemy od miejsc, w których przebywamy - również poza domem. Dlatego technologie w hotelach coraz częściej pozwalają nam samodzielnie personalizować swoje otoczenie.

Systemy automatyki w budynkach komercyjnych to już częsty widok, ale do niedawna większością ustawień poszczególnych instalacji zajmował się personel. Teraz w niektórych hotelach mogą to robić także sami goście, dzięki prostym panelom sterowania w pokojach. - Wyświetlacze zapewniają maksymalną kontrolę nad wszystkimi funkcjami w danym pomieszczeniu. W dodatku są one przyjazne dla użytkownika, aby każdy bez problemu poradził sobie z ich obsługą. W ABB RoomTouch® KNX mamy np. do czynienia z prostymi i intuicyjnymi ikonami, pozwalającymi na sterowanie oświetleniem, żaluzjami, temperaturą pokojową, dźwiękiem czy scenami, np. na romantyczny wieczór - mówi Jarosław Grabowski, ekspert ds. osprzętu elektrycznego w ABB. Dzięki takim rozwiązaniom hotelowi goście mogą poczuć się bardziej jak u siebie.

Dzięki smukłej, 11-milimetrowej konstrukcji ABB RoomTouch® prezentuje się bardzo nowocześnie.

Biuro bardziej spersonalizowane

Większą kontrolę zyskujemy również w swoich miejscach pracy. Zbyt silnie działająca centralna klimatyzacja czy ogrzewanie albo za ostre światło ustawione automatycznie w całym budynku negatywnie wpływają na komfort wykonywania obowiązków zawodowych. Naścienne panele dotykowe w poszczególnych pomieszczeniach pozwalają pracownikom mieć większy wpływ na otoczenie, w którym pracują, umożliwiając im m.in. włączanie jednym przyciskiem scen oświetleniowych na czas prezentacji w sali konferencyjnej, zmniejszenie mocy klimatyzacji w danym pokoju czy zmianę barwy światła w swoim gabinecie na cieplejszą, aby ukoić zmęczone oczy.

Nowoczesne technologie idą także dalej. Przykładowo, urządzenie ABB Tenton® to prosty panel sterowania do montażu na ścianach pomieszczeń, który komunikuje się z systemem automatyki budynkowej KNX i łączy w sobie czujniki temperatury, wilgotności i CO2. Dzięki temu w klimatyzowanych miejskich budynkach pozwala nie tylko dopasować ustawienia do potrzeb osób przebywających w danym pokoju, ale także pomaga przeciwdziałać wpływowi suchego i zanieczyszczonego powietrza na ich zdrowie.

ABB Tenton® to więcej niż jeden czujnik temperatury pomieszczenia.
ABB Tenton® to więcej niż jeden czujnik temperatury pomieszczenia.

Większa kontrola dla użytkownika nie oznacza większych kosztów

Przekazanie użytkownikom pomieszczeń kontroli nad otoczeniem to kolejny krok do zwiększania ich wygody. Prawdą jest jednak, że idzie za tym częstsze ryzyko, że gdy już ustawią oni komfortowe dla siebie parametry, to opuszczając pokój, zapomną o wyłączeniu światła lub klimatyzacji. Mimo to umożliwienie indywidualnego sterowania funkcjami nie musi oznaczać piętrzących się kosztów związanych z nadmiernym zużyciem energii, ponieważ nowoczesne systemy pozwalają jednocześnie automatyzować instalacje i wyłączać je, gdy użytkownicy nie przebywają w danym pomieszczeniu.

Personalizacja to jeden z najważniejszych trendów konsumenckich ostatnich lat, a jednym z jego kluczowych elementów są technologie IoT (Internetu Rzeczy), których liczba, według analityków McKinsey, przekroczy na całym świecie 75 mld do 2025 roku. Inteligentne budynki, w których użytkownicy mogą dopasować otoczenie do swoich potrzeb, to już nie pieśń przyszłości, a coraz częściej codzienność.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp