Ładowarki ABB na potrzeby rewolucyjnego projektu „GRIDSERVE Electric Highway”

W Wielkiej Brytanii powstaje zaawansowana technologicznie sieć stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Sieć umożliwi szybkie ładowanie tysięcy pojazdów na większości brytyjskich autostrad dzięki stacjom Ultrafast DC i Fast DC firmy ABB.

GRIDSERVE Electric Highway ma sprawić, że ładowanie stanie się znacznie prostsze i bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika. A tych w Wielkiej Brytanii przybywa stosunkowo szybko. Tylko w latach 2019-2020 na Wyspach odnotowano trzykrotny wzrost rejestracji pojazdów elektrycznych*. Nie dziwi więc skala projektu. Sieć obejmie swoim zasięgiem 85 proc. brytyjskich autostrad oraz większe i mniejsze miasta w całym kraju.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Ta wielomilionowa inwestycja będzie opierać się na ładowarkach Ultrafast DC 350 kW ABB, które zostaną zainstalowane w 50 nowych punktach ładowania (w każdym z punktów stanie od 6 do 12 ładowarek). Kolejnych 300 ładowarek Fast DC 60 kW umożliwi modernizację 150 istniejących punktów ładowania, które firma GRIDSERVE przejęła od Ecotricity.

GRIDSERVE zdecydowała się na rozwiązanie ABB ze względu na elastyczną technologię, która umożliwia obsługę funkcji Autocharge GRIDSERVE. Jest to nowa funkcja dostępna dla większości kierowców samochodów elektrycznych w Wielkiej Brytanii, która „rozpoznaje” konkretne pojazdy oraz inicjuje automatyczne ładowanie i płatności. Drugim czynnikiem przemawiającym za wyborem ABB była możliwość szybkiego wdrożenia — do końca 2021 r. ma działać ponad 10 nowych punktów ładowania.

– Naszym celem jest dostarczanie zrównoważonej energii i odwrócenie niekorzystnego trendu zmian klimatycznych. Postanowiliśmy wykorzystać ładowarki ABB, ponieważ pozwalają nam na realizację ambitnych planów rozwoju sieci oraz świadczenie usług na najwyższym poziomie – powiedział Toddington Harper, dyrektor generalny GRIDSERVE.

W projekcie Electric Highway wykorzystano doświadczenia ABB przy współtworzeniu pionierskiego centrum ładowania Electric Forecourt® GRIDSERVE w Braintree w hrabstwie Essex. Placówka ta stanowi część tzw. infrastruktury „sun-to-wheel”, która ma dostarczać tanią i czystą energię do sieci GRIDSERVE. Energia pochodzi z rozciągających się nad stacjami ładowania „słonecznych wiat” oraz z sieci hybrydowych farm słonecznych.

– Fakt, że zostaliśmy wybrani jako dostawca GRIDSERVE, jest dowodem uznania naszej pozycji lidera elektromobilności. Wzmacniamy naszą współpracę, która bazuje na wspólnej wizji zrewolucjonizowanego rynku ładowania samochodów elektrycznych w Wielkiej Brytanii – dodał Frank Muehlon, dyrektor globalnego biznesu elektromobilności ABB.

Od 2010 roku ABB sprzedała ponad 400 tys. stacji do ładowania samochodów elektrycznych na ponad 85 rynkach świata, z czego ponad 20 tys. stacji szybkiego ładowania.

Więcej informacji na temat technologii ładowania pojazdów elektrycznych ABB można znaleźć na stronie: https://new.abb.com/ev-charging/pl

*Dane za: Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Branży Motoryzacyjnej (Society of Motor Manufacturers and Traders)

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp